Telekommunikasiya və peyk şirkətləri arasında “5G” tezlikləri uğrunda mübarizə başlayıb
“GSMA” Assosiasiyası dünya telekommunikasiya sənayesi adından yüksək buraxılış qabiliyyətinə malik tezliklər spektrindən istifadənin təmin edilməsi tələbi ilə çıxış edərək kosmik şirkətləri həmin tezlikləri ələ keçirməkdə ittiham edib ki, bu da nəticədə texnologiyanın inkişafına mane ola bilər. Assosiasiya nümayəndələrinin sözlərinə görə, qeyd olunan tezliklər spektri sürətli məlumat mübadiləsi ilə seçilən “5G” servisləri tərəfindən istifadə olunmalıdır.
“ICTnews” Elektron Xəbər Xidməti “3DNews” resursuna istinadən yazır ki, 750 operator və mobil sənayenin 350 şirkətinin, o cümlədən Almaniyanın “Deutsche Telekom” operatoru və telekommunikasiya şəbəkələri sahəsində dünya lideri Çinin “Huawei” şirkətinin marağını təmsil edən assosiasiyanın çağırışı Misirdə keçiriləcək “World Radiocommunications Conference” konfransı ərəfəsində edilib. Oktyabrın 28-də işə başlayacaq konfransda millimetrlik dalğalar diapazonundan istifadə məsələsinin müzakirəsi planlaşdırılır.
Operatorlar tərəfindən 26 QHs və daha böyük yüksəkkeyfiyyətli tezliklər spektrindən istifadə imkanının qarşısını beşinci nəsil mobil rabitə şəbəkəsinin hava proqnozu kimi kritik əhəmiyyətli servislərin fəaliyyətinə mane olmaması üçün daha çox zəmanət almaq istəyən peyk şirkətləri ala bilər.
Qeyd edək ki, “5G” mövcud “4G” şəbəkəsini əvəz edəcək yeni nəsil rabitə şəbəkəsidir. Proqnozlara görə, şəbəkədən 2020-ci ildən etibarən bütün dünyada istifadə mümkün olacaq. Bundan sonra yalnız smartfonlar üçün optimallaşdırılan “4G” şəbəkəsindən fərqli olaraq milyardlarla qurğunun qoşulacağı “5G” şəbəkəsi məlumatların yüksək sürətlə ötürülməsini, zəif yubanma dərəcəsini, eləcə də enerjidən az istifadəni təmin edəcək.

Начинается борьба между телекоммуникационными и спутниковыми компаниями за частоты для 5G
Ассоциация GSMA выступила от имени мировой телекоммуникационной индустрии с требованием обеспечить доступ к спектру частот с высокой пропускной способностью, который, по её словам, должен использоваться сервисами 5G, отличающимися интенсивным обменом данных, обвинив космическое лобби в захвате этих частот, что в конечном итоге может затормозить развитие технологии.
Призыв ассоциации GSMA, представляющей интересы 750 операторов и ещё 350 фирм из мобильной индустрии, начиная с немецкого оператора Deutsche Telekom и заканчивая китайской компанией Huawei, мировым лидером в области телекоммуникационных сетей, поступил в преддверии старта конференции World Radiocommunications Conference в Египте. На конференции, которая начнёт работу 28 октября, будет решаться, кто получит возможность использовать частоты в диапазоне миллиметровых волн.
Получению операторами доступа к высокочастотному спектру, с частотами 26 ГГц и выше, могут препятствовать спутниковые компании, желающие сохранить гораздо больше, чем им требуется, частот для обеспечения гарантии, что 5G не будет мешать работе критически важных сервисов, таких как прогноз погоды.
5G-сети – сети нового поколения, которые придут на смену существующим 4G сетям, по прогнозам, должны стать доступны по всему миру примерно с 2020 года. После этого к сети будут подключены миллиарды устройств, и эти самые сети должны будут обеспечить им сверхбыстрые скорости передачи данных – в то время как сети 4G были оптимизированы лишь для смартфонов. Кроме того, сети 5G должны обеспечивать низкую степень задержки, а также малое потребление энергии, сообщает 3DNews.