Bakıda Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumu keçirilib
Bakıda Dünya Azərbaycanlı Alimlər Dərnəyinin təşkilatçılığı ilə Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumu keçirilib. Forumda 23 ölkədən 80-dən çox azərbaycanlı alim olmaqla ümumilikdə 200-ə yaxın elm xadimi iştirak edib.
Forum dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı alimləri bir araya gətirmək və onları yerli alimlərlə görüşdürmək, bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq və elm xadimlərinin şəbəkələşməsinə töhfə vermək məqsədilə təşkil olunub.
Forum çərçivəsində Azərbaycanda elm və ali təhsilin beynəlmiləlləşməsində alimlərin rolu və qlobal akademik şəbəkənin qurulması: yerli universitet və elmi tədqiqat institutlarının inkişafı üçün yeni yanaşmalar mövzuları üzrə plenar iclaslar keçirilib.
Sentyabrın 11-dək davam edən forumda iştirakçılar məruzələrlə çıxış edib, müxtəlif mövzular üzrə təşkil olunmuş sessiyalarda iştirak edib və Qarabağa səfər ediblər.
Qeyd edək ki, forum Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin dəstəyi ilə keçirilib.

The Forum of Azerbaijani Scientists Living Abroad was held in Baku
The Forum of Azerbaijani Scientists Living Abroad, organized by the World Association of Azerbaijani Scientists, was held in Baku. About 200 scientists, including more than 80 Azerbaijani scientists from 23 countries, took part in the forum.
The Forum was organized to unite Azerbaijani scientists living in different countries of the world and introduce them to local scientists, exchange knowledge and experience, and contribute to the establishment of ties between scientists.
The Forum included plenary sessions on the topic of “The Role of Scientists in the Internationalization of Science and Higher Education in Azerbaijan and the Construction of a Global Academic Network: New Approaches to the Development of Local Universities and Research Institutes.” At the forum, which lasted until September 11, participants made presentations, took part in organized sessions on various topics, and visited Karabakh.
It should be noted that the Forum was held with the support of the State Committee for Work with Diaspora, the Ministry of Science and Education, and the State Agency for Science and Higher Education.