Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Aşqarlar Kimyası İnstitutunda istehsalat təcrübəsinə cəlb olunublar
306
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin IV kurs tələbələri Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası  İnstitutunun (AKİ) müvafiq laboratoriyalarında istehsalat təcrübəsi keçəcəklər.
Tələbələrlə görüşdə institutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev çıxış edərək bildirib ki, AKİ istər sovet dövründə, istərsə də müstəqillik dönəmində ixtisaslaşmış nadir elmi mərkəzlərdən biri olmaqla, dünya və respublika əhəmiyyətli fundamental və innnovativ elmi nailiyyətlərə imza atmış və elm məbədində dünya şöhrətli kimyaçı alimlər çalışmış, belə bir mühütdə sabahın müəllimi, alimi, mütəxəssisin təcrübəkeçməsi onlara əlavə üstünlük qazandırır.
Akademik rəhbərlik etdiyi İnstitutun Bakı Dövlət Universiteti ilə elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb: “Bu əməkdaşlıq çərçivəsində tələbələrin istehsalat təcrübəkeçməsi təmin olunur. Bir növ Universitetdə təhsil aldığınız 4 il müddətində qazandığınız nəzəri bilikləri praktik biliklərlə möhkəmləndirmiş olursunuz. Laboratoriyalarda tələbələrin müvafiq biliklərə yiyələnməsi üçün hərcür imkanlar yaradılıb, onlar laboratoriyalarda olan cihaz və avadanlıqların iş prinsipi, aparılan tətdqiqatların mahiyyət və məzmunu ilə yaxından tanış olacaqlar, özləri belə tədqiqat proseslərinə qoşula biləcəklər”.
Görüşdə iştirak edən BDU-nun Neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının müdiri professor İbrahim Məmmədov institutda BDU-nun Kimya fakültəsinin neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının “Aşqarlar, sürtkü materialları, yağlar və soyuducu mayelər” baza kafedrası fəaliyyət göstərdiyi üçün bu elmi mərkəzə öz iş yerləri kimi yanaşdığını, baza kafedrasında Universitetin Kimya fakültəsində kimya və kimya müəllimliyi ixtisaslaşmaları üzrə təhsil alan bakalavr və magistrantlar üçün hər cür şərait yaradıldığını qeyd edib. O, fakültənin AKİ ilə əməkdaşlıq səviyyəsinin çox yüksək olduğunu, institutun bir çox əməkdaşlarının bakalavr tələbə və magistrantların tədris prosesinə müəllim kimi cəlb olunduğunu və onların işindən Universitet rəhbərliyindən tutumuş kafedra rəhbərliyinə qədər hamının razı qaldığını vurğulayıb.
İ.Məmmədov tələbələrə göstərdikləri qayğı və diqqətə görə İnstitut rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
AKİ-nin icraçı direktoru k.e.d., professor Əfsun Sucayev çıxış edərək bildirdi ki, təcrübə dövründə tələbələr onlar üçün hazırlanmış proqrama əsasən, institutun elmi işçiləri tərəfindən elmi tədqiqat işlərinə cəlb olunacaq və öyrəndikləri nəzəri bilikləri real iş şəraitində tətbiq etmək imkanı əldə edəcəklər.
O eyni zamanda qeyd edib ki, ənənyə uyğun olaraq bu il də təcrübəkeçən tələbələrin elmə və təcrübəkeçməyə marağının artırılmasından ötrü onların içərisində öz bilik-bacarıq və davranışı ilə seçilən üç tələbəyə sonda diplom veriləcək.

Студенты Бакинского государственного университета вовлечены в производственную практику в Институте химии присадок
216
Студенты четвертого курса химического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) пройдут производственную практику в соответствующих лабораториях Института химии присадок (ИХП) имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
На встрече со студентами выступил генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев. Он сообщил, что ИХП, являясь одним из редких специализированных научных центров как в советский период, так и в период независимости, добился фундаментальных результатов. В этом храме науки трудились химики с мировым именем, являющиеся авторами инновационных научных достижений мирового и национального значения. Опыт завтрашнего учителя, ученого, специалиста в такой  среде дает им дополнительное преимущество.
Академик отметил, что возглавляемый им институт тесно сотрудничает с БГУ в направлении интеграции науки и образования: «В рамках этого сотрудничества студентам предоставляется производственный опыт. В некотором смысле вы закрепляете теоретические знания, полученные за 4 года обучения в университете, практическими знаниями. В лабораториях созданы все возможности для того, чтобы студенты получили соответствующие знания, они познакомятся с принципом работы приборов и оборудования в лабораториях, характером и содержанием проводимых исследований, смогут присоединиться к таким исследованиям».
Принявший участие во встрече профессор Ибрагим Мамедов, заведующий кафедрой нефтехимии и химической технологии БГУ, сообщил, что с момента создания базовой  кафедры нефтехимии и химической технологии химического факультета «Присадки, смазки, масла и охлаждающие жидкости» в институте студенты  воспринимают этот научный центр как свои рабочие места.Он отметил, что здесь созданы все условия для студентов и аспирантов, изучающих химию и преподавательские специальности по химии на химическом факультете университета на базовом кафедре. Он подчеркнул, что уровень сотрудничества факультета с ИХП очень высок, многие сотрудники института участвуют в качестве преподавателей в процессе обучения студентов и аспирантов, их работой довольны все – от руководства вуза до руководства отделом. И.Мамедов выразил благодарность руководству института за заботу и внимание, проявленное к студентам.
Исполнительный директор ИХП, профессор Афсун Суджаев выступил с речью. Он сказал, что в период практики студенты будут привлечены к научно-исследовательской работе научными сотрудниками института и получать возможность применять теоретические знания, полученные в ходе практики в реальных условиях труда, согласно подготовленной для них программе. При этом он отметил, что по традиции, в целях повышения заинтересованности студентов, проходящих практику в этом году, будут вручены дипломы трем студентам, отобранным за их знания, умения и поведение.