Cəmiyyət təbiətin insan təbəqəsidir
Ölkəmizdə son zamanlar insan kapitalının inkişafı, elmi tədqiqatların kommersiyalaşdırılması və bilik transferinin dəstəklənməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. Burada əsas məqsədlərdən biri hərtərəfli hazırlığa malik yüksək ixtisaslı kadrlara olan tələbatın ödənilməsidirsə, digəri Azərbaycan alimlərinin apardıqları yüksək səviyyəli fundamental tədqiqatların nəticələrini tətbiq etməklə yerli istehsalı inkişaf etdirmək, ən azı, strateji məhsulların idxal asılılığını minimumlaşdırmaqdır. Bu sahədə dəqiq və təbiət elmlər sahəsində ixtisaslaşmış elmi tədqiqat institutları vardır ki, orada çalışan alimlərimizin əldə etdiyi mühüm nəticələr istehsalata uğurla tətbiq olunur. Elə 2024-cü il üzrə texnika sahəsində Dövlət Mükafatına layiq görülən kompleks elmi-texniki iş məhz Azərbaycan alimlərinin əldə etdiyi mühüm elmi-texniki nailiyyətlərin istehsalata tətbiqini özündə ehtiva edir. Həmin kompleks elmi işin rəhbəri, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevlə müsahibədə bu və digər suallara cavab tapmağa çalışdıq.
Qısa arayış:
Məlumat üçün bildirək ki, akademik Vaqif Fərzəliyevin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini sürtkü yağları, yanacaq və yağlayıcı-soyuducu mayelərə yüksək tə­sirli aşqarların və onların əsasında yük­sək keyfiyyətli yağ, yanacaq və yağla­yıcı-soyuducu maye kompozisiyalarının yaradılmasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması təşkil edir. O, yeni aşqarların sintezi, onların funksional təsir mexaniz­minin və həmçinin tərkib və quruluşlarının effektivliyə təsirinin öyrənilməsi sahəsində sistematik fundamental tədqiqatlar aparır. Onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə ya­radılmış bir sıra aşqarlar və sürtkü yağları, o cümlədən xüsusi təyinatlı yağlar səna­yedə tətbiq edilmişdir.
Akademik Vaqif Fərzəliyevin bu is­tiqamətdə apardığı çoxşaxəli elmi tə­dqiqat işlərinin nəticələri 1000-ə yaxın elmi əsərdə, o cümlədən 150-dan çox SSRİ müəlliflik şəhadətnaməsi və Azər­baycan patentində, 5 monoqrafiyada öz əksini tapmışdır. “Google Scholar Citati­ons” və “ResearchGate” qlobal informa­siya şəbəkələrinin məlumatlarına görə, onun tədqiqat sahəsi üzrə 250 elmi əsəri müxtəlif beynəlxalq elektron sistemlərinə daxil olmuş və onlara dünya alimləri tərə­findən 2500-ə yaxın istinad edilmişdir. H-indeks 31-ə bərabərdir. Onun rəhbər­liyi ilə 6 elmlər doktoru və 24 fəlsəfə dok­toru yetişmişdir.
– Vaqif müəllim, Dövlət Mükafatına layiq görülən kompleks elmi-texniki iş son illər ərzində ölkəmizdə ən uğur­lu tətbiqi elmi ixtira adlandırılır. Sizin buna münasibətinizi bilmək istəyərdik.
– Bizim əməyimizi yüksək dəyərlən­dirənlərin hər birinə dərin təşəkkürümüzü bildirirəm. Eyni zamanda, təvazökarlıqdan uzaq olsa da, etiraf edim ki, həqiqətən Aşqarlar Kimyası İnstitutunun ən uğurlu tətbiqi elmi-texniki işlərindən biri təbii ki, hərbi məqsədli texnika üçün motor yağı­nın yeni analoqunun yaradılması ilə bağlı­dır. Bu xüsusi təyinatlı yağlar Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin sərən­camında olan bütün markalı tankların mü­hərriklərində praktiki sınaqlardan uğurla keçmiş və sınaq komissiyası bu yağın tank mühərriklərində istifadəsini məqsə­dəuyğun hesab etmişdir.
Yeri gəlmişkən qeyd edim ki, Azər­baycan tarixən neft hasilatı, onun sənaye miqyasında emalı, sürtkü yağları istehsa­lının vətəni olduğu üçün keçmiş Ittifaqda aşqarların işlənib hazırlanması və isteh­salı da ilk dəfə olaraq respublikamızda həyata keçirilmişdir. Məhz institutun əsa­sını qoyan akademik Əli Quliyev və digər istedadlı alimlərimiz SSRİ Dövlət mü­kafatına, 1970-ci ildə Azərbaycan SSR Dövlət mükafatına layiq görülmüşdürlər.
Aşqarlar Kimyası İnstitutunun bu dəfə mühüm elmi-texniki nailiyyətinin dövlətin ən ali mükafatı ilə təltif olunması Azərbay­canda vaxtı ilə yaradılan elmi ənənənin davam etdirilməsinin məntiqi nəticəsidir. Bu, həm də dövlət başçımızın Azərbay­can elminə və elm adamlarına verdiyi ən böyük dəyərin əyani nümunəsidir.
– İnstitutun başqa hansı elmi nə­ticələrinin istehsalata uğurla tətbiq olunduğunu və ya tətbiqə tövsiyə edi­liyini qeyd edə bilərsiniz?
– Digər mühüm tətbiqi işimiz Qa­zaxıstan və Türkmənistanın yüksək pa­rafinli neftlərinin donma temperaturu və dinamik özlülüyünü aşağı salmaqla on­ların Bakı–Tbilisi-Ceyhan neft kəmərləri ilə uzaq məsafələrə nəql edilməsini tə­min edən aşqar – “Depresator AKİ” ya­radılması və tətbiqi ilə bağlıdır. Hazırda o “Aşqar” Elmi İstehsalat Birliyində min tonlarla istehsal olunur.
Eyni zamanda, respublikada müxtəlif növ daxili yanma mühərriklərində istifadə olunmuş və ekoloji gərginlik yaradan iş­lənmiş yağların regenerasiya texnologi­yası yaradılmış və bu texnologiya üzrə regenerasiya olunmuş yağ və müvafiq aşqarlar əsasında dizel mühərrikləri üçün müxtəlif təyinatlı, o cümlədən xüsusi tə­yinatlı sürtkü kompozisiyaları yaradıl­mışdır. İşlənmiş yağların regenerasiya texnologiyası və regenerasiya olunmuş yağ əsasında yaradılmış xüsusi təyinatlı sürtkü kompozisiyası strateji əhəmiyyət kəsb etdiyinə görə Azərbaycan Respub­likasının “məxfi” qriflə patentləri ilə mü­dafiə olunmuşdur. Konkret olaraq modul elektrik stansiyalarında istifadə olunmuş ekoloji gərginlik yaradan “Musella-40” motor yağının regenerasiya texnologiya­sı yaradılmış və bu texnologiyanın tətbiqi üzrə müəyyən işlər aparılır.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin Dənizdə Neft və Qazçıxarma İstehsalat Birliyində istifadə edilən və xaricdən gəti­rilən M-14ГБ motor yağının yeni analoqu institut tərəfindən yaradılmış və onun da istehsalı təşkil edilmişdir.
Yağlayıcı-soyuducu mayeləri və neft məhsullarını bioloji zədələnmədən qoru­yan Azin-1, Azin-2, Azin-3 və Azin-4 anti­mikrob aşqarların sənaye istehsalı təşkil edilmişdir.
Neft-mədən avadanlıqlarını korroziya­dan və mühərrikin soyuducu sistemlərini kavitasiya nəticəsində dağılmadan qoru­maq üçün korroziya inhibitorları yaradıl­mış, istehsal texnologiyası işlənilmiş və təcrübi-sənaye istehsalı təşkil edilmişdir.
– Bütün bu yüksək elmi nəticələrini­zi konkret olaraq elmlə istehsalatın vəh­dətinin yaradılmasına xidmət edən ad­dımlar kimi də dəyərləndirmək olarmı?
– Bilirsiniz ki, hər bir dövlətin iqtisa­diyyatı üç nəhəng dayaq üzərində qu­rulur – elm, təhsil və istehsalat prosesi. İqtisadiyyatın inkişaf sürəti bu dayaqların vəhdətindən – inteqrasiya dərəcəsindən asılıdır.
Keçmiş SSRİ dövründə istehsalat müəssisələrinin hamısı dövlətə məxsus olduğundan və əsasən, xaricdən texno­logiyalar gətirilmədiyi üçün elm-istehsalat əlaqələri həddindən artıq möhkəm idi.
SSRİ dağıldıqdan sonra Azərbaycan keçmiş sovet respublikaları kimi sosia­list iqtisadiyyatından bazar iqtisadiyya­tına keçdi və istehsal müəssisələrinin, demək olar ki, əsas hissəsi özəl sektora verildi və bununla əlaqədar elm-istehsa­lat əlaqələri dəyişdi. Özəl müəssisələrin əsas hissəsi asan yolla gedərək xaricdən hazır texnologiyaları gətirib tətbiq etdi və ölkə elminə investisiya yatırımı demək olar ki, yox dərəcəsinə endi.
İnkişaf etmiş ölkələrdə elm-istehsalat vəhdəti həddindən artıq möhkəmdir və özəl müəssisələrin çoxu elmi mərkəzlərə investisiya yatırımını nəinki tətbiqi işlərə, hətta fundamental tədqiqatlara da edirlər, çünki hər bir yeni texnologiya fundemen­tal tədqiqatların nəticəsində əldə olunur.
Azərbaycan reallığında qeyd olunan­lara çox az hallarda rast gəlmək olur. Lakin şükür ki, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən şirkətlər də var. AKİ olaraq bu il qeyd olunan istiqamətdə sıx fəaliyyət göstərən iki özəl şirkəti böyük məmuniy­yətlə qeyd etmək istəyirik. Onlardan biri kimi “Elroys” MMC ilə birgə fəaliyyətimi­zin mühüm nəticəsi yuxarıda adını çəkdi­yim “Depressator AKİ” aşqarının yaradıl­ması və tətbiqi ilə bağlıdır.
Başqa bir şirkət “İselTexno” MMC-nin isə AKİ ilə elmlə istehsalatın vəhdətinin inkişafı istiqamətini əhatə edən ekolo­ji problemlərin həllinə yönələn ən son uğurlu elmi iş Balaxanı ərazisində min tonlarla yığılmış və ekoloji problem ya­radan “turş qudron”un emal prosesinin yaradılması və emal məhsulunun istifa­dəsindən ibarətdir.
– Vaqif müəllim, bu ilin 11–24 no­yabr tarixlərində Bakıda mötəbər COP29 təşkil olunacaq. Həmçinin Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2024-cü il ölkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bunlarla bağlı ölkədə ekoloji problemlərin həl­li və ətraf mühitin sağlamlaşdırılması istiqamətində geniş tədbirlər həyata keçirilir. Elmi-tədqiqat müəssisəsi ola­raq Aşqarlar Kimyası İnstitutu bu pro­sesdə necə iştirak edir?
– Məlum olduğu kimi, neft emalı məh­sullarının əsas hissəsini motor və soba yanacaqları təşkil edir. Bu yanacaqların mühərriklərdə, su-elektrik stansiyaların­da, eləcə də sənaye müəssisələrində yandırılması zamanı atmosferə karbon qazı, dəm qazı, yüngül karbohidrogen­lər, kükürd və azot oksidləri kimi zəhərli qazlar atılır.
Hər hansı mühərrikin işi zamanı (xü­susilə dizel yanacağı) atmosferə bu qaz­larla yanaşı his hissəcikləri və nəzərə çarpacaq miqdarda aromatik birləş­mələrdən alınan kanserogen birləşmələr (benzopiren və sair) də buraxılır. Hazır­da dünyanın əksər ölkələrində dizel mü­hərriklərinə bir sıra çirkləndiricilər üçün emissiya meyarı təyin edilmişdir.
Böyük Britaniyanın Lester Universiteti­nin nəzdindəki Ağ Ciyərin Sağlamlığı İns­titutu və digər ölkələrin tibb mərkəzlərinin araşdırmalarının nəticələrinə görə, nəqliy­yat mühərriklərindən çıxan his hissəcikləri insanların, xüsusilə balaca uşaqların ağ ciyərində yığılır, ciddi fəsadlara yol açır.
Bu qlobal problemə qarşı AKİ-də atmosferin dizel mühərrikinin tullantı qazlarının əsas toksik komponenti olan tüstü ilə çirklənməsini azaltmaq üçün dizel yanacaqlarına tüstüyə qarşı ef­fektiv aşqar yaradılmışdır. Belə ki, dizel mühərriklərinin işləməsi zamanı çıxan qazlarda tüstünün və kanserogen mad­dələrin miqdarını kəskin azaldan, təkcə ölkəmizdə deyil, keçmiş SSRİ-də dizel yanacağı üçün ilk tüstü əleyhinə aşqar olan ИХП-706 aşqarı məhz, AKİ-nin “Yanacaq kompozisiyaları” laboratori­yasında alınmış və tətbiq olunmuşdur (ИХП-AKİ-nin rusca adıdır – Институт химии присадок–müəllif).
Neftlə çirklənmiş torpaqların və su hövzələrinin mikrobioloji vasitələrlə tə­mizlənməsi də AKİ-nin ekoloji problem­lərin aradan qaldırılmasına yönəlmiş əsas fundamental və tətbiqi xarakterli elmi işlərindən biridir. Bu nöqteyi-nəzər­dən İnstitutun aparıcı alimləri Abşeron yarımadasının Suraxanı, Balaxanı, Binəqədi və Bibi-Heybət yataqları ətrafı müxtəlif karbohidrogen tərkibli torpaq­ların təmizlənməsi üçün torpağı yaxşı­laşdıran əlavələr kompleksi ilə seçilmiş mikroorqanizm (bakteriya və maya) as­sosiasiyasını təmsil edən bioloji prepa­ratların alınması üçün müasir texnologiya yaratmışlar.
Neftlə çirklənmiş torpaqların “biore­mediasiyası” adalanan bu texnologiya ilə adları çəkilən yataqların ərazisinə düşən torpaqlardan ayrılmış aktiv karbohidroge­noksidləşdirici mikroorqanizmlərin istifa­dəsi ilə bakteriya və mayaların effektiv assosiasiyası tərtib edilmiş, bunun əsa­sında neftlə çirklənmiş torpaqların rekul­tivasiyası üçün 4 müxtəlif biopreparat və tədqiq olunan bu yataqlar üçün tövsiyə olunan 1 ümumi biopreparat (“Univer­sal”) hazırlanmış və sınaqdan keçirilmiş­dir.
AKİ-də ekoloji problemlərin həllinə yönələn ən son uğurlu tətbiqyönlü elmi işlərindən biri də Balaxanı ərazisində min tonlarla yığılmış və ekoloji problem yara­dan “turş qudron”un emal prosesinin ya­radılması və emal məhsulunun istifadəsi ilə əlaqəlidir.
– Paytaxtımızda torpaqların çirk­lənməsinin azaldılması, ətraf mühütün sağlamlaşdırılması üçün hansı işlər görülür?
– Bakı Neft Emalı Zavodlarının uzun illər ərzində fəaliyyəti nəticəsində əmələ gəlmiş turş qudron min tonlarla Abşeronun Balaxanı qəsəbəsi ərazisinə tullanaraq həddindən artıq ekoloji problemlər yarat­mışdır. Bu ekoloji gərginliyin azaldılması, ətraf mühütün sağlamlaşdırılmasına AKİ alimləri vaxtı ilə ərazidə fəlakət yaşanma­sında əsas pay sahibi olan turş qudronun emal məhsulundan istifadə edərək mazut əsasında alınan qalıq yanacaqların özlü­lük və aşağı temperatur xassələrini yaxşı­laşdıran əlavə yaradıblar.
Turş qudronun emalı posesini həya­ta keçirərək və emal məhsulunu istifadə edərək həm mühüm texniki, həm də mü­hüm ekoloji problem həll olunmuş olur. Turş qudronun emal məhsulu artıq tətbiq edilir. Bu da həm ölkənin iqtisadi inkişafı, həm də ekoloji problemlərin həllini əhatə edir. Bu müştərək iş də Azərbaycan pa­tenti ilə müdafiə olunub.
AKİ neft sənayesi üzrə ixtisaslaşmış elmi tədqiqat institutu olsa da fəaliyyətinin mühüm aspektləri bu sənayenin yaratdığı ekoloji problemlərin aradan qaldırılmasının elmi əsaslarının yaradılmasına və onun uğurla tətbiqinə yönəlməkdədir. Təbii ki, bundan sonra da bu məsələlərə daha çox diqqət yönələcək və çoxşaxəli fəaliyyət genişlənəcək. Çünki ölkəmizdə baş tutcaq COP29 elmi-tədqiqat institutları, eləcə də kimyaçı alimlərimiz qarşısında yeni və­zifələr qoyacaq. Bu vəzifələri yerinə yetir­mək respublikamıza iqtisadi inkişaf ilə ya­naşı, başqa ölkələrə nümunə göstəriləcək ekoloji təhlükəsizlik gətirəcək.

Общество – человеческий слой природы
В последнее время в нашей стране были предприняты важные шаги в направлении развития человеческого капитала, коммерциализации научных исследований и поддержки трансфера знаний. Если одной из главных целей здесь является удовлетворение спроса на высококвалифицированные кадры с всесторонней подготовкой, то другая — развитие местного производства за счет применения результатов фундаментальных исследований высокого уровня, проводимых азербайджанскими учеными, как минимум для минимизации импортозависимости стратегических продуктов. В этой области действуют научно-исследовательские институты, специализирующиеся в области точных и естественных наук, где важные результаты, полученные нашими учеными, успешно применяются в производстве. Так комплексная научно-техническая работа, удостоенная Государственной премии в области технологий за 2024 год, включает в себя применение в производстве важных научно-технических достижений, достигнутых азербайджанскими учеными. Ответы на эти и другие вопросы мы попытались найти в интервью с руководителем этой комплексной  научной работы, генеральным директором Института химии присадок, академиком Вагифом Фарзалиевым.
Краткая справка:
Отметим, что основным направлением научной деятельности академика Вагифа Фарзалиева является разработка научных основ создания высокоэффективных присадок к смазочным маслам, топливам и смазочно-охлаждающим жидкостям и высококачественных композиций на основе масел, топлив и смазочно-охлаждающих жидкостей. Он проводит систематические фундаментальные исследования в области синтеза новых присадок, изучения механизма их функционального действия, а также влияния их состава и структуры на эффективность. В промышленности нашел применение ряд присадок и смазочных масел, созданных под его руководством и при непосредственном участии, в том числе масла специального назначения.
Результаты многогранных научных исследований академика Вагифа Фарзалиева в этом направлении отражены в почти 1000 научных работах, в том числе в более чем 150 авторских свидетельствах СССР и патентах Азербайджана, 5 монографиях. По данным глобальных информационных сетей «Google Scholar Citations» и «ResearchGate», 250 научных работ по его области исследований были включены в различные международные электронные системы и их цитировали около 2500 ученых мира. Индекс Хирша равен 31. Под его руководством подготовлено 6 докторов наук и 24 доктора философии.
Вагиф муаллим, комплексную научно-техническую работу, удостоенную Государственной премии, называют самым успешным прикладным научным изобретением в нашей стране за последние годы. Нам хотелось бы узнать ваше мнение по этому поводу.
— Выражаю глубокую благодарность каждому из тех, кто высоко ценит нашу работу. В то же время, хотя это и далеко от скромности, признаю, что одна из самых успешных прикладных научно-технических работ Института химии присадок связана, конечно же, с созданием нового аналога моторного масла для военной техники. Эти масла специального назначения успешно прошли практические испытания в двигателях всех марок танков, находящихся в распоряжении Министерства обороны Азербайджанской Республики, и испытательная комиссия сочла целесообразным  использование этого масла в танковых двигателях для этой цели.
Кстати, хочу отметить, что поскольку Азербайджан исторически является родиной нефтедобычи, ее переработки в промышленных масштабах и производства смазочных масел, то разработка и производство присадок на территории бывшего Союза осуществлялись впервые в нашей республике. Академик Али Кулиев, основавший институт, и другие наши талантливые ученые были удостоены Государственной премии СССР и Государственной премии Азербайджанской ССР в 1970 году.
Награждение важного научно-технического достижения Института химии присадок высшей наградой государства является закономерным результатом продолжения научной традиции, созданной в Азербайджане. Это также яркий пример тому как наш глава государства, придает величайшее значение науке и ученым Азербайджана.
— Какие еще научные результаты института успешно внедрены в производство или рекомендованы к применению?
— Еще одна важная прикладная работа — создание присадки «Депрессор АКИ», снижающей температуру замерзания и динамическую вязкость высокопарафинистых нефтей Казахстана и Туркменистана и обеспечивающей их транспортировку на большие расстояния по нефтепроводам Баку-Тбилиси-Джейхан. и связанных с его применением. В настоящее время присадка  тысячами тонн производится на НПО «Ашгар».
В то же время в республике создана технология регенерации отработанных масел, используемых в двигателях внутреннего сгорания различных типов и вызывающих экологическую нагрузку, и на основе регенерированного масла и соответствующих присадок при помощи этой технологии были созданы смазочные композиции различного назначения, в том числе специального назначения для дизельных двигателей. Технология регенерации отработанных масел и смазочная композиция специального назначения, созданная на основе регенерированного масла, в силу своей стратегической важности защищены «секретными» патентами Азербайджанской Республики. Конкретно создана технология регенерации моторного масла «Мusella-40», создающего экологическую нагрузку, используемого в модульных электростанциях, и ведутся отдельные работы по применению этой технологии.
В институте создан и также организовано производство нового аналога моторного масла М-14ГБ, которое используется в Морском нефтегазодобывающем объединении Государственной нефтяной компании Азербайджана и привозится из-за границы.
Организовано промышленное производство антимикробных присадок «Азин-1», «Азин-2», «Азин-3» и «Азин-4», защищающих смазочно-охлаждающие жидкости и нефтепродукты от биологического повреждения.
Для защиты нефтепромыслового оборудования от коррозии и систем охлаждения двигателей от разрушения вследствие кавитации были созданы ингибиторы коррозии, разработана технология производства и организовано опытно-промышленное производство.
— Можно ли все эти ваши высокие научные результаты оценить как шаги, служащие созданию единства науки и производства?
— Вы знаете, что экономика любого государства строится на трех огромных столпах — науке, образовании и производственном процессе. Скорость экономического развития зависит от единства этих столпов – степени интеграции.
Во времена бывшего СССР отношения науки и производства были чрезвычайно крепкими, поскольку все производственные предприятия принадлежали государству и главным образом потому, что технологии не импортировались из-за границы.
После распада СССР Азербайджан, как и бывшие советские республики, перешел от социалистической экономики к рыночной экономике, и почти основная часть производственных предприятий была передана в частный сектор, и в связи с этим отношения между наукой и производство изменилось. Основная часть частных предприятий пошла по легкому пути, привозя из-за границы готовые технологии и применяя их, а инвестиции в науку страны сократились практически до нулевого уровня.
В развитых странах интеграция науки и производства чрезвычайно сильна, и большинство частных предприятий инвестируют в научные центры не только в прикладные работы, но и в фундаментальные исследования, поскольку каждая новая технология получается в результате фундаментальных исследований.
В реалиях Азербайджана встретить упомянутых очень редко. Но, к счастью, есть компании, работающие в этом направлении. Как сообщает ИХП, в этом году в указанном направлении тесно работают две частные компании.Как ИХП, мы хотим с большим удовлетворением отметить в этом году две частные компании, которые активно работают в указанном направлении. В качестве одного из них важный результат нашей совместной деятельности с ООО «Elroys» связан с созданием и применением вышеупомянутой присадки «Депрессатор АКИ».
Последней успешной научной работой другой компании ООО «İselTexno», направленной на решение экологических проблем, предполагающей развитие единства науки и производства с ИХП, стало создание процесса переработки «кислой смолы», накопившейся в тысячах тонн на территории Балаханы и создает экологические проблемы, и заключается в использовании продуктов переработки.
Вагиф муаллим, 11-24 ноября этого года в Баку будет организована престижная COP29. Также распоряжением президента Ильхама Алиева 2024 год объявлен в стране «Годом солидарности во имя зеленого мира». В связи с этим в стране принимаются масштабные меры в направлении решения экологических проблем и улучшения состояния окружающей среды. Как Институт химии присадок как научно-исследовательское учреждение участвует в этом процессе?
— Как известно, основную часть продуктов нефтепереработки составляет моторное и печное топливо. При сжигании этих топлив в двигателях, гидроэлектростанциях, а также на промышленных предприятиях в атмосферу выделяются такие токсичные газы, как углекислый газ, окись углерода, легкие углеводороды, оксиды серы и азота.
При работе любого двигателя (особенно дизельного топлива) помимо этих газов в атмосферу выделяются частицы сажи и значительные количества канцерогенных соединений (бензопирен и др.), образующихся из ароматических соединений. В настоящее время в большинстве стран мира для дизельных двигателей установлены критерии выбросов ряда загрязняющих веществ.
Согласно результатам исследований Института здоровья легких при Лестерском университете в Великобритании и медицинских центров других стран, частицы сажи транспортных двигателей накапливаются в легких людей, особенно маленьких детей, и приводят к серьезным осложнениям.
Для решения этой глобальной проблемы была создана эффективная противодымная присадка к дизельным топливам, позволяющая снизить загрязнение атмосферы дымом, который является основным токсичным компонентом выхлопных газов дизельных двигателей. Таким образом, присадка ИХП-706, резко снижающая количество дымности и канцерогенных веществ в газах, выбрасываемых при работе дизелей, является первой противодымной присадкой к дизельному топливу не только в нашей стране, но и в бывшей СССР.
Очистка загрязненных нефтью земель и водоемов микробиологическими средствами – одна из основных фундаментальных и прикладных научных работ ИХП, направленных на устранение экологических проблем. С этой точки зрения ведущие ученые института подобрали биологическую ассоциацию микроорганизмов (бактерий и дрожжей) с комплексом почвоулучшающих добавок для обработки почв с различным содержанием углеводородов вокруг Сураханского, Балаханского, Бинагадинского и Биби-Эйбатского месторождений Апшерона разработали современную технологию создания препаратов.
С помощью этой технологии, получившей название «биоремедиация» нефтезагрязненных почв, была разработана эффективная ассоциация бактерий и дрожжей с использованием активных углеродоводородокисляющих микроорганизмов, выделенных из почв, попадающих на территорию указанных месторождений, на основе этого разработаны 4 различных биопрепарата для рекультивации нефтезагрязненных почв и 1 биопрепарат общего назначения («Универсал»), рекомендованный для данных изучаемых месторождений.
Одна из последних успешных прикладных научных работ в ИХП, направленных на решение экологических проблем, связана с созданием процесса переработки и использованием продукта переработки «кислой смолы», собираемой в Балаханском районе тысячами тонн и создающей экологическую проблему.
— Какие работы проводятся для снижения загрязнения почвы и улучшения экологии в нашей столице?
— Тысячи тонн кислой смолы, образовавшейся в результате деятельности Бакинского нефтеперерабатывающего завода за многие годы, попали на территорию поселка Балаханы Абшерона и создали чрезвычайные экологические проблемы. Чтобы уменьшить этот экологический стресс и улучшить окружающую среду, ученые ИХП создали добавку, улучшающую вязкостные и низкотемпературные свойства ископаемого топлива на основе мазута, используя продукт переработки кислой смолы, которая является основным фактором возникновения стихийных бедствий в этом районе.
Осуществлением процесса переработки кислого гудрона и использованием продукта переработки решается как важная техническая, так и важная экологическая задача. Продукт переработки кислой смолы уже применен. Это включает в себя как экономическое развитие страны, так и решение экологических проблем. Эта совместная работа также защищена азербайджанским патентом.
Хотя ИХП является научно-исследовательским институтом, специализирующимся на нефтяной отрасли, важные аспекты его деятельности сосредоточены на создании научных основ устранения экологических проблем, вызванных этой отраслью, и их успешном применении. Конечно, этим вопросам будет уделяться больше внимания, расширится многоплановая деятельность. Потому что COP29, которая пройдет в нашей стране, поставит новые задачи перед научно-исследовательскими институтами, а также перед нашими учеными-химиками. Решение этих задач принесет нашей республике экономическое развитие, а также экологическую безопасность, что послужит примером для других стран.