Emin Əmrullayev: Elm layihə əsaslı maliyyələşmə sisteminə keçməlidir
Ayrılan elmi xərclərin əsas hissəsi əməkhaqlarının ödənişidir. Biz ödənişi elmi nəticələrə bağlamalıyıq. Kimsə nə vaxtsa elmi ad alıbsa, ona ömrünün axırına kimi yüksək maaş verməli deyilik. Elm mütləq layihə əsaslı maliyyələşmə sisteminə keçməlidir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Aqrar siyasət, Ailə, qadın və uşaq məsələləri, Elm və təhsil komitələrinin birgə iclasında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev “Azərbaycan Respublikasının 2025-ci il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsində deyib.
“Biz elmi nəticəsi olan 100-dək alimə əlavə ödənişlər etməyə başlamışıq. Burada elmi adlara deyil, ölçülə bilən elmi fəaliyyətə görə ödəniş olmalıdır. İslahatların əsası budur ki, pul adlara görə verilməyəcək, elmi fəaliyyət əsas götürüləcək”.

Эмин Амруллаев: Наука должна перейти на проектную систему финансирования
Основную часть выделяемых научных расходов составляет выплата заработной платы. Мы должны привязать оплату к научным результатам. Если кто-то когда-то получил ученое звание, нам не придется платить ему высокую зарплату до конца жизни. Наука должна перейти к проектной системе финансирования.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал министр науки и образования Эмин Амруллаев в ходе обсуждения проекта закона «О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2025 год» на совместном заседании глав комитетов по аграрной политике, по делам семьи, женщин и детей и по науке и образованию Милли Меджлиса.
«Мы начали осуществлять доплаты 100 ученым, имеющим научные результаты. Плата должна быть за измеримую научную деятельность, а не за ученые звания. Основа реформ в том, что деньги не будут даваться по именам, за основу будет взята научная деятельность».