“Sürtkü yağlarının mikrobioloji zədələnməsi” mövzusunda monoqrafiya çap olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun professoru H.Ə.Cavadova və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gəncə Bölməsinin əməkdaşı İ.A.Cəfərovanın  birgə müəllifi olduğu monoqrafiya “Elm” nəşriyyatında çap olunub.
“Sürtkü yağlarının mikrobioloji zədələnməsi” mövzusunda monoqrafiyada verilən məlumat neft məhsullarının müxtəlif təsirlərə məruz qalaraq onların ilkin göstəricilərinin bakteriyaların, xüsusən mikrob və göbələklərin vasitəsi ilə dəyişilməsinə qarşı oxucuların diqqətini ümumdünya problemin həllinə yönəltmək və onunla mübarizə yollarının nə qədər iqtisadi, ekoloji və elmi-praktiki əhəmiyyətə malik olduğunu göstərməkdir.
Monaqrafiyada müxtəlif tərkib və quruluşa, tətbiq sahəsinə malik olan sürtkü yağlarına biosidlərin təsiri geniş tədqiq edilərək qanunauyğunluqlar müəyyənləşdirilmiş və tətbiq üçün tövsiyələr verilmişdir.
Nəfis tərtibatda hazırlanan kitabdan kimya sahəsində çalışan elmi işçilər, ali məktəb müəllimləri, doktorantlar, magistrantlar və digər kimyaçı mütəxəssislər faydalana bilər.

A monograph titled “Microbiological damage of lubricating oils” was published
Professor of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan H.Javadova, in collaboration with an employee of the Ganja branch of the National Academy of Sciences of Azerbaijan I.Jafarova, wrote a monograph and published it in the Elm publishing house.
The information presented in the monograph “Microbiological damage to lubricating oils” is aimed at attracting the attention of readers to solving such a global problem as the susceptibility of petroleum products to various effects of bacteria, especially microbes and fungi, leading to a change in their initial indicators and economic, environmental, scientific and practical the importance of ways to deal with it.
In the monograph, the effect of biocides on lubricants of various compositions and structures, fields of application is studied in detail, regularities are established and recommendations for use are given.