Smartfonlar selfi modullar vasitəsilə xəstəliklərə diaqnoz qoymağı öyrənib
Smartfonların selfi modulları əksər hallarda birbaşa təyinatı üzrə tətbiq edilir, ancaq bu yaxınlarda alimlər mobil kameralardan istifadənin daha orijinal metodunu hazırlayıblar. Yeni alqoritm istifadəçinin şəkillərini ətraflı şəkildə araşdıraraq müxtəlif xəstəliklərə yüksək dəqiqliklə diaqnoz qoymaq qabiliyyətinə malikdir.
“ICTnews” Elektron Xəbər Xidməti “4pda.ru” saytına istinadən yazır ki, İndianapolis Universitetinin tədqiqatçıları göz qapaqlarının şəkillərinin təhlili əsasında qanda hemoqlobinin səviyyəsinin ölçülməsi üçün yeni bir metod hazırlayıblar. Mütəxəssislər bu parametrin insanın sağlamlıq vəziyyətinin mühüm göstəricisi olduğunu nəzərə alaraq öz hazırlamalarını “distant diaqnostikanın ən perspektivli üsullarından biri” kimi təqdim edirlər. Texnologiyanın işləməsi üçün heç bir xüsusi avadanlıq tələb olunmur və bütün hesablamalar smartfonda həyata keçirilir.
Alimlərin bəyanatına görə, könüllülərin iştirakı ilə keçirilmiş sınaqlar zamanı mobil analizin səhvi 5%-10% aralığında olub. Müvafiq mobil proqramın çıxarılma tarixi hələ elan edilməyib.

Смартфоны научили диагностировать болезни по селфи
Селфи-модули смартфонов чаще всего применяются по прямому назначению, однако недавно учёные разработали более оригинальный метод использования мобильных камер. Новый алгоритм, по словам его создателей, способен детально изучать фотографии пользователя и диагностировать различные заболевания, включая анемию, с высокой точностью.
Исследователи из Университета Индианаполиса создали новую методику измерения уровня гемоглобина в крови на основе анализа фотографий век. Учитывая, что этот параметр считается важным показателем состояния здоровья человека, свою разработку специалисты представили как «один из самых перспективных способов дистанционной диагностики». Никакого специального оборудования для работы технологии не требуется, а все вычисления осуществляются на смартфоне.
По заявлению учёных, в ходе тестирования с участием добровольцев погрешность мобильного анализа составила от 5% до 10% по сравнению с традиционным исследованием с забором крови. Дата появления соответствующего мобильного приложения пока не объявлена, сообщает 4pda.ru