Kimyaçı alimin beynəlxalq rəyçi fəaliyyəti sertifikata layiq görülüb
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev dünyaca məşhur “Wiley” nəşriyyatının “ChemistrySelect” jurnalının redaksiya heyəti tərəfindən beynəlxalq rəyçi sertifikatına layiq görülüb.
İnstitutdan bildirilib ki, o, təqdim olunan hər bir əlyazmanı dəqiq və dürüst araşdıraraq, onun dərc olunması üçün uyğunluğu barədə obyektiv rəy verməklə sözügüdən jurnalın nüfuzlu beynəlxalq bazalarda mövqeyinin möhkəmlənməsi, nüfuzunun artırılması və elmmetrik göstəricilərinin artırılmasına verdiyi töhfələrə görə sertifikatla təltif olunub.
“ChemistrySelect” kimyanın bütün sahələrini və ona bitişik sahələri əhatə edən resenziyalı elmi jurnaldır. O, “Chemistry Europe” adından Wiley-VCH tərəfindən nəşr olunur.

The activity of the international reviewer-chemist was awarded a certificate
The Executive Director of the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Dr. Afsun Sujayev, received a certificate of international reviewer from the editors of the ChemistrySelect magazine of the world-famous Wiley Publishing House.
The institute reported that he was awarded a certificate for his contribution to strengthening the position of the specified journal in prestigious international databases, increasing its reputation and improving its scientific performance by accurately and honestly examining each submitted manuscript and providing an objective opinion on its suitability for publication.
ChemistrySelect is a peer-reviewed scientific journal covering all fields of chemistry and related ones. It is published by Wiley-VCH on behalf of Chemistry Europe. The journal is indexed in the Expanded Science Citation Index and Scopus. According to the Journal Citation Reports, the journal’s impact factor is 2.307.