Kimyaçı alim AMEA-nın “İstinadda rekord” diplomu ilə təltif olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) “İstinadda rekord” diplomuna layiq görülüb. Ona diplom AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən 27 Mart – Elm gününə həsr olunmuş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: yeni mərhələ və müasir vəzifələr” adlı tədbirdə təqdim olunub.
İnstitutdan verilən məlumata görə, Ə.Sucayev elmi əsərlərinə ən çox istinad edilməsində fərqləndiyinə görə təltif olunub.
Məlumat üçün qeyd edək ki, kimyaçı alimin ümumilikdə 130 elmi əsəri çap olunmuşdur, onlardan biri monoqrafiya, 2-i Azərbaycan Respublikası Patenti, 80 məqalə, qalanları konfrans materialı-tezisdir. Məqalələrin 50-i “Web of Science” və “Scopus” elmi bazalarına daxil olan yüksək resenziyalı xarici jurnallarda çap edilmişdir. “ResearchGate”  və “Google Scholar Citations” qlobal informasiya şəbəkələrindən götürülən məlumatlara görə, tədqiqat sahəsi üzrə 60 elmi əsəri müxtəlif beynəlxalq elektron sistemlərinə daxil olmuş və onlara 1386 istinad edilmişdir. H-indexi 21-dir.

The chemist-scientist was awarded the “Record in reference” diploma of ANAS
Executive Director of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev was awarded “Record in citation” diploma of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). The diploma was presented to him by the President of ANAS, academician Isa Habibbeyli at the event “Azerbaijan National Academy of Sciences: a new stage and modern tasks” dedicated to March 27 – Science Day.
According to the information provided by the institute, A.Sujayev was awarded for having  highly-cited scientific papers. For information, we note that his 130 scientific papers have been published  – 1 monograph, 2 patents of the Republic of Azerbaijan, 80 articles, and the rest of the conference materials are theses. 50 articles were published in peer-reviewed foreign journals included in the scientific databases “Web of Science” and “Scopus”. According to the global information networks “ResearchGate” and “Google Scholar Citations”, 60 scientific papers in the field of research have been entered into various international electronic systems and 1386 references have been made to them. The Hirsch index is 21.