Fiziologiya və ya tibb üzrə Nobel mükafatı laureatlarının adları açıqlanıb
Oktyabrın 7-də İsveçdə 123-cü Nobel həftəsi başlayıb. Nobel həftəsi Kral İnstitutunda fiziologiya və təbabət sahəsində Nobel mükafatı laureatı adının elan edilməsi ilə açıldığı üçün ilk olaraq İsveç Karolinsk İnstitutu 2024-cü il üzrə fiziologiya və tibb üzrə Nobel mükafatı laureatlarının adlarını açıqlayıb.
2024-cü il üçün fiziologiya və tibb üzrə Nobel mükafatına “mikroRNT-nin kəşfinə və onun transkripsiyadan sonrakı gen tənzimlənməsindəki roluna görə” Massaçusets Tibb Məktəbi Universitetinin professoru Viktor Ambros və Massaçusets Baş Hospitalının, Harvard Tibb Məktəbinin tədqiqatçısı Qari Ruvkun layiq görülüblər.
Yaxın günlərdə digər sahələr üzrə ən məşhur beş nominasiya, yəni fiziologiya və təbabət, fizika, kimya, ədəbiyyat və sülh mükafatı üzrə laureatların adları açıqlanacaqdır. Nobel həftəsinin keçirilməsində məqsəd gənc nəsli həvəsləndirmək və onların elmə, ədəbiyyata və insan hüquqlarına marağını artırmaqdır.
Qeyd edək ki, Nobel mükafatı dinamitin ixtiraçısı kimi tanınan İsveçli alim Alfred Nobel’in (1833-1896) vəsiyyəti əsasında təsis edilmiş və 1901-ci ildən təqdim edilməyə başlanılmışdır. Nobel mükafatı laureatlarının təltif olunma mərasimləri hər il dekabrın 10-da, Alfred Nobelin ölümünün ildönümündə Stokholmda keçirilir.

The names of the Nobel Prize winners in Physiology or Medicine have been announced
The 123rd Nobel Week kicked off in Sweden on October 7. As Nobel Week opened with the announcement of the Nobel Laureate in Physiology or Medicine at the Royal Institute, the Karolinsk Institute in Sweden announced for the first time the names of the 2024 Nobel Laureates in Physiology or Medicine.
The 2024 Nobel Prize in Physiology or Medicine was awarded to Victor Ambrose, Professor at the University of Massachusetts Medical School, and Gary Ruvkun, Researcher at Harvard Medical School, “For the discovery of microRNA and its role in post-transcriptional gene regulation.”
The names of the laureates in the five most popular nominations in other fields, namely Physiology or Medicine, Physics, Chemistry, Literature, and Peace, will be announced in the coming days.
The aim of Nobel Week is to encourage the younger generation and increase their interest in science, literature, and human rights.
It should be noted that the Nobel Prize was established by the will of the Swedish scientist Alfred Nobel (1833-1896), known as the inventor of dynamite, and has been awarded since 1901.
The award ceremony for the Nobel Prize laureates is held in Stockholm every year on December 10, the anniversary of Alfred Nobel’s death.