“Bu günün şagirdi, sabahın alimi”
Müasir çağırışlar dövrü məktəb sistemləri qarşısında mühüm vəzifələr qoyur. Əmək bazarının günü-gündən kəskinləşən şərtləri məktəbdən müasir bilik və bacarıqlara, innovativ düşüncəyə sahib gələcək nəslin formalaşdırılmasını tələb edir. Mühüm vəzifələrdən biri də ümumi təhsildə şagirdlərin elm və texnoloji biliklərə əlçatanlığının təmin olunması, elmi təfəkkür və tədqiqatçılıq bacarıqlarının formalaşdırılmasına nail olmaqdır. Bu baxımdan məktəblərimizdə şagirdlərə elmi biliklərin aşılanması, gənc nəsil arasında elmin populyarlaşdırılmasını təşviq etmək hər vaxtkından daha aktual və qaçılmaz görünür. Beləliklə, şagirdlər arasında elmi bilikləri necə yaymaq olar? Onları elmlə necə tanış etmək, elm aləminin iştirakçılarına necə yaxınlaşdırmaq olar?
Fikrimizcə, dünyanın müxtəlif ölkələrində olduğu kimi, alimlərimizin orta məktəblərimizlə sıx əlaqəsini təmin etməklə bu sahədə irəliləyişlərə təkan vermək olar. Ayrı-ayrı məktəblərimizdə alimlərimizlə görüşlərin təşkilinə dair uğurlu nümunələr vardır. Söhbət bu cür tədbirlərin intensivləşdirilməsi və məktəb həyatının ayrılmaz fəaliyyət sahələrindən birinə çevrilməsindən, eləcə də bu təşəbbüsün ölkə miqyasında əhatəliliyinin təşkilindən gedir.
Alimlərimizin şagirdlərlə görüşü elmi mühit və təhsil müəssisələri arasında kommunikasiya kanalının yaradılması, məktəblilər arasında elmin populyarlaşdırılması, elmi fəaliyyətin cəlbediciliyinin artırılması, uğurlu və perspektivli alim imicinin yaradılmasına öz töhfələrini verə bilər. Mövzu ilə bağlı alimlərimizə üz tutduq. Alimlərimiz məktəbli şagirdlərlə bu cür əlaqələrin qurulmasını çox vacib hesab edirlər. Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, dosent Əfsun Sucayev “Azərbaycan müəllimi”nə açıqlamasında qeyd edir ki, bu gün ölkəmizdə istedadlı gənclərin elmə cəlb edilməsi üçün elmlə təhsilin inteqrasiyasına universitetlərdən öncə orta məktəblərdə başlanılmalıdır:
-Nəzərə almalıyıq ki, hər bir bölgəmizdə istedadlı şagirdlərimiz vardır ki, onları aşağı yaş qruplarından axtarıb, elmə yönləndirə bilən xüsusi layihələrin, proqramların hazırlanması və həyata keçirilməsi zərurəti yaradır. Bundan ötrü, ilk növbədə, alimlər yolunu həmin istedadların olduğu məktəblərdən salmalıdır. Respublikamızın, demək olar ki, bütün regionlarından, rayonlarından, hətta kəndlərindən alimlər, elm adamları yetişib, bu gün uğurla fəaliyyət göstərməkdədirlər. Niyə də onların öz təhsil aldıqları orta məktəblərdə şagirdlərlə görüşləri, ustad dərsləri təşkil olunmasın? Bu günün məktəblisi, təbii ki, qarşısında dayanan alimin zamanında onun kimi əyləşdiyi parta arxasından çıxıb, ziyalılığın ən üst zirvəsinə yüksəldiyini görüb qəlbində, beynində ancaq onun kimi olmaq hədəfini müəyyənləşdirir.
Hesab edirəm ki, Elm və Təhsil Nazirliyinin paytaxt və iri şəhərlərdə reallaşdırdığı “Kiçik akademiya”ların əhatə dairəsini regionlara, ən ucqar dağ kəndlərinə doğru genişləndirmək faydalı olardı. Elmi-tədqiqat institutları həmin “Kiçik akademiya”ları öz himayələrinə götürməli, onlara elmi-metodiki dəstək verməli, alimlərimizin təqdimatlarında elmin müasir və aktual problemləri ilə əlaqəli maarifləndirici seminarlar təşkil olunmalı, elmin yenilikləri uşaqların dərk edəcəyi populyar dildə çatdırılmalıdır. Bu tədbirlərin əsas məramı nüfuzlu, görkəmli alimlərimizin iştirakı ilə məktəblərdə fitri istedadı olan şagirdlərlə aparılan işlərin tənzimlənməsinə, bu sahədə səmərəli fəaliyyət mexanizminin yaradılmasına kömək göstərmək, şagirdlərdə tədqiqatçılıq qabiliyyətinin formalaşması ilə bağlı tədbirlərin sistemli şəkildə həyata keçirilməsinə bu və ya digər formada dəstək verməkdir. Bu müştərək çalışma nəticəsində elmi-tədqiqata meyilli olan istedadlı şagirdləri aşağı yaş qruplarında aşkara çıxarmaq, mövcud yaradıcılıq potensiallarını nəzərə almaqla onların gələcək peşə istiqamətlərini müəyyənləşdirmək, şagirdlərdə elmi yaradıcılığa maraq yaratmaq, onların tədqiqatçılıq bacarıqlarını inkişaf etdirmək, şagirdlərdə elmi dünyagörüşün formalaşdırılması istiqamətində sistemli iş aparılmasına nail olmaq mümkün olacaq. Unutmayaq ki, ucqar məktəblərdə də əsl istedadlar var və onları məktəb yaşlarında aşkara çıxarmaq lazımdır ki, bu yollarla elmə yeni istedad sahibləri gəlsin, dünyaşöhrətli alimlərimizin davamçıları yetişsin, Azərbaycanda “elmi məktəblər” ənənəsi bərpa olunsun. Paralel şəkildə biz məktəblərdə təşkil olunan “fənn gecə”lərini “əyləndirici, öyrədici elm gecə”lərinə çevirməli və orada elmin təntənəsini nümayiş etdirməli, istedadlı şagirdlərimizi bu yolla həm düşündürməli, həm əyləndirməli, həm də öyrətməliyik.
Bundan başqa hər bir rayonda heç olmasa nümunəvi məktəblərdə, istedad liseylərində elm guşələri yaradılmalıdır. Həm tanınmış dünya, həm də Azərbaycan alimlərinin, dünya elminə verdiyi töhfələri qısa məlumatlar şəklində həmin guşələrdə əks etdirməliyik. Məktəblərin kitabxanalarına alimlərimizin kitabları hədiyyə olunmalıdır. Ayrıca məktəblilərimiz üçün populyar dildə elmi kitablar yazılmalıdır.
İstedadlı gənclərin elmə cəlb edilməsi üçün ayrı-ayrı regionlarda “Bu günün şagirdi, sabahın alimi”, “Məntiqlə düşün” adlı müsabiqələr, bilik yarışları, eyni zamanda elm günləri, elm həftəsi təşkil etmək olar. Elmi-tədqiqat institutları ilə təkcə Bakı yox, ayrı-ayrı region və rayon, kənd məktəblərinin istedadlı şagirdləri üçün “açıq qapı” günləri keçirmək olar.
Gənc tədqiqatçı, bakalavr və magistr təhsilini Böyük Britaniyanın nüfuzlu ali məktəblərindən olan London İqtisadiyyat və Siyasi Elmlər Məktəbində, eləcə də Kembric Universitetində almış İnqilab Şahbazov alimlərin məktəblilərlə görüşlərini əhəmiyyətli hesab edir. Təhsil aldığı London İqtisadiyyat və Siyasi Elmlər Məktəbinin rəhbərliyinin tələbələrə şagirdlərlə görüşlərin keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu cür görüşlər şagirdlərdə alim, tədqiqatçı kimdir, elmi tədqiqat nədir kimi suallarına cavab tapılması baxımından əhəmiyyətlidir. Bundan əlavə, uğurlu karyera seçimi baxımından şagirdlərin təkcə alimlərlə deyil, öz sahəsində sözlərini demiş, ölkəmizin inkişafında töhfələri olan digər görkəmli şəxslərlə də belə görüşlərin keçirilməsi arzu olunandır.
Sonda fikrimizi əsaslandırmaq üçün Rusiyada həyata keçirilən “Alimlər məktəbdə” layihəsi barədə də danışaq. Elmə marağın stimullaşdırılması məqsədilə ölkənin bütün regionlarında reallaşdırılan bu layihə çərçivəsində  Rusiya məktəblərində professorlar, universitetlərin və elmi-tədqiqat mərkəzlərinin elmi işçiləri, habelə Rusiya Elmlər Akademiyasının akademikləri, müxbir üzvləri və professorları şagirdlərə elmi-populyar mühazirələr oxuyurlar.
Mövzular kifayət qədər genişdir: alimlər zəlzələlər, genetika, süni intellekt, biotexnologiya, viruslarla mübarizə və orqanizmdə əksər proseslərə nəzarət edən fermentlərin xüsusiyyətlərindən danışıblar. Mühazirə proqramından sonra şagirdlərə müxtəlif kimyəvi elementlərin xassələrindən bəhs edən eksperimentlər silsiləsi ilə elmi şou təqdim olunub.Əminik ki, Azərbaycanda da belə tədbirlərin keçirilməsi istedadlı gəncləri elm və texnologiya sahəsinə cəlb etməyə kömək edər.

“Today’s student, tomorrow’s scientist”
The era of modern challenges imposes important tasks on school systems. The conditions of the labor market, which are becoming more severe day by day, require the formation of the future generation with modern knowledge and skills and innovative thinking from the school. One of the important tasks is to ensure the access of students to science and technological knowledge in general education, to achieve the formation of scientific thinking and research skills. From this point of view, instilling scientific knowledge to students in our schools and promoting the popularization of science among the younger generation seems more urgent and inevitable than ever. So, how to spread scientific knowledge among students? How to introduce them to science, how to bring them closer to the participants of the world of science?
In our opinion, as in different countries of the world, it is possible to promote progress in this field by ensuring the close connection of our scientists with our secondary schools. There are successful examples of organizing meetings with our scientists in our individual schools. We are talking about the intensification of such measures and becoming one of the integral areas of school life, as well as the organization of the comprehensiveness of this initiative at the country level.
The meeting of our scientists with students can contribute to creating a communication channel between the scientific environment and educational institutions, popularizing science among schoolchildren, increasing the attractiveness of scientific activity, and creating the image of a successful and promising scientist. We turned to our scientists on the subject. Our scientists consider it very important to establish such relationships with school students. Associate Professor Afsun Sujayev, executive director of Academician A.Guliyevthe Institute of Chemical Additives of the Ministry of Science and Education, says in his statement to “Azerbaijan Teacher” that today, in order to attract talented young people to science in our country, the integration of science and education should be started in secondary schools before universities:
– We must take into account that there are talented students in each of our regions, which creates the need to develop and implement special projects and programs that can search for them from lower age groups and direct them to science. Therefore, first of all, scientists should make their way from the schools where those talents are. Scientists have grown up from almost all regions, districts and even villages of our republic and are successfully working today. Why not organize meetings and master classes with students in their secondary schools? Today’s student, of course, gets out from behind the desk where he sat like him in the time of the scientist standing in front of him, sees that he has risen to the highest peak of intelligence, and sets the goal of becoming just like him in his heart and mind.
I believe that it would be useful to expand the scope of the “Small Academies” implemented by the Ministry of Science and Education in the capital and big cities to the regions and the most remote mountain villages. Scientific-research institutes should take those “Small Academies” under their protection, provide them with scientific-methodical support, educational seminars related to the modern and actual problems of science should be organized in the presentations of our scientists, and the innovations of science should be conveyed in a popular language that children will understand. The main purpose of these events is to help in the regulation of work with students with innate talent in schools with the participation of our prestigious and prominent scientists, to help create an effective mechanism of action in this field, and to provide support in one way or another for the systematic implementation of measures related to the formation of research abilities in students. As a result of this joint work, it is possible to identify talented students who are inclined to scientific research in younger age groups, to determine their future professional directions taking into account their existing creative potential, to create interest in scientific creativity in students, to develop their research skills, and to achieve systematic work in the direction of forming a scientific outlook in students. will be possible. Let’s not forget that there are real talents in remote schools, and they should be revealed at school age, so that new talents will come to science, followers of our world-famous scientists will grow up, and the tradition of “scientific schools” in Azerbaijan will be restored. At the same time, we should turn the “science nights” organized in schools into “entertaining and educational science nights” and show the celebration of science there, and in this way, we should make our talented students think, entertain, and educate them.
Apart from that, science corners should be created in each district at least in exemplary schools and talent high schools. We should reflect the contributions of both well-known world and Azerbaijani scientists to world science in the form of brief information in those corners. The books of our scholars should be donated to school libraries. Also, a scientific book in a popular language for our students.
In order to attract talented young people to science, competitions called “Today’s student, tomorrow’s scientist”, “Think logically”, knowledge competitions, as well as science days and science weeks can be organized in separate regions. “Open door” days can be held with scientific research institutes not only in Baku, but also for talented students of different regions and districts, rural schools.
A young researcher, Inqilab Shahbazov, who received his bachelor’s and master’s education at the London School of Economics and Political Sciences, one of the prestigious universities of Great Britain, as well as at Cambridge University, considers the meetings of scientists with schoolchildren to be important. He said that the management of the London School of Economics and Political Sciences, where he studied, took the initiative of holding meetings with students. According to him, such meetings are important in terms of finding answers to students’ questions such as who is a scientist, researcher, and what is scientific research. In addition, in terms of a successful career choice, it is desirable to hold such meetings not only with scientists, but also with other prominent people who have spoken in their field and contributed to the development of our country.
Finally, to justify our opinion, let’s talk about the “Scientists at School” project implemented in Russia. In order to stimulate interest in science, within the framework of this project, which is carried out in all regions of the country, professors in Russian schools, scientific workers of universities and research centers, as well as academicians, corresponding members and professors of the Russian Academy of Sciences give scientific and popular lectures to students.
The topics are quite wide: scientists talked about earthquakes, genetics, artificial intelligence, biotechnology, fighting viruses and the properties of enzymes that control most processes in the body. After the lecture program, students were presented with a scientific show with a series of experiments on the properties of various chemical elements. We are sure that holding such events in Azerbaijan will help attract talented young people to the field of science and technology.