Kimyaçı alimlər Pakistandan olan aparcı alimlərlə müştərək beynəlxalq tədqiqatlar aparıblar
Bakı Mühəndislik Universiteti, Aşqarlar Kimyası İnstitutu və Bakı Dövlət Universitetinin bir qrup aparıcı alimləri Pakistandan olan həmkarları ilə birlikdə yeni aromatik azo birləşmələrinin sintezi, rentgen struktur analizi, supramolekulyar xüsusiyyətləri və kompüter kimyəvi tədqiqi istiqamətində apardıqları müştərək beynəlxalq səviyyəli tədqiqatların nəticələri “Wiley” nəşriyyatının jurnalı olan “ChemistrySelect”də dərc olunub (https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/slct.202503571).
Məlumata görə, bu məqalədə tert-butilbenzaldehid əsasında alınmış aromatik azo birləşmələrinin kristal quruluşu tək kristal rentgen difraksiyası təhlili ilə araşdırılmışdır. Difraksiya təhlili göstərib ki, aromatik halqadakı əvəzlənmə halqalar arasındakı dihedral bucağa təsir göstərir və supramolekulyar birləşmələr arasında fərq müşahidə olunur. Eyni zamanda kompüter kimyasının ən son imkanlarından istifadə etməklə əldə olunmuş nəzəri nəticələrin təcrübi yolla tapılmış nəticələrlə uyğun olduğu aşkar edilmişdir.
Məlumat üçün onu da bildirək ki, ChemistrySelect jurnalının Journal Citation Reports-a əsasən, impact faktoru 2.0-dir.

Chemistry scientists conducted joint international research with leading scientists from Pakistan
The Wiley journal “Chemistry Select” publishes the results of a joint international study conducted by a group of leading scientists from Baku Engineering University, the Institute of Chemistry of Additives and Baku State University, along with colleagues from Pakistan, on the synthesis, X-ray diffraction analysis, supramolecular properties, and computational chemistry studies of new aromatic azo compounds (https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/slct.202503571).
According to the information, this article uses single-crystal X-ray diffraction analysis to study the crystal structure of aromatic azo compounds obtained from tert-butylbenzaldehyde. Diffraction analysis revealed that substitution in the aromatic ring affects the dihedral angle between the rings, and differences are observed between the supramolecular compounds. At the same time, it was established that theoretical results obtained using the latest computational chemistry capabilities are consistent with experimental results.
For your information, we would also like to report that, according to Journal Citation Reports, Chemistry Select has an impact factor of 2.0.