AZSTAND/TK-34 Texniki Komitəsində 9 dövlət standartına dəyişikliklər edilib
27 sentyabr 2023-cü il tarixində “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs tərəfindən Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) nəzdində yaradılan AZSTAND/TK 34 “Aşqarlar, sürtkü yağları, sürtkülər və xüsusi mayelər” Standartlaşdırma üzrə Texniki Komitənin videoformatda iclası keçirilib. ZOOM platforması üzərindən təşkil olunan tədbirdə ilk növbədə 44 günlük Vətən Müharibəsində və antiterror əməliyyatında qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Adı çəkilən komitənin sədri, İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev giriş nitqi ilə çıxış edərək bildirib ki, AZSTAND/TK 34 adlı Texniki Komitənin bu iclasının keçirilməsinin məqsədi qüvvədə olan standartların yenidən baxılması, bəzi əlavə və dəyişikliklər edilməsi, Texniki Komitənin hazırladığı tərcümə olunmuş standartların müzakirəsi və qəbul olunmasıdır.
V.Fərzəliyev vurğulayıb ki, iclasın gündəliyinə, ümumilikdə 11 məsələ daxil edilib: “Bunlar əsasən 2022-ci il üzrə fəaliyyət planına əsasən ildə bir dəfə dövri yoxlamadan keçməli olan 9 dövlət standartına edilən 2 saylı dəyişikliyin işlənib hazırlanması, AZS ГОСТ 12417-2023 “Neft məhsulları – Sulfat külünün təyini üsulu” dövlət standartı rus dilindən autentik tərcümə olunması, AZS ISO 11158:2023 “Sürtkü yağları, sənaye yağları və əlaqəli məhsullar (L sinfi) — H ailəsi (hidravlik  sistemlər) — HH, HL, HM, HV və HG kateqoriyaları üçün Texniki şərtlər” dövlət standartı ingilis dilindən autentik tərcümə olunması ilə bağlı məsələlərdir”.
Müzakirələrdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Y.H. Məmmədəliyev adına Neft-Kimya prosesləri İnstitutunun, H.Əliyev adına Neft Emalı Zavodunun, “Təcrübə Sənaye Zavodu” MMC-nin və “Technoil” MMC-nin nümayəndələri iştirak edərək, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

Технический комитет AZSTAND/TK-34 внес изменения в 9 государственных стандартов
27 сентября 2023 года состоялось  в видеоформате заседание Технического комитета по Стандартизации AZSTAND/TK 34 «Присадки, смазочные масла, смазки и специальные жидкости», созданного публичным юридическим лицом «Азербайджанский институт стандартизации», при Институте химии присадок (ИХП) им.академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. На мероприятии, организованном на платформе ZOOM, минутой молчания почтили, прежде всего, светлую память наших мучеников, героически погибших в 44-дневной Отечественной войне и антитеррористической операции.
Председатель указанного комитета, генеральный директор института, академик Вагиф Фарзалиев выступил со вступительной речью и сообщил, что целью данного заседания Технического комитета под названием AZSTAND/TK 34 является рассмотрение действующих стандартов, внесение некоторых дополнений и изменений, обсуждение переведенных стандартов, подготовленных Техническим комитетом , и их принятие.
В.Фарзалиев подчеркнул, что в повестку дня заседания включено всего 11 вопросов: «В основном это разработка поправки №2 к 9 государственным стандартам, которые согласно плану мероприятий на 2022 год должны проходить периодическую проверку один раз в год, вопросы, связанные с аутентичным переводом с русского языка государственного стандарта  АZS ГОСТ 12417-2023 «Нефтепродукты — Метод определения сульфатной золы»,  с аутентичным переводом  с английского языка государственного стандарта  АZS ISO 11158:2023 «Масла смазочные, индустриальные масла и сопутствующие продукты (класс L) — семейство Н (гидравлические системы) — HH, HL, HM, HV и HG «Технические условия по категориям».
Представители  Института химии присадок, Министерства Экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, Государственной Службы пожарной охраны Министерства Чрезвычайных ситуаций Азербайджанской Республики, Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Института нефтехимических процессов им. Мамедалиева, Нефтеперерабатывающего завода им. Г.Алиева, ООО «Опытно-промышленный завод» и ООО «Техноил» ​​приняли участие в обсуждениях, высказали свои мнения и предложения.