“Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsi keçirilmişdir
17-19 aprel 2024-cü ildə  Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsi keçirilmişdir. Müsabiqədə iştirak edən ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdlərin 8 istiqamət (riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri) üzrə 652 layihəsi təqdim olunmuşdur, onlardan 113 layihə sərgidə iştirak hüququ qazanmışdır.
Layihənin əsas məqsədi elmi-tədqiqat və yaradıcılıq potensialı olan istedadlı şagirdləri aşkara çıxarmaq, ali təhsil müəssisələri və elmi təşkilatlarla ümumtəhsil məktəbləri arasında əlaqələri genişləndirmək, həmçinin şagirdlərin oxşar maraqları olan həmyaşıdları ilə şəbəkələşməsini təmin etməkdir. Müsabiqə üzrə elmi tədqiqat işləri müəyyənləşdirilmiş meyarlara uyğun olaraq qiymətləndirilmişdir. Qiymətləndirmə “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsinin Elmi Ekspertiza Komitəsi tərəfindən aparılmışdır.
ARETN akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun elmi işçiləri Könül Qəhrəmanova və Aygün Alməmmədovanın elmi rəhbərliyi altında Bakı şəhəri 6 saylı tam orta məktəbin XI sinif şagirdləri Kazımova Elmira  Mirəli qızı və Mustafazadə Aysu  Cabar qızı “Neftlə çirklənmiş torpaqların və su hövzələrinin biofitoremediasiya üsulu ilə təmizlənməsi” mövzusu ilə müsabiqədə iştirak edərək Ekspertiza Komitəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirilərək 3 cü yerə – bürünc medala layiq görülmüşlər.

Состоялся XIII Республиканский конкурс «Ученые завтрашнего дня»
17-19 апреля 2024 года состоялся XIII Республиканский конкурс «Ученые завтрашнего дня», организованный Министерством науки и образования. Было представлено 652 проекта учащихся IX-XI классов общеобразовательных учреждений, участвующих в конкурсе по 8 направлениям (математика, физика и астрономия, химия, биология, медицина и здравоохранение, экология и природопользование, инженерия, информатика), из них 113 проектов получили право на участие в выставке.
Основная цель проекта – выявление талантливых школьников, обладающих научно-исследовательским и творческим потенциалом, расширение связей между высшими учебными заведениями и научными организациями и общеобразовательными школами, а также обеспечение взаимодействия студентов со сверстниками со схожими интересами.
Научно-исследовательские работы конкурса оценивались по установленным критериям. Оценка проводилась Научно-экспертной комиссией XIII Республиканского конкурса «Учёные завтрашнего дня» МНО АР.
Под руководством Конуль Кахрамановой и Айгюн Алмамедовой, научных сотрудников Института  химии присадок имени академика А.Кулиева, учащиеся XI класса средней школы №6 города Баку, Кязымова Эльмира Мирали кызы и Мустафазаде Айсу Джабар кызы  приняли участие в конкурсе с темой «Очистка нефтезагрязненных почв и водных объектов методом биофиторемедиации» и получили высокую оценку Экспертной комиссии, они были награждены 3 местом – бронзовой медалью.