Tatarıstanın “Tatneft” şirkəti Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə əməkdaşlığa böyük önəm verir
Tatarıstanın “Tatneft” şirkətinin nümayəndə heyətinin bu yaxınlarda ölkəmizə səfəri çərçivəsində əldə olunmuş razılaşmalara uyğun olaraq, 11 iyul 2023-cü il tarixində videokonfrans keçirilib. “TANECO” ASC və “VNİİUS” SC-nin mütəxəssislərinin də qatıldığı tədbirin təşkil olunmasının əsas məqsədi bu şirkətin Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə sürtkü yağları üçün aşqarların istehsalının təşkili sahəsində mümkün əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi idi.
Görüşdə çıxış edən “Tatneft”in neft və qaz emali sahəsinin rəhbəri, “TANECO” ASC-nin baş direktoru İlşat Salaxov öncə bildirib ki, neft və qazın emalı, neft-kimya məhsulların istehsalı üzrə ixtisaslaşmış, eləcə də neft, qaz və neft-kimya layihələri üçün mühəndislik, təchizat və tikinti xidmətləri göstərən “Tatneft” Tatarıstan Respublikasının Almetyevsk şəhərində yerləşməklə Rusiya Federasiyasının ən böyük 5 neft şirkətindən biridir. O, həmçinin Azərbaycanın tarixən neft hasilatı, onun sənaye miqyasında emalı, sürtkü yağları istehsalının vətəni olduğu üçün keçmiş Ittifaqda aşqarların işlənib hazırlanması və istehsalının da məhz ilk dəfə olaraq respublikamızda Aşqarlar Kimyası İnstitutu tərəfindən həyata keçirilməyindən məlumatlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
İ.Salaxov Aşqarlar Kimyası İnstitutunun keçmiş SSRİ və MDB məkanında aşqarlar kimyası sahəsində fəaliyyətini elmi əsaslar üzrə davam etdirən yeganə elmi mərkəz olduğunu bildikləri üçün təmsil etdiyi şirkətin sürtkü materialları üçün aşqarların alınması, istehsalının təşkili ilə bağlı elmi-innovativ əməkdaşlıq etməyə böyük maraq göstərdiyini qeyd edib və qarşılıqlı əməkdaşlığın mümkün olacağına əminliyini ifadə edib.
Videokonfransda çıxış edən Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev öncə bildirib ki, Azərbaycan tarixən neft hasilatı, onun sənaye miqyasında emalı, yanacaqlar və sürtkü yağları istehsalının vətəni olduğu üçün keçmiş SSRİ-də aşqarların işlənib hazırlanması və istehsalı da ilk dəfə məhz Bakıda həyata keçirilib.
Akademikin sözlərinə görə, keçmiş SSRİ-də istehsal olunan bütün aşqarlar və sürtkü yağlarını, o cümlədən xüsusi təyinatlı yağlarının 20%-ni Aşqarlar Kimyası İnstitutu tərəfindən yaradılan aşqarlar və sürtkü yağları təşkil edib.
Akademik vurğulayıb ki, keçmiş İttifaq dağılandan sonra dövlətimizin elmə verdiyi xüsusi diqqət və qayğısı nəticəsində Aşqarlar Kimyası İnstitutu bu gün də öz keçmiş nüfuzunu qoruyub saxlayır: “Təsəvvür edin, Aşqarlar Kimyası İnstitutu Sovetlər Birliyinin Aşqarlar kimyası sahəsində üç elmi mərkəzindən biri olmuşdur. İttifaq respublikaları müstəqil olandan sonra təəssüf ki, SSRİ-nin digər 2 elmi mərkəzi ləğv olunmuşdur. Amma sevindirici haldır ki, onlardan fərqli olaraq Aşqarlar Kimyası İnstitutu öz varlığını qoruyub saxlaya bilib və bu gün fəaliyyətini elmi əsaslarla davam etdirən yeganə ixtisaslaşmış elmi müəssisədir”.
V.Fərzəliyev qeyd edib ki, “Tatneft” kimi böyük neft-qaz email şirkətinin Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə əməkdaşlığa önəm verməsinin bu elmi mərkəzin həm keçmişi, həm də indiki böyük elmi potensialına inam və etibarın məntiqi nəticəsidir.
Görüşdə tərəflər arasında prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın konkret yolları, mövcud problemlər və onların birgə həlli yolları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb və yaxın gələcəkdə birgə əmkdaşlıq üçün yol xəritəsinin hazırlanmasının vacibliyi qərara alınıb.

Татарстанская компания «Татнефть» придает большое значение сотрудничеству с Институтом химии присадок
152
В соответствии с договоренностями, достигнутыми в рамках недавнего визита в нашу страну делегации татарстанской компании «Татнефть», 11 июля 2023 года состоялась видеоконференция. Основной целью организации мероприятия, в котором приняли участие специалисты ОАО «ТАНЕКО» и АО «ВНИИУС», было обсуждение возможных вопросов сотрудничества этой компании с Институтом химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования. Азербайджанской Республики в области организации производства присадок к смазочным маслам.
Выступивший на совещании начальник управления нефтегазопереработки «Татнефть», генеральный директор ОАО «ТАНЕКО» Ильшат Салахов вначале отметил, что Компания «Татнефть», специализирующаяся на переработке нефти и газа, на производстве нефтехимической продукции и, а также предоставляющая услуги по проектированию, снабжению и строительству для нефтяных, газовых и нефтегазовых проектов, расположенная в городе Альметьевск Республики Татарстан, входит в пятерку крупнейших нефтяных компаний Российской Федерации. Он также отметил, что, поскольку Азербайджан исторически является родиной добычи нефти, ее промышленной переработки, производства смазочных материалов, ему известно о том, что разработка и производство присадок в бывшем Союзе впервые осуществлялись именно в нашей республике Институтом химии присадок.
И.Салахов отметил, что Институт химии присадок является единственным научным центром, продолжающим свою деятельность в области химии присадок на территории бывшего СССР и СНГ на научной основе, поэтому представляемая им компания проявляет большой интерес к научно-инновационному сотрудничеству в организации закупки и производства присадок к смазочным материалам и выразил уверенность в возможности взаимного сотрудничества.
Академик Вагиф Фарзалиев, генеральный директор Института химических присадок, выступая на видеоконференции, сказал, что, поскольку Азербайджан исторически является родиной добычи нефти, ее промышленной переработки, производства горюче-смазочных материалов, разработка и производство присадок в бывшем СССР была проведена впервые в Баку.
По словам академика, все присадки и смазки, производимые в бывшем СССР, в том числе 20% масел специального назначения, производил Институт химии присадок. Академик подчеркнул, что в результате того особого внимания и заботы, которое наше государство уделяло науке после распада бывшего Союза, Институт химии присадок и сегодня сохраняет былую репутацию: «Представьте, что Институт химии присадок был одним из трех научных центров Советского Союза в области химии присадок. К сожалению, после того, как союзные республики стали независимыми, остальные 2 научных центра СССР были упразднены. Но отрадно, что в отличие от них Институт химии присадок сумел сохранить свое существование и на сегодняшний день является единственным профильным научным учреждением, продолжающим свою деятельность на научной основе».
В. Фарзалиев отметил, что значимость такой крупной компании  по нефтегазовой переработке, как «Татнефть», для сотрудничества с Институтом химии присадок является закономерным следствием доверия и уверенности как в прошлом, так и в настоящем большом научном потенциале этого научного центра.
На встрече стороны обменялись мнениями о конкретных путях сотрудничества по приоритетным направлениям, существующих проблемах и их совместных решениях, а также было принято решение о важности подготовки дорожной карты совместного сотрудничества в ближайшее время.