AZSTAND/TK-34 Texniki Komitəsində 9 dövlət standartına dəyişikliklər edilib
27 sentyabr 2023-cü il tarixində “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs tərəfindən Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) nəzdində yaradılan AZSTAND/TK 34 “Aşqarlar, sürtkü yağları, sürtkülər və xüsusi mayelər” Standartlaşdırma üzrə Texniki Komitənin videoformatda iclası keçirilib. ZOOM platforması üzərindən təşkil olunan tədbirdə ilk növbədə 44 günlük Vətən Müharibəsində və antiterror əməliyyatında qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Adı çəkilən komitənin sədri, İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev giriş nitqi ilə çıxış edərək bildirib ki, AZSTAND/TK 34 adlı Texniki Komitənin bu iclasının keçirilməsinin məqsədi qüvvədə olan standartların yenidən baxılması, bəzi əlavə və dəyişikliklər edilməsi, Texniki Komitənin hazırladığı tərcümə olunmuş standartların müzakirəsi və qəbul olunmasıdır.
V.Fərzəliyev vurğulayıb ki, iclasın gündəliyinə, ümumilikdə 11 məsələ daxil edilib: “Bunlar əsasən 2022-ci il üzrə fəaliyyət planına əsasən ildə bir dəfə dövri yoxlamadan keçməli olan 9 dövlət standartına edilən 2 saylı dəyişikliyin işlənib hazırlanması, AZS ГОСТ 12417-2023 “Neft məhsulları – Sulfat külünün təyini üsulu” dövlət standartı rus dilindən autentik tərcümə olunması, AZS ISO 11158:2023 “Sürtkü yağları, sənaye yağları və əlaqəli məhsullar (L sinfi) — H ailəsi (hidravlik  sistemlər) — HH, HL, HM, HV və HG kateqoriyaları üçün Texniki şərtlər” dövlət standartı ingilis dilindən autentik tərcümə olunması ilə bağlı məsələlərdir”.
Müzakirələrdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Y.H. Məmmədəliyev adına Neft-Kimya prosesləri İnstitutunun, H.Əliyev adına Neft Emalı Zavodunun, “Təcrübə Sənaye Zavodu” MMC-nin və “Technoil” MMC-nin nümayəndələri iştirak edərək, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

On September 27, 2023, a meeting of the Technical Committee for Standardization AZSTAND/TK 34 “Additives, lubricating oils, lubricants and special liquids”, created by the public legal entity “Azerbaijan Institute of Standardization”,at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives (ICA)of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held in video format. At the event, organized on the ZOOM platform, a minute’s silence was observed, first of all, in honor of the blessed memory of our martyrs who heroically died in the 44-day Patriotic War and the anti-terrorist operation.
The Chairman of the said committee,  Director Generalof the Institute, academician Vagif Farzaliev made an opening speech and said that the purpose of this meeting of the Technical Committee called AZSTAND/TK 34 was to review current standards, make some additions and changes, discuss translated standards prepared by the Technical Committee, and their acceptance.
V.Farzaliyev emphasized that the agenda of the meeting included only 11 issues: “Mainly this is the development of amendment No.2 to 9 state standards, which, according to the Action Plan for 2022, must undergo periodic verification once a year, issues related to authentic translation  of the state standard AZS GOST 12417-2023 “Petroleum products – Method for determination of sulfated ash” from Russian and an authentic translation  of the state standard AZS ISO 11158:2023 “Lubricating oils, industrial oils and related products (class L) – family H (hydraulic systems) – HH, HL, HM, HV and HG “Technical conditions by category” from English.
Representatives of the Institute of Chemistry of Additives, the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Azerbaijan Republic, the State Fire Service of the Ministry of Emergency Situations of the Azerbaijan Republic, the Ministry of Science and Education of the Azerbaijan Republic, Mamedaliev Institute of Petrochemical Processes, H.Aliyev Oil Refinery, Pilot Industrial Plant LLC and Tekhnoil LLC took part in the discussions, expressed their opinions and suggestions.