Kimyaçı alimlər Ermənstanla sərhəd çayların suyunun ekstraksiya-fotometrik təyini üsulunu işləyib hazırlayıblar
325
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru k.e.d. Əfsun Sucayevin Bakı Dövlət Universitetinin “Analitik kimya kafedrasının müdiri kimya elmləri doktoru, professor Famil Çırağovla birgə elmi rəhbərlik etdiyi doktorant Tahir Cavadzadənin apardığı elmi tədqiqatların mühüm nəticələri “Web of Science” bazasında arxivləşdirilən “Springer Nature” nəşriyyatına aid  impakt faktorlu “Journal of Analytical Chemistry” jurnalında növbəti məqalə şəklində (Dzhavadzade, T.A., Mardanova, V.I., Sudzhaev, A.R. et al. Determination of Trace Nickel(II) after the Preliminary Extraction of Complexes with 1-(2-Allylamino-1-Methylethyl)Thiocarbamide. J Anal Chem 78, 1487–1491 (2023). https://doi.org/10.1134/S1061934823070067) dərc olunub.
İnstitutdan bildirilib ki, məqalə N-əvəzli tiokarbamidin Nikkel metalı ilə yeni kompleksinin alınması və bu kompleksdən istifadə etməklə respublikamızın Ermənistanla sərhəddə yerləşən Ağstafaçay və Çoğazçayın suyunun ekstraksiya-spektrofotometrik təyini üsulunun işlənib hazırlanmasına həsr edilib.

Chemical scientists have developed a method of extraction-photometric determination of the water of rivers bordering Armenia
277
Important results of scientific research conducted by doctoral student Tahir Javadzadeh, under the joint leadership of the executive director of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev and the head of the Department of Analytical Chemistry of Baku State University, Doctor of Chemical Sciences, Professor Famil Chiragov, were published as an article in the Journal of Analytical Chemistry with an impact factor, owned by the Springer Nature Publishing House, archived in the Web of Science database(Dzhavadzade, T.A., Mardanova, V.I., Sudzhaev, A.R. et al. Determination of Trace Nickel(II) after the Preliminary Extraction of Complexes with 1-(2-Allylamino-1-Methylethyl)Thiocarbamide. J Anal Chem 78, 1487–1491 (2023) https://doi.org/10.1134/S1061934823070067)
As reported at the institute, the article is devoted to the preparation of a new complex of N-substituted thiourea with metallic nickel and the development of a method for the extraction-spectrophotometric determination of water from Agstafachay and Chogazchay, located on the border of our republic with Armenia.