Əfsun Sucayev: “Bəzən bir institutun alimləri digər həmkarlarının tədqiqatlarından xəbərsiz olurlar”
347
“Elm institutda, təhsil universitetdə olmalıdır” fikri yanlışdır
“Ölkəmizdə elmin ayrı-ayrı sahələri üzrə ixtisaslaşmış kifayət qədər elmi-tədqiqat müəssisəsi vardır. Amma onların istər bir-biri ilə, istərsə də universitetlərlə əlaqəsi ya ümumiyyətlə yoxdur, ya da pərakəndə haldadır. Pərakəndəlik dedikdə də, yalnız hansısa institutların alimlərinin fərdi şəkildə digər institut həmkarları ilə elmi əməkdaşlığı başa düşülməlidir”.
Bunu “Azərbaycan müəllimi”nə açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev deyib.
O bildirib ki, bunun da başlıca səbəbi sovet dövründə akademik elmin təhsildən tamamilə ayrı, Elmlər Akademiyası şəklində fəaliyyət göstərməsindən qaynaqlanır:
“Yəni, “elm institutda, təhsil universitetdə olmalıdır” fikri yanlışdır. ABŞ və ya əksər Avropa ölkələrində elm və təhsil bir-birinə inteqrasiya olunmuş formada, əsasən, bir yerdə – tədqiqat universitetlərində yerinə yetirilir. Ancaq hər ali təhsil müəssisəsinə də tədqiqat universiteti demək olmur. “Tədqiqat universiteti” statusunu fundamental, tətbiqi və eksperimental elmi tədqiqatların aparılması üçün müvafiq infrastrukturun, elektron kitabxananın, müasir maddi-texniki bazanın və elmtutumlu avadanlıqdan kollektiv istifadə mərkəzinin mövcud olduğu, beynəlxalq elmmetrik bazalara daxil olan jurnallarda (“Web of Science”, “Scopus” və s.) ölkə üzrə nəşr olunan məqalə sayının 20-30 faizinin ali təhsil müəssisəsinin əməkdaşları tərəfindən nəşr edildiyi, magistratura səviyyəsində ixtisaslaşmaların beynəlxalq akkreditasiya olunduğu, yerli və beynəlxalq donorlardan elm sahəsində çoxlu sayda qrantlar qazanmış, dünyanın aparıcı universitetləri, elm mərkəzləri ilə elmi əlaqələr quran, dünyanın tanınmış alimləri ilə elmin müasir və aktual mövzularında müştərək araşdırmalar aparan universitetlərə verirlər. Müşahidə etsək, respublikamızda mövcud universitetdən bu tələblərə cavab verənlərin sayı iki-üçdən artıq deyil”.
“Tədqiqat universiteti”nə keçid istiqamətində əməli addım
Ə.Sucayev qeyd edir ki, əgər bu gün universitetlərdən qısamüddətli təcrübəkeçmə üçün elm müəssisələrə gələn bakalavr və magistrantların çoxu elmi tədqiqatlardan xəbərsizdirsə, deməli, elmi tədqiqat institutları ilə universitetlərin əlaqəsi zəif olub. Bu nöqteyi-nəzərdən Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin xətti ilə ayrı-ayrı tədqiqat institutlarının universitetlərlə birgə əməkdaşlıq memorandumlarının imzalanması və sözdən əməli işə keçilməsi həm də ali təhsil müəssisələrinin real “Tədqiqat universiteti”nə keçidi istiqamətində əməli addım olacaq.
“Biz Aşqarlar Kimyası İnstitutu olaraq istər digər elmi-tədqiqat institutları (Neft Kimya Prosesləri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya və Polimer Materialları, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya institutları), istərsə də universitetlərlə (Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti) sözdə yox, əməldə əməkdaşlığa üstünlük veririk. Təsəvvür edin, dünyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə yaratdığımız 4-5 müştərək beynəlxalq tədqiqat qrupunda təkcə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimləri deyil, digər institutlarımızın aparıcı elm adamları, xüsusən gənc alim və mütəxəssisləri təmsil olunur. Elmi müəssisə və universitet olaraq bir yerdə fəaliyyət göstərdiyimiz üçün daha yüksək elmi nəticələr əldə oluna bilir”.
Elmi müəssisələr arasında qarşılıqlı fəaliyyətin çox aşağı səviyyədə olması məsələsinə gəlincə, Ə.Sucayev qeyd edir ki, bu fikirlər reallığa tam uyğundur:
“Məsələn, bir çox hallarda bir institutun alimləri digər institutlarda alim həmkarlarının hansı tədqiqatları apardığından xəbərsiz olur. Bəzən ölkəmizdə mümkün olmayan fiziki-kimyəvi-bioloji analizləri aparmaq üçün min-bir çətinliklə Türkiyə, Portuqaliya, Rusiya və digər ölkələrin elm mərkəzlərinə göndəririk, halbuki Azərbaycanda o analizləri aparan elmi tədqiqat müəssisələri mövcuddur, ancaq alimlərimiz ondan xəbərsizdirlər”.
Ə.Sucayevin fikrincə, elmi müəssisələr arasında qarşılıqlı fəaliyyəti gücləndirməyin əsas yolları elmdə zəruri olan islahatların davamı, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiya prosesinin sürətləndirilməsi, təhsillə tam vəhdətin yaradılması, elmin populyarlaşdırılması və təşviqi tədbirləri ilə istedadlı gənclərin elmə cəlb olunmasını əhatə etməlidir:
“Təbii ki, yuxarıda sadalalan istiqamətlər üzrə ölkəmizdə elmin inkişafı ilə bağlı strategiyalar, fəaliyyət planları olub ki, qanunvericilik baxımından onlar dünyanın ən inkişaf etmiş analoji qanunvericilik sənədləri ilə müqayisə oluna bilər. Amma bu fikirləri onların həyata keçirilməsi mexanizmləri ilə əlaqədar olaraq tam deyə bilmirik. Düşünürəm ki, elmlə-təhsilin bir yerdə inkişafının yeni strategiyası işlənib hazırlanmalıdır. Bu sənəd tam formalaşarkən sahib olduğumuz elm və təhsil dəyərlərimizin, tarixi ənənələrin qorunub saxlanması, gələcək nəsillərə ötürülməsi ilə yanaşı yeni reallıqları nəzərə almaqla, dünyanın müasir trendləri ilə səsləşməlidir”.
İcraçı direktor qeyd edir ki, elm və təhsilin sərhədləri olmadığı üçün konkret vətəni də yoxdur:
“Söz yox ki, elm üçün deyirik ki, o, Şərqdə yaranıb, Qərbə yayılıb, amma müasir dövrümüzdə elm-təhsil dünyəvidir. Biz də bunun ayrılmaz parçası olmalıyıq. Bunun üçün bütün elmi tədqiqat institutları və universitetlərin Nazirlik tərəfindən qlobal elmi bazalara, dünya elektron elmi kitabxanalarına çıxış imkanının təmin edilməsi üçün atdığı ilk addımlar təqdirəlayiqdir. Bunu birmənalı vurğulamaq lazımdır ki, alimlərimizin “Web of Science” və “Scopus” kimi nüfuzlu baza ilə əməkdaşlığı Azərbaycanın elmi göstəricilərinin Cənubi Qafqazda lider mövqeyə yüksəlməsində həlledici amil olub.
Multidissiplinar tədqiqatlar genişlənməlidir
Ə.Sucayev hesab edir ki, bu işlərin davamı olaraq elmi əməkdaşlıq edən universitet və elmi tədqiqat institutlarında beynəlxalq laboratoriyaların sayı artırılmalı və onlarda müştərək və multidissiplinar tədqiqatlar genişlənməlidir:
“Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasının əsas vasitələrindən biri kimi dəqiq və təbiət elmi bölmələrinin bütün institutlarında prioritet sahələr üzrə beynəlxalq laboratoriyaların yaradılmasına nail olmaq lazımdır. Məlum olduğu kimi, Fizika, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Genetik Ehtiyatlar, Geologiya və Geofizika institutlarında mövcud olan müştərək beynəlxalq laboratoriyalar özünü tam doğruldub. Adıçəkilən institutların elmi göstəricilərində həmin laboratoriyalarda həyata keçirilən tədqiqatlar zamanı əldə olunan nəticələr nəzərəçarpacaq pay sahibinə malikdir.
Beynəlxalq laboratoriyaların yaradılması mümkün olmayan insitutlarda alimlərin müştərək beynəlxalq tədqiqat qruplarına cəlb olunması təşviq edilməlidir. Bunun üçün əlverişli üsul dünyanın aparıcı elm mərkəzlərində çalışan görkəmli azərbaycanlı alimlərin bütün imkanlarından istifadə edilməsidir. Onlar özləri də bu kimi təkliflərə müsbət yanaşır, vaxtaşırı belə təşəbbüslərlə çıxış edirlər. Tanınmış alimlərimizin yanına ayrı-ayrı prioritet istiqamətlər üzrə seçilmiş gənc alim və mütəxəssislər qısa və ortamüddətli təcrübəkeçməyə göndərilə bilər.
Elm populyarlaşdırılmalıdır
Əfsun Sucayev qeyd edir ki, bu gün elmlə təhsili bir-birindən ayrı şəkildə təsəvvür etmək, eləcə də inkişaf etdirmək mümkün olmaz. Bəs nə etmək lazımdır?
“Hesab edirəm ki, ilk növbədə, birgə əməkdaşlığa start verən universitetlərin həmin institutlarda mütləq şəkildə müvafiq ixtisaslar üzrə baza kafedraları yaradılmalı, universitet tələbələrinin elmi tədqiqatla bağlı dərsləri laboratoriyalarda keçirilməlidir. Univeristetlərdə formal mövcud olan tələbə elmi cəmiyyətlərini böyük elmin astanasına çevirmək üçün elmi-tədqiqat institutları əməkdaşlıq etdikləri ali təhsil müəssisələrində elmə böyük marağı olan istedadlı tələbələr üçün müasir və aktual mövzularda birgə elmi seminarlar, interaktiv müzakirələr, konfrans, kitab sərgisi, “dəyirmi masa”lar, elmi-praktiki seminarlar, açıq elmi-populyar mühazirələr, debatlar, master-klasslar, Nobel mükafatçılarının elmi fəaliyyəti haqqında məlumatlandırmalar, treninqlər təşkil etməlidir.
Elmlə təhsilin vəhdəti təkcə universitetlərlə deyil, orta məktəblərlə də olmalıdır. Hər bir bölgəmizdə xüsusi istedadlı uşaqlarımız var ki, onları aşağı yaş qruplarından axtarıb, elmə yönləndirə bilən proqramların hazırlanmasına ehtiyac var. Hər il keçirilən “Sabahın alimləri” respublika elmi müsabiqələri bunu bir daha təsdiq edir.
Akademik institutlar ən azı təmayül məktəblərində müxtəlif elmi müsabiqələr, fənn gecələri, elm günləri və sair həvəsləndirmə tədbirlərini reallaşdıra bilər. Bunu mədəniyyət sahəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə gerçəkləşən ayrıca proqramlarla bu və digər formada edə bilmişik, ancaq elm sahəsində də belə proqramlara ehtiyac var. Bunlar elmin kütləviləşdirilməsi anlamına gəlməməlidir. Çünki elmdə kütlə yox, istedadlar, başqa sözlə demək mümkünsə, elmin fanatları olmalıdır.
Nəhayət, elm populyarlaşdırılmalıdır. Necə deyərlər, universitetlərdə və institutlarda əldə olunan elmi nəticələri kütlənin başa düşəcəyi populyar dildə çatdıra bilən televiziya proqramları işlənib hazırlanmalıdır. Belə olan halda, çox keçmədən ölkəmizi yenidən aparıcı elm mərkəzinə çevirərik, yeni elmi məktəblərin yaranmasına nail olarıq”.

Afsun Sujayev: “Sometimes the scientists of one institute are not aware of the research of other colleagues”
Such a thought as “Science should be in the institute, and education in the university” is wrong
“Our country has enough research institutions specializing in various fields of science. But they either have no connection with each other or with universities, or are in a fragmented state. Siled means that only scientists from some institutions communicate individually with colleagues from other institutions.”
The executive director of Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education, Doctor of Chemical Sciences, Professor Afsun Sujayev said this in his interview with the Azerbaijan Muallimi newspaper.
According to him, the main reason for this is due to the fact that in Soviet times, academic science was completely separated from education in the form of the Academy of Sciences.
“In other words, such a thought as  “Science should be in the institute, and education in the university” is wrong. In the United States or most European countries, science and education are carried out in an integrated form, mainly in one place – in research universities. However, not every higher education institution can be called a research university. The status of a “research university” is given to those universities that have the appropriate infrastructure, an electronic library, a modern material and technical base for conducting fundamental, applied and experimental scientific research and a center for the collective use of scientific equipment, where 20-30 percent of the articles published in the country in journals included in international scientific databases (“Web of Science”, “Scopus”) are published by university employees, where specialization at the master’s level is internationally accredited, universities that have won a lot of grants in the field of science from local and international donors, have scientific connections with the world’s leading universities and research centers, conduct joint research on modern and relevant scientific topics with famous scientists around the world. By revising we see that the number of operating universities in our republic that meet these requirements does not exceed two or three.”
A practical step towards becoming a “research university”
A.Sujayev notes that if today the majority of bachelors and postgraduates who come from universities to scientific institutions for short-term internships are not aware of scientific research, then the connection between research institutes and universities was weak. From this point of view, the signing of memorandums on cooperation between individual research institutes and universities through the State Agency for Science and Higher Education of the Ministry of Education and Science and the transition from words to deeds will be a practical step towards the transition of an educational institution into a real “Research University”.
As the Institute of Chemistry of Additives, we, not in words, but in deeds, give preference to cooperation with other research institutes (Institute of Petrochemical Processes, Institute of Catalysis and Inorganic chemistry, Institute of Polymer Materials, Institute of Molecular Biology and Biotechnology) and universities (Baku State University, Baku Engineering University). Imagine that in the 4-5 joint international research groups that we have created with the world’s leading scientific centers, not only scientists from the Institute of Chemistry of Additives are represented, but also leading scientists from our other institutes, especially young scientists and specialists. By acting together as a scientific institution and a university, higher scientific results can be achieved.”
Regarding the issue of a very low level of interaction between scientific institutions, A.Sujayev notes that these ideas are completely true:
“For example, in many cases, scientists at one institute do not know what research their colleagues at other institutes are doing. Sometimes we send them to scientific centers in Turkey, Portugal, Russia and other countries to conduct physical, chemical and biological analyzes that are impossible in our country, but in Azerbaijan there are research institutions that conduct these analyzes, but our scientists do not know about them”.
According to A.Sujayev, the main ways to strengthen interaction between scientific institutions should be to continue the necessary reforms in science, accelerate the process of integration of Azerbaijani science into world science, create complete unity with education, popularize and promote science, attract talented youth to science:
“Of course, there were strategies and action plans related to the development of science in our country in the areas listed above, which can be compared with the most advanced similar legislative documents in the world in terms of legislation. But we cannot fully describe these ideas in connection with the mechanisms for their implementation. I believe that a new strategy for the joint development of science and education should be developed. This document, when fully formed, must correspond to modern world trends, take into account new realities, as well as preserve our scientific and educational values, historical traditions and pass them on to future generations.”
The executive director notes that since science and education have no borders, they do not have a specific homeland:
“It goes without saying we say that science originated in the East and spread to the West, but in our modern era, science and education are secular. We must be an integral part of it. In this regard, the Ministry’s first steps to provide access to global scientific databases and global electronic scientific libraries of all research institutes and universities deserve praise. It should be clearly emphasized that the cooperation of our scientists with such authoritative databases as “Web of Science” and “Scopus” has become a decisive factor in raising Azerbaijan’s scientific indicators to a leading position in the South Caucasus.
Interdisciplinary research needs to be expanded
A.Sujayev believes that in continuation of this work it is necessary to increase the number of international laboratories in universities and research institutes collaborating in the scientific field, as well as to expand joint and interdisciplinary research in them:
“As one of the main means of integrating Azerbaijani science into world science, it is necessary to achieve the creation of international laboratories in priority areas in all institutes of exact and natural sciences. As is known, the joint international laboratories existing at the Institute of Physics, the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, the Institute of Genetic Resources, and the Institute of Geology and Geophysics have fully justified themselves. The results obtained in the course of research carried out in these laboratories have a significant share in the scientific indicators of these institutes.
In institutions where it is not possible to establish international laboratories, the involvement of scientists in joint international research groups should be encouraged. A convenient  method for this is to use all the capabilities of outstanding Azerbaijani scientists working in the world’s leading scientific centers. They themselves have a positive attitude towards such proposals and from time to time come up with similar initiatives. Young scientists and specialists selected in certain priority areas can be sent to our famous scientists for short- and medium-term internships.
Science needs to be popularized
Afsun Sujayev notes that today it is impossible to imagine and develop science and education separately from each other. So what to do?
“I believe that first of all, in universities that begin joint cooperation, basic departments in relevant specialties must be created, and university students’ classes related to scientific research must be conducted in laboratories. In order to transform formally existing student scientific societies in universities on the eve of big science, research institutes collaborating with higher educational institutions should conduct joint scientific seminars, interactive discussions, conferences, book exhibitions, round tables on modern and relevant topics for talented students who show great interest in science, organize scientific and practical seminars, open popular science lectures, debates, master classes and trainings, as well as inform about the scientific activities of Nobel Laureates.
The unity of science and education should be not only in universities, but also in secondary schools. In each of our regions there are especially talented children, and it is necessary to develop programs that can find them from younger age groups and direct them into science. The annual republican scientific competitions “Scientists of Tomorrow” once again confirm this.
Academic institutions can organize various scientific competitions, subject evenings, science days and other motivational events, at least in schools in the relevant field. We managed to do this in the field of culture with the support of the Heydar Aliyev Foundation in this and other forms, but such programs are also necessary in the field of science. This should not mean popularizing science. Because in science there should be not masses, but talents, that is, fans of science.
Finally, science should be popularized. As they say, television programs should be developed that can convey scientific results obtained at universities and institutes in a popular language that is understandable to the masses. In this case, we will soon turn our country into a leading center of science and achieve the creation of new scientific schools.”