Məktəblilərin Aşqarlar Kimyası İnstitutunda yerinə yetirdikləri elmi layihə beynəlxalq müsabiqədə ilk dəfə yer tutub
254
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsli Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda elmi layihə həyata keçirən məktəblilər ilk dəfə olaraq ABŞ-nin Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Yarışmasında medal qazanıblar. Belə ki, 11–17 may tarixlərində Kaliforniya şəhərində keçirilən yarışmada Xəzər Universitetinin Dünya məktəbinin X sinif şagirdləri Səid Aslanov və İbrahim Allahverdiyev “Biotibb və sağlamlıq elmləri” kateqoriyası üzrə bürünc medala layiq görülüblər.
Onlar Aşqarlar Kimyası İnstitutun icraçı direktoru k.e.d., professor Əfsun Sucayevin elmi rəhbərliyi altında “Fizioloji fəal üzvi birləşmələr” laboratoriyasında “Alzeymer xəstəliyinə qarşı yeni nəsil enzim-izoenzim inhbitorların yaradılması” mövzusunda elmi tədqiqat həyata keçiriblər. Həmin layihə “Sabahın alimləri” XIII Respublika müsabiqəsində I yer – qızıl medalına layiq görüldüyü üçün Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Yarışmasına (ISEF) vəsiqə qazanmışdı.
Məlumat üçün bildirək ki, ISEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik sərgisi 70 ildən çoxdur ki, hər il ABŞ-da təşkil olunan və müxtəlif ölkə təmsilçilərinin iştirak etdiyi elmi-tədqiqat layihələrinin sərgisidir. Yuxarı sinif şagirdləri üçün dünyanın ən böyük qlobal elm yarışması hesab edilən Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində 75-dən çox ölkədən 21 fərqli STEM fənni üzrə yüzlərlə layihə təqdim edilir.
Azərbaycan Respublikası 2011-ci ildə ölkədə fəaliyyət göstərən ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdlərin elmi axtarışlara sövq edilməsi, onların elmi və yaradıcılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə ISEF-ə qoşulmuşdur. Ölkəmizdə elmi tədqiqat işinə meyli olan və yüksək elmi tədqiqat nəticələri əldə etmiş istedadlı şagirdlərin aşkarlanması üçün 2012-ci ildən etibarən ISEF-ə seçim turu olan “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsi keçirilir. Sözügedən müsabiqədə şagirdlərin əsasən 8 istiqamət (riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri) üzrə elmi tədqiqat layihələri dəyərləndirilir. Müsabiqənin qalibləri olan məktəblilər ABŞ-dakı sərgidə ölkəmizi təmsil edirlər.
Onu da qeyd edək ki, bu ilə qədər ISEF-də yarışan Azərbaycan məktəbliləri medal qazanmamışdır. Bu il bürünc medal qazanmaqla ölkəmiz adına bir ilkə imza atılıb.

For the first time, the scientific project performed by schoolchildren at the Institute of Chemistry of Additives took place in the international competition
208
For the first time, students who completed a scientific project at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan won a medal at the International Science and Engineering Fair in the USA. Thus, at the Fair held in California on May 11-17, students of the X class of the World School of Khazar Said Aslanov and Ibrahim Allahverdiyev were awarded bronze medal in the nomination “Biomedicine and health sciences”.
Under the scientific guidance of Professor Afsun Sujayev, executive director of the Institute of Chemistry of Additives, in the laboratory “Physiologically Active Organic Compounds” scientific research on the topic “Creation of a new generation of enzyme-isoenzyme inhibitors against Alzheimer’s disease” was conducted. This project qualified for the International Science and Engineering Fair (ISEF), as it won the 1st place – the gold medal at the 13th Republican Competition “Tomorrow’s Scientists”.
For your information, ISEF – International Science and Engineering Fair is  competition of scientific and research projects, organized in the USA and visited by representatives of various countries for more than 70 years. The International Science and Engineering Fair considered the world’s largest global scientific competition for high school students, presents hundreds of projects from more than 75 countries in 21 different STEM disciplines.
In 2011, the Republic of Azerbaijan joined ISEF in order to encourage schoolchildren studying in IX-XI classes of general education institutions operating in the country to scientific research, as well as to stimulate their scientific and creative activities. Since 2012, our country has held the republican competition “Tomorrow’s Scientists”, which is a selection round at ISEF to identify talented schoolchildren who are inclined to scientific research and who have achieved high results in scientific research. In the specified competition, their research works are evaluated mainly in 8 directions (mathematics, physics and astronomy, chemistry, biology, medicine and health care, ecology and nature management, engineering, computer science). Pupils-winners of the competition represent our country at the Fair in the USA.
It should also be noted that until this year, Azerbaijani schoolchildren, who performed at ISEF, did not win medals. Having won bronze medal this year, we signed the first medal for our country.