Tələbələr Aşqarlar Kimyası İnstitutunda təcrübə keçəcəklər
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) PHŞ-nin Kimya texnologiya fakültəsinin Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə tələbələri il boyu Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar  Kimyası  İnstitutunun (AKİ) müvafiq laboratoriyalarında istehsalat təcrübəsi keçəcəklər. Bununla əlaqədar 28 noyabr 2023-cü il tarixdə İnstitutun akt zalında təcrübəçi tələblərlə görüş keçirilib.
Görüşdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Azad Həmkarlar Təşkilatının sədri, k.ü.f.d., dosent Elxan İsakov təcrübə keçəcək tələbələri institutun tarixi, laboratoriyaları haqqında məlumatlandırıb və bildirib ki, təcrübə müddətində institutun laboratoriyalarında cihaz və avadanlıqların iş prinsipləri, müasir fiziki-kimyəvi analiz üsulları ilə yaxından tanış olacaq, bəzi təcrübələrin aparılmasında yaxından iştirak edəcəklər və öyrəndikləri nəzəri bilikləri real iş şəraitində tətbiq edəcəklər. Bu da onların əldə etdikləri nəzəri bilik və bacarıqlarının təcrübi yolla möhkəmlənməsinə imkan verəcək.
Tələbələr, eyni zamanda zərif üzvi sintez və aşqarlar kimyası sahəsində institut əməkdaşları tərəfindən prioritet istiqamətlər üzrə yerinə yetirilən və əldə olunan elmi tədqiqatın mühüm nəticələri ilə bağlı seminar məruzələrini dinləyəcəklər.

Студенты пройдут практику в Институте химии присадок
Студенты-химики химико-технологического факультета Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП) в течение года будут проходить производственную практику в соответствующих лабораториях Института химии присадок (ИХП) им.академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.В связи с этим 28 ноября 2023 года в актовом зале института состоялась встреча со студентами -практикантами.
На встрече председатель Свободной профсоюзной организации Института химии присадок, доцент Эльхан Исаков ознакомил студентов с историей института и лабораториями  и рассказал, что в ходе практики они ознакомятся с принципами работы приборов и оборудования в лабораториях института, а также современными методами физико-химического анализа, будут активно участвовать в проведении некоторых экспериментов и применять полученные теоретические знания в реальных условиях работы. Это позволит им экспериментальным путем закрепить полученные теоретические знания и навыки.
Одновременно студенты заслушают на семинарах доклады о важных результатах научных исследований, проведенных и достигнутых сотрудниками института по приоритетным направлениям в области тонкого органического синтеза и химии присадок.