Tələbələr Aşqarlar Kimyası İnstitutunda təcrübə keçəcəklər
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) PHŞ-nin Kimya texnologiya fakültəsinin Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə tələbələri il boyu Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar  Kimyası  İnstitutunun (AKİ) müvafiq laboratoriyalarında istehsalat təcrübəsi keçəcəklər. Bununla əlaqədar 28 noyabr 2023-cü il tarixdə İnstitutun akt zalında təcrübəçi tələblərlə görüş keçirilib.
Görüşdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Azad Həmkarlar Təşkilatının sədri, k.ü.f.d., dosent Elxan İsakov təcrübə keçəcək tələbələri institutun tarixi, laboratoriyaları haqqında məlumatlandırıb və bildirib ki, təcrübə müddətində institutun laboratoriyalarında cihaz və avadanlıqların iş prinsipləri, müasir fiziki-kimyəvi analiz üsulları ilə yaxından tanış olacaq, bəzi təcrübələrin aparılmasında yaxından iştirak edəcəklər və öyrəndikləri nəzəri bilikləri real iş şəraitində tətbiq edəcəklər. Bu da onların əldə etdikləri nəzəri bilik və bacarıqlarının təcrübi yolla möhkəmlənməsinə imkan verəcək.
Tələbələr, eyni zamanda zərif üzvi sintez və aşqarlar kimyası sahəsində institut əməkdaşları tərəfindən prioritet istiqamətlər üzrə yerinə yetirilən və əldə olunan elmi tədqiqatın mühüm nəticələri ilə bağlı seminar məruzələrini dinləyəcəklər.

Students will do an internship at the Institute of Chemistry of Additives
Chemist students of the Faculty of Chemical Technology of the Azerbaijan State University of Oil and Industry (ASOIU) will undergo practical training during the year in the relevant laboratories of Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives (ICA)  of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. In this regard, 28 On November 2023, a meeting with student trainees took place in the assembly hall of the institute.
At the meeting, the Chairman of the Free Trade Union Organization of the Institute of Chemistry of Additives, Associate Professor Elkhan Isakov told the students about  the history of the institute and laboratories and said that during the practice they would become familiar with the principles of operation of instruments and equipment in the institute’s laboratories, as well as modern methods of physical and chemical analysis, and actively participate in some experiments and apply the acquired theoretical knowledge in real working conditions. It would allow them to experimentally consolidate their acquired theoretical knowledge and skills. At the same time, students would hear reports at seminars on important results of scientific research conducted and achieved by the institute’s staff in priority areas in the field of fine organic synthesis and additive chemistry.