Məktəblilərin Aşqarlar Kimyası İnstitutunda yerinə yetirdiyi layihələr qalib olub
“Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsinin finalına qatılan məktəblilərin Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda yerinə yetirdikləri elmi layihələr qalib olublar.
İnstitutun icraçı direktoru k.e.d., professor Əfsun Sucayevin verdiyə məlumata görə, onun öz elmi rəhbərliyi ilə Dünya Məktəbinin 10-cu sinif şagirdləri Aslanov Səid Fuad oğlu və Allahvediyev İbrahim Nizami oğlunun “Fizioloji fəal üzvi birləşmələr” laboratoriyasında “Alzeymer xəstəliyinə qarşı yeni nəsil enzim-izoenzim inhbitorların yaradılması” mövzusunda yerinə yetirdikləri layihə müsabiqənin I yer – qızıl medalına layiq görülüb. Bu şagirdlər ABŞ-nin “Society for Science” təşkilatı tərəfindən təşkil olunan İSEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində ölkəmizi təmsil edəcəklər.
Ə.Sucayev bildirib ki, İnstitutun elmi işçiləri Könül Qəhrəmanova və Aygün Alməmmədovanın isə elmi rəhbərliyi altında Bakı şəhəri 6 saylı tam orta məktəbin XI sinif şagirdləri Kazımova Elmira  Mirəli qızı və Mustafazadə Aysu  Cabar qızı “Neftlə çirklənmiş torpaqların və su hövzələrinin biofitoremediasiya üsulu ilə təmizlənməsi” mövzusu üzrə yerinə yetirdikləri elmi layihə 3 cü yerə – bürünc medala layiq görülmüşlər.
Məlumat üçün bildirək ki, qalib layihələr  “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsinə şagirdlər tərəfindən, ümumilikdə təqdim olunan 652, final mərhələsinə vəsiqə qazanan 113 layihə içərisindən  ekspertlərin qiymətləndirmələri ilə seçilib.

Проекты школьников, выполненных в институте химии присадок, стали победителями
Студенты 13-го республиканского конкурса «Учёные завтрашнего дня» приняли участие в финале научных проектов, выполненных в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
По информации, предоставленной исполнительным директором института, проект, выполненный учащимися 10-х классов Всемирной школы Асланов Саид Фуад оглу и Аллахведиев Ибрагим Низами оглы на тему «Новое поколение ингибиторов ферментов-изоферментов против болезни Альцгеймера»  под его научным руководством  профессора Афсуна Суджаева в лаборатории «Физиологически активные органические соединения» был удостоен 1-го места – золотой медали конкурса. Эти учащиеся будут представлять нашу страну на ISEF – Международной выставке науки и техники, организованной организацией «Общество науки» США.
А.Суджаев сообщил, что научному проекту, выполненному ученицами XI класса средней школы №6 города Баку, Кязымовой Эльмирой Мирали кызы и Мустафазаде Айсу Джабар кызы, на тему «Очистка нефте-загрязненных почв и водоемов методом биофиторемедиации» под научным руководством научных сотрудников института Конуль Кахрамановой и Айгюн Алмамедовой, было присвоено 3 место – бронзовая медаль.
К сведению, по оценкам экспертов из 652 проектов, представленных студентами на XIII Республиканский конкурс «Ученые завтрашнего дня», были выбраны проекты-победители, в финальный этап прошли 113 проектов.