Oktyabrın 9-da İsveç Nobel Mükafatları Komitəsi tərəfindən 2024-cü ilin kimya üzrə Nobel laureatlarının adları elan olunub.
“Azərbaycan müəllimi” xəbər verir ki, Komitənin qərarı ilə kimya üzrə Nobel mükafatına “hesablamalı zülal dizaynına görə” Vaşinqton Universitetindən David Baker, “zülal strukturunun proqnozlaşdırılmasına görə” britaniyalı alimlər Demis Hassabis və Con M.Jumper layiq görüülblər. Mükafatın yarısı D.Bakerə veriləcək, digər hissəsi Demis Hassabis və Con M.Jumper arasında bölüşdürüləcək.
Oktyabrın 10-da ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatının sahibi bəlli olacaq. Oktyabrın 11-də sülh və nəhayət, oktyabrın 14-də iqtisadiyyat elmləri üzrə Nobel mükafatı qaliblərinin adları elan olunacaq.

Стали известны имена лауреатов Нобелевской премии 2024 года по химии
9 октября Шведский Нобелевский комитет назвал имена лауреатов Нобелевской премии по химии 2024 года.
«Азербайджанский учитель» сообщает, что решением комитета Нобелевская премия по химии присуждена Дэвиду Бейкеру из Вашингтонского университета «За вычислительный дизайн белков» и британским ученым Демису Хассабису и Джону М.Джамперу «За предсказание структуры белка». Половина премии будет вручена Д. Бейкеру, а другая половина будет поделена между Демисом Хассабисом и Джоном М. Джампером.
Лауреат Нобелевской премии по литературе будет объявлен 10 октября. 11 октября будут объявлены имена лауреатов Нобелевской премии мира и, наконец, 14 октября.