Tatarıstanın “Tatneft” şirkəti Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə əməkdaşlığa böyük önəm verir
Tatarıstanın “Tatneft” şirkətinin nümayəndə heyətinin bu yaxınlarda ölkəmizə səfəri çərçivəsində əldə olunmuş razılaşmalara uyğun olaraq, 11 iyul 2023-cü il tarixində videokonfrans keçirilib. “TANECO” ASC və “VNİİUS” SC-nin mütəxəssislərinin də qatıldığı tədbirin təşkil olunmasının əsas məqsədi bu şirkətin Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə sürtkü yağları üçün aşqarların istehsalının təşkili sahəsində mümkün əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi idi.
Görüşdə çıxış edən “Tatneft”in neft və qaz emali sahəsinin rəhbəri, “TANECO” ASC-nin baş direktoru İlşat Salaxov öncə bildirib ki, neft və qazın emalı, neft-kimya məhsulların istehsalı üzrə ixtisaslaşmış, eləcə də neft, qaz və neft-kimya layihələri üçün mühəndislik, təchizat və tikinti xidmətləri göstərən “Tatneft” Tatarıstan Respublikasının Almetyevsk şəhərində yerləşməklə Rusiya Federasiyasının ən böyük 5 neft şirkətindən biridir. O, həmçinin Azərbaycanın tarixən neft hasilatı, onun sənaye miqyasında emalı, sürtkü yağları istehsalının vətəni olduğu üçün keçmiş Ittifaqda aşqarların işlənib hazırlanması və istehsalının da məhz ilk dəfə olaraq respublikamızda Aşqarlar Kimyası İnstitutu tərəfindən həyata keçirilməyindən məlumatlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
İ.Salaxov Aşqarlar Kimyası İnstitutunun keçmiş SSRİ və MDB məkanında aşqarlar kimyası sahəsində fəaliyyətini elmi əsaslar üzrə davam etdirən yeganə elmi mərkəz olduğunu bildikləri üçün təmsil etdiyi şirkətin sürtkü materialları üçün aşqarların alınması, istehsalının təşkili ilə bağlı elmi-innovativ əməkdaşlıq etməyə böyük maraq göstərdiyini qeyd edib və qarşılıqlı əməkdaşlığın mümkün olacağına əminliyini ifadə edib.
Videokonfransda çıxış edən Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev öncə bildirib ki, Azərbaycan tarixən neft hasilatı, onun sənaye miqyasında emalı, yanacaqlar və sürtkü yağları istehsalının vətəni olduğu üçün keçmiş SSRİ-də aşqarların işlənib hazırlanması və istehsalı da ilk dəfə məhz Bakıda həyata keçirilib.
Akademikin sözlərinə görə, keçmiş SSRİ-də istehsal olunan bütün aşqarlar və sürtkü yağlarını, o cümlədən xüsusi təyinatlı yağlarının 20%-ni Aşqarlar Kimyası İnstitutu tərəfindən yaradılan aşqarlar və sürtkü yağları təşkil edib.
Akademik vurğulayıb ki, keçmiş İttifaq dağılandan sonra dövlətimizin elmə verdiyi xüsusi diqqət və qayğısı nəticəsində Aşqarlar Kimyası İnstitutu bu gün də öz keçmiş nüfuzunu qoruyub saxlayır: “Təsəvvür edin, Aşqarlar Kimyası İnstitutu Sovetlər Birliyinin Aşqarlar kimyası sahəsində üç elmi mərkəzindən biri olmuşdur. İttifaq respublikaları müstəqil olandan sonra təəssüf ki, SSRİ-nin digər 2 elmi mərkəzi ləğv olunmuşdur. Amma sevindirici haldır ki, onlardan fərqli olaraq Aşqarlar Kimyası İnstitutu öz varlığını qoruyub saxlaya bilib və bu gün fəaliyyətini elmi əsaslarla davam etdirən yeganə ixtisaslaşmış elmi müəssisədir”.
V.Fərzəliyev qeyd edib ki, “Tatneft” kimi böyük neft-qaz email şirkətinin Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə əməkdaşlığa önəm verməsinin bu elmi mərkəzin həm keçmişi, həm də indiki böyük elmi potensialına inam və etibarın məntiqi nəticəsidir.
Görüşdə tərəflər arasında prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın konkret yolları, mövcud problemlər və onların birgə həlli yolları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb və yaxın gələcəkdə birgə əmkdaşlıq üçün yol xəritəsinin hazırlanmasının vacibliyi qərara alınıb.

“Tatneft” company of Tatarstan attaches great importance to cooperation with the Institute of Chemistry of Additives
412
In accordance with the agreements reached during the recent visit to our country by the delegation of the Tatarstan company “Tatneft”, a video conference was held on July 11, 2023. The main goal of the organization of the event, in which specialists from “TANECO” OJSC and “VNIIUS” JSC  took part, was to discuss possible issues of cooperation between this company and Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan Republic in the field of the organization of the production of additives to lubricating oils.
Speaking at the meeting, the head of the Oil and Gas Processing Department of “Tatneft”, the director general of “TANECO” OJSC Ilshat Salakhov first noted that the company “Tatneft”, specializing in oil and gas processing, production of petrochemical products, and also providing design, supply and construction services for oil, gas and oil and gas projects, located in the city of Almetyevsk of the Republic of Tatarstan, is one of the five largest oil companies of the Russian Federation. He also noted that, since Azerbaijan was historically the homeland of oil production, its industrial processing, production of lubricants, he knew that the development and production of additives in the former Union was first carried out in our republic by the Institute of Chemistry of Additives.
I.Salakhov noted that the Institute of Chemistry of  Additives was the only scientific center that continued its activity in the field of chemistry of additives in the territory of the former USSR and the CIS on a scientific basis, therefore the company represented by him showed great interest in scientific and innovative cooperation in the organization of procurement and production of additives to lubricants and expressed confidence in the possibility of mutual cooperation.
Academician Vagif Farzaliyev, director general of the Institute of Chemistry of Additives, speaking at a video conference, said that since Azerbaijan was historically the homeland of oil production, its industrial processing, production of fuel and lubricants, development and production of additives in the former USSR was first held in Baku.
According to the academician, all additives and lubricants produced in the former USSR, including 20% of special-purpose oils, were produced by the Institute of Chemistry of Additives. The academician emphasized that as a result of the special attention and care paid by our state to science after the collapse of the former Soviet Union, the Institute of Chemistry of Additives still maintaind its former reputation today: “Imagine that the Institute of Chemistry of Additives was one of the three scientific centers of the Soviet Union in the field of chemistry of additives. Unfortunately, when the union republics became independent, the other 2 scientific centers of the USSR were abolished. But it is gratifying that, unlike them, the Institute of Chemistry of Additives managed to preserve its existence and today it is the only specialized scientific institution that continues its activities on a scientific basis”.
В.Farzaliyev noted that the significance of such a large oil and gas processing company as “Tatneft” for cooperation with the Institute of Chemistry of Additives was a natural consequence of trust and confidence both in the past and in the present in great scientific potential of this scientific center.
At the meeting, the parties exchanged opinions on concrete ways of cooperation in priority areas, existing problems and their joint solutions, and also a decision was made on the importance of preparing a road map of joint cooperation in the near future.