Kimyaçı alimlər Pakistandan olan aparcı alimlərlə müştərək beynəlxalq tədqiqatlar aparıblar
Bakı Mühəndislik Universiteti, Aşqarlar Kimyası İnstitutu və Bakı Dövlət Universitetinin bir qrup aparıcı alimləri Pakistandan olan həmkarları ilə birlikdə yeni aromatik azo birləşmələrinin sintezi, rentgen struktur analizi, supramolekulyar xüsusiyyətləri və kompüter kimyəvi tədqiqi istiqamətində apardıqları müştərək beynəlxalq səviyyəli tədqiqatların nəticələri “Wiley” nəşriyyatının jurnalı olan “ChemistrySelect”də dərc olunub (https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/slct.202503571).
Məlumata görə, bu məqalədə tert-butilbenzaldehid əsasında alınmış aromatik azo birləşmələrinin kristal quruluşu tək kristal rentgen difraksiyası təhlili ilə araşdırılmışdır. Difraksiya təhlili göstərib ki, aromatik halqadakı əvəzlənmə halqalar arasındakı dihedral bucağa təsir göstərir və supramolekulyar birləşmələr arasında fərq müşahidə olunur. Eyni zamanda kompüter kimyasının ən son imkanlarından istifadə etməklə əldə olunmuş nəzəri nəticələrin təcrübi yolla tapılmış nəticələrlə uyğun olduğu aşkar edilmişdir.
Məlumat üçün onu da bildirək ki, ChemistrySelect jurnalının Journal Citation Reports-a əsasən, impact faktoru 2.0-dir.

Химики-ученые провели совместное международное исследование с ведущими учеными из Пакистана.
В журнале «Chemistry Select» издательства «Wiley» опубликованы результаты совместных международных исследований, проведенных группой ведущих ученых из Бакинского инженерного университета, Института химии присадок и Бакинского государственного университета совместно с коллегами из Пакистана, по синтезу, рентгеноструктурному анализу, супрамолекулярным свойствам и вычислительным химическим исследованиям новых ароматических азосоединений (https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/slct.202503571).
Согласно информации, в данной статье методом рентгеноструктурного анализа монокристаллов изучена кристаллическая структура ароматических азосоединений, полученных на основе трет-бутилбензальдегида. Дифракционный анализ показал, что замещение в ароматическом кольце влияет на двугранный угол между кольцами, и наблюдается разница между супрамолекулярными соединениями. Одновременно было установлено, что теоретические результаты, полученные с использованием новейших возможностей вычислительной химии, согласуются с экспериментально полученными результатами.
Для информации, мы также хотели бы сообщить, что, согласно данным Journal Citation Reports, импакт-фактор Chemistry Select составляет 2,0.