Kimyaçı alimlər antidiabetik dərman potensialına malik yeni nəsil ferment inhibitorları yaradıblar
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun aparıcı alimlərinin Türkiyədən olan həmkarları ilə beynəlxalq səviyyədə canlı orqanizmlərin bəzi patoloji proseslərinin yeni nəsil inhibitorlarının yaradılması istiqamətində həyata keçirdikləri elmi tədqiqatın mühüm nəticələri “Web of Science” bazasında arxivləşdirilən Q2 kateqoriyalı impakt faktoru 2.4 olan dünyaca məşhur “Springer Nature” nəşriyyatının  “Macromolecular Research” jurnalında araşdırma məqaləsi kimi (Afsun Sujayev, Nastaran Sadeghian, Parham Taslimi, Namık Kılınç, Musa Akkuş, Burak Özçelik, Vagif Farzaliyev, Saleh H. Alwasel & İlhami Gülçin, Functionally substituted derivatives of novel thiourea and phenylthiourea as potent aldose reductase, α-amylase, and α-glycosidase inhibitors: in vitro and in silico studies, 2024, 19 February 2024, https://doi.org/10.1007/s13233-024-00247-9) dərc olunub.
İnstitutdan bildirilib ki, alimlər tiokarbamid və feniltikarbamidin funksional olaraq əvəz edilmiş törəmələrindən istifadə etməklə α-qlikozidaza, α-amilaza və AR fermentlərinə qarşı effektiv inhibə fəallıqlarına malik yeni nəsil inhibitorlar yaratmışlar. Bu birləşmələr antidiabetik dərman potensialına malikdir. Çünki onlar yuxarıda adları qeyd olunan fermentlərin selektiv inhibitorlarıdır.

Chemists have created a new generation of enzyme inhibitors with antidiabetic drug potential
Important results of scientific research conducted by leading scientists of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan together with colleagues from Turkey at the international level in the direction of creating new generation inhibitors of some pathological processes in living organisms are published in a scientific article in the journal “Macromolecular Researches” (impact-factor category Q2 2.4) of the world-famous publishing house “Springer Nature”, archived in the database “Web of Science” (Afsun Sujayev, Nastaran Sadeghyan, Parham Taslimi, Namik Kylinch, Musa Akkusha, Burak Ozcelik, Vagif Farzaliev, Saleh Kh. Alvasel and Ilkhami Gulchin, Functionally substituted derivatives of new thiourea and phenylthiourea as potent aldose reductase, α-amylase and α – glycosidase inhibitors: in vitro and in silico studies, 2024, February 19, 2024, https://doi. org/10.1007/s13233-024-00247-9).
The institute reported that scientists created a new generation of inhibitors with effective inhibitory activity against α-glycosidase, α-amylase and AR enzymes, using functionally substituted thiourea and phenylthiourea derivatives. These compounds have the potential of antidiabetic drugs. Because they are selective inhibitors of the above-mentioned enzymes.