Bakıda “Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib
239
11–12 sentyabr tarixlərində Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Times Higher Education Beynəlxalq Reytinq Agentliyi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində “Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib. Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən foruma Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti evsahibliyi edib.
Forumun məqsədi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) 13-cü Dayanıqlı İnkişaf Məqsədinin dəstəklənməsində ali təhsil müəssisələrinin rolunu artırmaq, iqlim böhranını həll etmək üçün ali təhsil müəssisələri və digər maraqlı tərəflərin birgə əməkdaşlığını təşviq etmək, o cümlədən elmi tədqiqatda iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizənin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev ali təhsil müəssisələrimizin COP29-a hazırlıq ərəfəsində beynəlxalq foruma ev sahibliyi etməsinin və universitetlərin rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Energetika nazirinin müavini, COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov ölkəmizin enerji təhlükəsizliyi və yaşıl enerjiyə keçid dövründəki fəaliyyəti, qlobal iqlim böhranına qarşı atılmalı olan addımlar, eləcə də COP29-da iqlim dəyişikliyi ilə bağlı mövzularda elmi dairələrin aktiv iştirakının əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektor əvəzi Vazeh Əskərov və Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə aktiv iştirakın ölkəmizin yaşıl enerjiyə keçid dövrünə əvəzsiz töhfə verdiyini və davamlı inkişaf üzrə mütəxəssisləri bir araya toplayan forumun müsbət nümunə olduğunu bildiriblər.
“Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Bati isə çıxışında son illərdə Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun strategiyaları fəal tətbiq etməklə “THE Impact” reytinqində iştirakının və uğurunun əhəmiyyətindən danışıb.
“Ölkə konteksti: postneft ölkələrində iqlim maarifləndirilməsi istiqamətində çətinliklər və imkanlar” mövzusuna həsr olunmuş panel müzakirəsində iştirak edən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova sözügedən sahədə uğur qazanmaq üçün təhsilin ilkin pilləsindən başlayaraq maarifləndirmənin aparılması və ali təhsil müəssisələrində akademik heyət və tələbələrin bu prosesə aktiv şəkildə cəlbinin vacibliyini bildirib.
Panel müzakirələri ilə davam edən forumda COP29-un iqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, Kembric Universitetinin iqlim təhsili üzrə direktoru Kristin Özden, Sinqapur Milli Universitetinin professoru Seeram Ramakrişna, Vorvik Universitetinin nümayəndəsi Geret Robert, “BP Azərbaycan” şirkətinin Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, “British Council”un Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Nərgiz Hacıyeva və digər rəsmi qonaqlar, universitet rəhbərləri, siyasətçilər, dövlət və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumda dünyanın 26 ölkəsindən 200-dən artıq nümayəndə iştirak edib.
Məlumat üçün bildirək ki, tədbirdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunu icraçı direktor professor Əfsun Sucayev təmsil edib.

An international forum on “Fight against climate change in the global higher education agenda” was held in Baku
153
On September 11-12, the international forum “Combating climate change in the global agenda of higher education” took place within the framework of cooperation between the Ministry of Science and Education and the international rating agency Times Higher Education. Azerbaijan State University of Oil and Industry and Sumgait State University held a forum organized by the State Agency for Science and Higher Education.
The purpose of the forum is to increase the role of higher education institutions in supporting the 13th Sustainable Development Goal of the United Nations (UN), to promote joint cooperation between higher education institutions and other interested parties to solve the climate crisis, and also to exchange ideas about the importance of combating climate change in scientific studies.
The Minister of Science and Education, Emin Amrullaev, who gave the opening speech at the forum, emphasized the importance of holding an international forum by our universities and increasing the competitiveness of universities in preparation for COP29.
Elnur Soltanov, Deputy Minister of Energy, Chief Executive Officer of COP29, spoke about the energy security and activities of our country during the transition to green energy, the steps that need to be taken against the global climate crisis, as well as the importance of active participation of scientific circles on topics related to climate change, at COP29.
Later, the vice-rector of the Azerbaijan State University of Oil and Industry Vazeh Askarov and the rector of the Sumgait State University Rufat Azizov said that active participation in the fight against climate change was an invaluable contribution to the transition period of our country to green energy and that the forum united experts on sustainable development and this was a positive example.
In his speech, the general director of global issues of the international rating agency “Times Higher Education”, Phil Bati, spoke about the importance of the participation and success of Azerbaijan’s higher education institutions in The Impact rating, actively applying strategies in accordance with the Sustainable Development Goals of the UN in recent years.
Director of the State Agency for Science and Higher Education, Ulkar Sattarova, who took part in the panel discussion on the topic “Country context: difficulties and opportunities in the direction of climate awareness in post-oil countries”, said that in order to achieve success in the area under consideration, it was necessary raising awareness starting from the elementary level of education and training academic staff and students in higher educational institutions speaks of the importance of active participation in this process.
The forum, which continued with panel discussions, was attended by high-ranking COP29 climate advocate Nigar Arpadarai, director of climate education at the University of Cambridge Christine Ozden, professor at the National University of Singapore Siram Ramakrishna, representative of the University of Warwick Gereth Robert, vice president of BP in Azerbaijan for the Caspian region.
The event was attended by Bakhtiyar Aslanbeyli, vice-rector of ADA University Fariz Ismailzadeh, country director of “British Council” Nargiz Hajiyeva and other official guests, heads of universities, politicians, representatives of state and non-governmental organizations. More than 200 representatives from 26 countries took part in the forum.
The Institute of Chemistry of Additives was represented by executive director, Professor Afsun Sujayev at the event.