Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 15 İyun – Azərbaycanın Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Ulu Öndərin və Azərbaycanın ərazi bötüvlüyü uğurunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbir iştirakçıları Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarxı izləyiblər.
Tədbirdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev giriş nitqi ilə çıxış edib. O qeyd edib ki, “15 İyun –Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqı üçün böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik bir gündür. Həmin gün Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycanda o zaman hökm sürən dərin ictimai-siyasi böhrana son qoyulub, Azərbaycanın müstəqilliyinin itirilməsi təhlükəsi aradan qaldırılıb və respublikamızda dövlət quruculuğunun, sosial-iqtisadi inkişafının təməli qoyulub. ”. Akademik bu gün haqqında geniş məruzə ilə çıxış edərək Milli qurtuluşdan başlanan yolda əldə edilən uğurların əsas məqamlarını təqdim edib.

June 15 is the National Liberation Day of the Azerbaijani people
On June 15, an event dedicated to the National Liberation Day of Azerbaijan was held at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
First, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, after a minute of silence, the memory of the Great Leader and our martyrs who died in the struggle for the territorial integrity of Azerbaijan was honored, then the participants of the event watched a video reflecting the life and work of the National Leader.
At the event, the Director General of the Institute of Chemistry of Additives, Academician Vagif Farzaliyev made an opening speech. He noted that June 15 – National Liberation Day had great social, political and historical significance for the people of Azerbaijan. On this day, with the return to power of our National Leader Heydar Aliyev, the deep socio-political crisis that existed in Azerbaijan at that time came to an end, the danger of losing Azerbaijan’s independence was eliminated, the foundations of state building and socio-economic development were created, the development of our republic was laid. In his speech, the academician presented the main points of success achieved on the path that began with National Liberation.