“Sürtkü yağlarının mikrobioloji zədələnməsi” mövzusunda monoqrafiya çap olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun professoru H.Ə.Cavadova və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gəncə Bölməsinin əməkdaşı İ.A.Cəfərovanın  birgə müəllifi olduğu monoqrafiya “Elm” nəşriyyatında çap olunub.
“Sürtkü yağlarının mikrobioloji zədələnməsi” mövzusunda monoqrafiyada verilən məlumat neft məhsullarının müxtəlif təsirlərə məruz qalaraq onların ilkin göstəricilərinin bakteriyaların, xüsusən mikrob və göbələklərin vasitəsi ilə dəyişilməsinə qarşı oxucuların diqqətini ümumdünya problemin həllinə yönəltmək və onunla mübarizə yollarının nə qədər iqtisadi, ekoloji və elmi-praktiki əhəmiyyətə malik olduğunu göstərməkdir.
Monaqrafiyada müxtəlif tərkib və quruluşa, tətbiq sahəsinə malik olan sürtkü yağlarına biosidlərin təsiri geniş tədqiq edilərək qanunauyğunluqlar müəyyənləşdirilmiş və tətbiq üçün tövsiyələr verilmişdir.
Nəfis tərtibatda hazırlanan kitabdan kimya sahəsində çalışan elmi işçilər, ali məktəb müəllimləri, doktorantlar, magistrantlar və digər kimyaçı mütəxəssislər faydalana bilər.

Опубликована монография «Микробиологическое повреждение смазочных масел»
Профессором Института химии присадок им.академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Х.А.Джавадовой в соавторстве с сотрудником Гянджинского филиала Национальной академии наук Азербайджана И.А.Джафаровой написана монография и опубликована в издательстве «Элм».
Информация, представленная в монографии «Микробиологическое повреждение смазочных масел», направлена ​​на привлечение внимания читателей на решение такой глобальной проблемы как подверженность нефтепродуктов различным воздействиям бактерий, особенно микробов и грибков, приводящей к изменению их исходных показателей и  экономическое, экологическое и научно-практическое значение  способов борьбы с ним.
В монографии подробно изучено влияние биоцидов на смазочные материалы различного состава и структуры, области применения, установлены закономерности и даны рекомендации по применению.