Kimyaçı alimlərin məqaləsi Q1 kateqoriyalı nüfuzlu jurnalda dərc olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayevin Bakı Dövlət Universitetinin Analitik kimya kafedrasının müdiri kimya elmləri doktoru, professor Famil Çırağov, Fiziki Problemlər İnstitutunun aparıcı elmi işçiləri Svetlana Demukhamedova, Gulnara Akverdieva və digərlərinin Türkiyədən olan həmkarları ilə beynəlxalq səviyyədə yerinə yetirdikləri elmi tədqiqatın mühüm nəticələri “Web of Science” bazasında arxivləşdirilən Q1 kateqoriyalı impakt faktoru 5.235 olan dünyaca məşhur “Taylor & Francis” nəşriyyatının  “Journal of Biomolecular Structure and Dynamics” jurnalında icmal məqaləsi kimi (Shahla Tahirli, Fargana Aliyeva, Halil Şenol, Svetlana Demukhamedova,Gulnara Akverdieva, Irada Aliyeva,Sitara Veysova, Nastaran Sadeghian, Sevilay Günay,Yavuz Erden,Parham Taslimi, Afsun Sujayev&Famil Chiragov, Novel complex compounds of nickel with 3-(1-phenyl-2,3-dimethyl-pyrazolone-5)azopentadione-2,4: synthesis, NBO analysis, reactivity descriptors and in silico and in vitro anti-cancer and bioactivity studies, 2024, 31 Jan 2024, https://doi.org/10.1080/07391102.2024.2309646) dərc olunub.
İnstitutdan bildirilib ki, məqalə potensial dərman maddəsi təsirinə malik olan yeni azo birləşmələri və onların metal komplekslərin sintezi və fermentlər üzrə inhibitor fəallıqlarının müfəssəl tədqiqinə həsr edilmişdir. Alimlərin apardıqları Molekulyar Dokinq simulyasiyaları göstərmişdir ki, yeni birləşmələr standart dərmanlarla müqayisədə hAChE və hBChE ilə daha sabit komplekslər əmələ gətirir, bu da onları antikanser və antixolinesteraz xəstəliklərinin müalicələrində daha çox araşdırma üçün perspektivli bir namizəd edir.

Статья химиков опубликована в престижном журнале категории Q1
Исполнительный директор Института химии присадок имени Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор химических наук, профессор Афсун Суджаев, доктор химических наук, заведующий кафедрой аналитической химии Бакинского государственного университета, профессор Фамиль Чирагов, ведущие научные сотрудники Института физических проблем Светлана Демухамедова, Гульнара Аквердиева и др. опубликовали важные результаты научных исследований, проведенных на международном уровне с коллегами из Турции в виде обзорной статьи в издании «Журнал биомолекулярной структуры и динамики» всемирно известного издательства «Тейлор и Фрэнсис» с импакт-фактором категории Q1 5,235  заархивированого в базе данных «Web of Science», (Шахла Тахирли, Фергана Алиева, Халил Сенол, Светлана Демухамедова, Гульнара Аквердиева, Ирада Алиева , Ситара Вейсова, Настаран Садегян, Севилай Гюнай, Явуз Эрден, Пархам Таслими, Афсун Суджаев и Фамиль Чирагов, Новые комплексные соединения никеля с 3-(1-фенил-2,3-диметилпиразолоном-5)азопентадионом-2,4: синтез, NBO-анализ, дескрипторы реактивности и исследования противораковой активности и биологической активности in silico и in vitro, 2024 г., 31 января 2024 г., https://doi.org/10.1080/07391102.2024.2309646).
В институте сообщили, что статья посвящена детальному изучению новых азосоединений с потенциальным лекарственным действием, синтезу их металлокомплексов и ингибирующей активности в отношении ферментов. Моделирование молекулярного стыковки, проведенное учеными, показало, что новые соединения образуют более стабильные комплексы с hAChE и hBChE, чем стандартные лекарства, что делает их многообещающим кандидатом для дальнейших исследований в лечении раковых и холинэстеразных заболеваний.