Nobel Mükafatları Komitəsi bu il də öz ənənəsinə sadiq qalaraq  oktyabrın əvvəllərində 2023-cü il üzrə ayrı-ayrı elm sahələrində  mühüm kəşflərə görə Nobel mükafatına layiq görülən görkəmli alimlərin adlarını açıqlayacaq.
Komitənin  rəsmi  www.nobelprize.org saytının məlumatına əsasən, 2023-cü ilin Nobel mükafatı laureatlarının adları  oktyabrın 2-dən 9-a  kimi davam edən “Nobel həftəliyi” günlərində  məlum olacaq.
Laureatların adları  nobelprize.org saytında canlı yayımla elan olunacaq.
İlk olaraq oktyabrın 2-də  İsveçin Karolinsk İnstitutunda fiziologiya və tibb üzrə Nobel mükafatı sahibinin adı açıqlanacaq. İsveç Kral Elmlər Akademiyası tərəfindən fizika üzrə laureatın adı oktyabrın 3-də, kimya üzrə namizədin adı oktyabrın 4-də  məlum olacaq. Oktyabrın 5-də isə İsveç Akademiyası tərəfindən  ədəbiyyat üzrə namizədin adı elan olunacaq. Oktyabrın 6-da  Osloda İsveç Nobel İnstitutu tərəfindən sülh mükafatı üzrə namizədin də adı açıqlanacaq.
Alfred Nobelin xatirəsinə iqtisad elmləri üzrə İsveç Bankının mükafatına (Sveriges Riksbank Prize) layiq görüləcək alimin adı  oktyabrın 9-da Stokholmda İsveç Kral Elmlər Akademiyası tərəfindən elan olunacaq.
Hazırda Nobel mükafatı fondu 1,12  milyon ABŞ dolları (9 milyon İsveç kronu) təşkil edir.
Qeyd edək ki, mükafatın təqdim edilməsi mərasimi hər il dekabrın 10-da İsveçin və Norveçin paytaxtlarında Alfred  Nobelin doğum günündə keçirilir. Fizika, kimya, fiziologiya və təbabət, ədəbiyyat və iqtisadiyyat sahələrində mükafatlar Stokholmda İsveç Kralı tərəfindən, sülhün qorunması sahəsində mükafat isə Osloda Norveç Kralının və kral ailəsi üzvlərinin iştirakı ilə Norveç Nobel Komitəsinin sədri tərəfindən təqdim olunur.

The names of the 2023 Nobel laureates will be announced
This year, the Nobel Committee, following its tradition, will announce the names of outstanding scientists who have been awarded the Nobel Prize for important discoveries in various fields of science at the beginning of October 2023.
According to the official website of the committee www.nobelprize.org, the names of the Nobel Prize laureates of 2023 will be announced on the days of “Nobel Week” from October 2 to 9. The names of the laureates will be announced live on nobelprize.org.
First, on October 2, the Swedish Karolinska Institute will announce the name of the winner of the Nobel Prize in Physiology and Medicine. The name of the laureate in physics will be announced by the Swedish Royal Academy of Sciences on October 3, and the name of the candidate in chemistry will be announced on October 4. On October 5, the name of the literature candidate will be announced by the Swedish Academy. On October 6, the name of the candidate for the peace prize will be announced by the Swedish Nobel Institute in Oslo.
The name of the scientist who will be awarded the Sveriges Riksbank prize in the field of economic sciences in memory of Alfred Nobel will be announced by the Swedish Royal Academy of Sciences in Stockholm on October 9.
Currently, the Nobel Prize fund is 1.12 million US dollars (9 million Swedish kroner).
It should be noted that the award ceremony is held annually on December 10 in the capitals of Sweden and Norway, on Alfred Nobel’s birthday.
Prizes in the field of physics, chemistry, physiology and medicine, literature and economics are awarded by the King of Sweden in Stockholm, and the prize in the field of peacekeeping is awarded in Oslo by the chairman of the Norwegian Nobel Committee in the presence of the King of Norway and members of the royal family.