Kimyaçı-alimin elmi fəaliyyətinin nəticələri bu il 4 patentdə öz əksini tapıb
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Yağlayıcı-soyuducu kompozisiyalar laboratoriyasının müdiri kimya elmləri doktoru professor Pərvin Məmmədovanın rəhbərliyi altında tərkibində müxtəlif heteroatomlar saxlayan yeni üzvi birləşmələrin sintezi və onların əsasında yağlayıcı-soyuducu kompozisiyaların yaradılması istiqamətində işlər aparılır.
Bu barədə AZƏRTAC-a açıqlamasında Aşqarlar Kimyası İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin məsul şəxsi və elmi işçisi Kəmalə Məmmədova söyləyib. O bildirib ki, Pərvin Məmmədovanın əsas elmi istiqaməti apardığı tədqiqatların iqtisadi cəhətdən səmərəli, ekoloji təmiz və az komponentli, ucuz YSM kompozisiyalarının işlənilməsinə yönəlib və bu istiqamətdə ayrı-ayrı komponentlərin kimyəvi tərkibi, quruluşu və arasında qarşılıqlı əlaqənin öyrənilməsi, yeni YSM kompozisiyalarının alınma texnologiyasının işlənilməsi, sənaye miqyasında istehsalının təşkili və respublikanın müxtəlif maşınqayırma zavodlarında tətbiqidir. Alimin elmi fəaliyyətinin nəticələri cari ildə 4 patentdə öz əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, laboratoriya müdiri Pərvin Məmmədovanın elmi nailiyyətlərinə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri fərmanı ilə təltif olunub. 2009-cu ildə o, “XXI əsr Azərbaycan ziyalıları” beynəlxalq layihəsinin qalibi olub və “Vektor-124” Beynəlxalq Elmi Mərkəzinin Diplomu ilə təltif olunub. 2013-cü ildə Düşənbə şəhərində İslam İnkişaf Bankı İdarə Heyətinin iştirakçı ölkələrinin 38-ci illik sessiyasının qərarı ilə 57 üzv ölkə arasında keçirilən elmi-tədqiqatlar üzrə müsabiqədə “Azərbaycanda neftlə çirklənmiş torpaqların bioloji yolla təmizlənməsi” adlı elmi işi ilə 1-ci yerə və İslam İnkişaf Bankının mükafatına layiq görülüb. O, Azərbaycanda bu mükafata layiq görülmüş ilk qadın alimdir. Professor Pərvin Məmmədova ümumilikdə 50 ixtiranın müəllifidir.

The results of the chemist’s scientific activities were reflected in 4 patents this year
Under the supervision of Professor Parvin Mammadova, Doctor of Chemical Sciences and Head of the Laboratory of Cutting Fluid Compositions at acad.Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of AR, work is underway to synthesize new organic compounds containing various heteroatoms and create cutting fluid compositions based on them.
Kamala Mamedova, a senior researcher and public relations officer at the Institute of Chemistry of Additives, announced this in an interview with AZERTAC. She noted that Parvin Mamedova’s primary research focus was on developing cost-effective, environmentally friendly, low-component, and inexpensive lubricant compositions. This includes studying the chemical composition, structure, and interactions of individual components, developing a technology for producing new lubricants, organizing their industrial production, and implementing their application at various engineering enterprises in the republic. The results of the scientist’s research are reflected in 4 patents received this year.
It was noted that laboratory head Parvin Mammadova was awarded an honorary title by Azerbaijan National Academy of Sciences for her scientific achievements.
In 2009, she won the international project “Azerbaijani Intellectuals of the 21st Century” and was awarded a diploma from the Vector-124 International Scientific Center.
In 2013, by decision of the 38th session of the Board of Directors of the Islamic Development Bank in Dushanbe, she won first place and the Islamic Development Bank Prize in the scientific research competition held among 57 participating countries for her research paper “Biological Remediation of Oil-Contaminated Soils in Azerbaijan.” She became the first female scientist in Azerbaijan to receive this award.