Oktyabrın 9-da İsveç Nobel Mükafatları Komitəsi tərəfindən 2024-cü ilin kimya üzrə Nobel laureatlarının adları elan olunub.
“Azərbaycan müəllimi” xəbər verir ki, Komitənin qərarı ilə kimya üzrə Nobel mükafatına “hesablamalı zülal dizaynına görə” Vaşinqton Universitetindən David Baker, “zülal strukturunun proqnozlaşdırılmasına görə” britaniyalı alimlər Demis Hassabis və Con M.Jumper layiq görüülblər. Mükafatın yarısı D.Bakerə veriləcək, digər hissəsi Demis Hassabis və Con M.Jumper arasında bölüşdürüləcək.
Oktyabrın 10-da ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatının sahibi bəlli olacaq. Oktyabrın 11-də sülh və nəhayət, oktyabrın 14-də iqtisadiyyat elmləri üzrə Nobel mükafatı qaliblərinin adları elan olunacaq.

The names of the 2024 Nobel laureates in Chemistry have been announced
On October 9, the Swedish Nobel Committee announced the names of the 2024 Nobel Prize laureates in Chemistry.
The “Azerbaijan muallimi” reports that by the decision of the committee, the Nobel Prize in Chemistry was awarded to David Baker from the University of Washington “For computational protein design” and to British scientists Demis Hassabis and John M.Jumper “For protein structure prediction”. Half of the prize will be awarded to D.Baker, and the other half will be divided between Demis Hassabis and John M. Jumper.
The  Nobel Prize winner in Literature will be announced on October 10. The names of the Nobel Peace Prize laureates will be announced on October 11 and, finally, on October 14.
It should be noted that the award ceremony will be held on December 10 in the capitals of Sweden and Norway, on Alfred Nobel’s birthday.