“Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsi keçirilmişdir
17-19 aprel 2024-cü ildə  Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsi keçirilmişdir. Müsabiqədə iştirak edən ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdlərin 8 istiqamət (riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri) üzrə 652 layihəsi təqdim olunmuşdur, onlardan 113 layihə sərgidə iştirak hüququ qazanmışdır.
Layihənin əsas məqsədi elmi-tədqiqat və yaradıcılıq potensialı olan istedadlı şagirdləri aşkara çıxarmaq, ali təhsil müəssisələri və elmi təşkilatlarla ümumtəhsil məktəbləri arasında əlaqələri genişləndirmək, həmçinin şagirdlərin oxşar maraqları olan həmyaşıdları ilə şəbəkələşməsini təmin etməkdir. Müsabiqə üzrə elmi tədqiqat işləri müəyyənləşdirilmiş meyarlara uyğun olaraq qiymətləndirilmişdir. Qiymətləndirmə “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsinin Elmi Ekspertiza Komitəsi tərəfindən aparılmışdır.
ARETN akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun elmi işçiləri Könül Qəhrəmanova və Aygün Alməmmədovanın elmi rəhbərliyi altında Bakı şəhəri 6 saylı tam orta məktəbin XI sinif şagirdləri Kazımova Elmira  Mirəli qızı və Mustafazadə Aysu  Cabar qızı “Neftlə çirklənmiş torpaqların və su hövzələrinin biofitoremediasiya üsulu ilə təmizlənməsi” mövzusu ilə müsabiqədə iştirak edərək Ekspertiza Komitəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirilərək 3 cü yerə – bürünc medala layiq görülmüşlər.

XIII Republican Competition “Scientists of Tomorrow” was held
On April 17-19, 2024, the XIII Republican competition “Scientists of Tomorrow” was held, organized by the Ministry of Science and Education. 652 projects were presented by pupils of IX-XI  grades of general education institutions participating in the competition in 8 areas (mathematics, physics and astronomy, chemistry, biology, medicine and healthcare, ecology and environmental management, engineering, computer science), of which 113 projects received the right to participate in the exhibition.
The main goal of the project is to identify talented schoolchildren with research and creative potential, expand connections between higher educational institutions and scientific organizations and secondary schools, as well as ensure interaction of students with peers with similar interests.
The competition’s research papers were assessed according to established criteria. The assessment was carried out by the Scientific Expert Commission of the XIII Republican Competition “Scientists of Tomorrow” of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan. Under the leadership of Konul Kahramanova and Aygun Almammadova,scientific associates of academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives pupils of the 11th grade of secondary school No.6 of Baku, Kazimova Elmira Mirali kyzy and Mustafazadeh Aisu Jabar kyzy took part in a competition with the theme “Cleaning up oil-contaminated soil and water objects using the biophytoremediation method” and were highly appreciated by the Expert Commission, they were awarded 3rd place – a bronze medal.