Məktəblilərin Aşqarlar Kimyası İnstitutunda yerinə yetirdiyi layihələr qalib olub
“Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsinin finalına qatılan məktəblilərin Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda yerinə yetirdikləri elmi layihələr qalib olublar.
İnstitutun icraçı direktoru k.e.d., professor Əfsun Sucayevin verdiyə məlumata görə, onun öz elmi rəhbərliyi ilə Dünya Məktəbinin 10-cu sinif şagirdləri Aslanov Səid Fuad oğlu və Allahvediyev İbrahim Nizami oğlunun “Fizioloji fəal üzvi birləşmələr” laboratoriyasında “Alzeymer xəstəliyinə qarşı yeni nəsil enzim-izoenzim inhbitorların yaradılması” mövzusunda yerinə yetirdikləri layihə müsabiqənin I yer – qızıl medalına layiq görülüb. Bu şagirdlər ABŞ-nin “Society for Science” təşkilatı tərəfindən təşkil olunan İSEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində ölkəmizi təmsil edəcəklər.
Ə.Sucayev bildirib ki, İnstitutun elmi işçiləri Könül Qəhrəmanova və Aygün Alməmmədovanın isə elmi rəhbərliyi altında Bakı şəhəri 6 saylı tam orta məktəbin XI sinif şagirdləri Kazımova Elmira  Mirəli qızı və Mustafazadə Aysu  Cabar qızı “Neftlə çirklənmiş torpaqların və su hövzələrinin biofitoremediasiya üsulu ilə təmizlənməsi” mövzusu üzrə yerinə yetirdikləri elmi layihə 3 cü yerə – bürünc medala layiq görülmüşlər.
Məlumat üçün bildirək ki, qalib layihələr  “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsinə şagirdlər tərəfindən, ümumilikdə təqdim olunan 652, final mərhələsinə vəsiqə qazanan 113 layihə içərisindən  ekspertlərin qiymətləndirmələri ilə seçilib.

The projects performed by schoolchildren at the Institute of Chemistry of Additives became winners
Students of the 13th Republican Competition “Scientists of Tomorrow” took part in the final of scientific projects completed at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
According to information provided by the executive director of the institute, a project completed by 10th grade students of the World School  Aslanov Said Fuad oglu and Allahvediyev Ibrahim Nizami oglu on the topic “New generation of enzyme-isoenzyme inhibitors against Alzheimer’s disease” under the scientific supervision of Professor Afsun Sujayev in the laboratory “ Physiologically active organic compounds” was awarded 1st place – the gold medal of the competition. These students will represent our country at ISEF, the International Science and Technology Fair, organized by the Society for Science in the United States.
A.Sujayev reported that a scientific project carried out by students of the 11th grade of secondary school No.6 of Baku, Kazimova Elmira Mirali kyzy and Mustafazadeh Aisu Jabar kyzy, on the topic “Cleaning up oil-contaminated soils and reservoirs using the biophytoremediation method” under the scientific supervision of researchers Konul Kahramanova and Aygun Almammadova were awarded 3rd place – a bronze medal.
For your information, according to experts, out of 652 projects submitted by students to the XIII Republican competition “Scientists of Tomorrow”, winning projects were selected, and 113 projects made it to the final stage.