AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “2 fevral Gənclər Günü”ndə fərqlənən gənclər təltif olunub
Bu gün “2 fevral – Azərbaycan Gəncləri günü” ilə əlaqədar AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutu YAP Ərazi Təşkilatı, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Həmkarlar Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilib. İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirdi ki, bütün dövrlərdə dövlətin gənclərə diqqət və qayğısı olub: “Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev 1 fevral 1997-ci ildə «2 Fevral – Azərbaycan gəncləri günü elan edilməsi haqqında» Sərəncam imzalamışdır. Sərəncam qüvvəyə mindiyi gündən ötən müddətdə 25 ildir ki, Azərbaycan Gəncləri günü qeyd edilir. Bu gənclərimizə olan diqqətin ən bariz nümunəsidir”.
V.Fərzəliyev vurğuladı ki, gənclər hər bir dövlətin gələcəyini, inkişafını istiqamətləndirən cəmiyyətin aparıcı qüvvəsidir. Azərbaycan gənclərinin günümüzün müasir, inkişaf etmiş, yüksək intellektli aparıcı qüvvə kimi formalaşmasında, birmənalı olaraq, dövlətimizin apardığı gənclər siyasətinin mühüm rolu olmuşdur: “Dövlətin gənclər siyasəti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni mərhələdə daha da inkşaf edir. Bu gün Azərbaycanda gəncliyin potensialına böyük önəm verilməsi, onların qayğı və problemlərinin həll olunması, istək və arzularının reallaşması üçün hər cür əlverişli şərait vardır”.
Akademik qeyd etdi ki, 44 günlük Vətən Müharibəsində Böyük Zəfərin qazanılmasında gənclərimizin böyük rolu olmuşdur.
O elm sahəsindən gənc alim və mütəxəssislərə böyük ehtiyac olduğunu, elmin parlaq sabahının məhz indi yetişən gənclərin istedad və bacarıqlarından aslı olduğunu qeyd etdi.
Sonra İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay İsmayılova çıxış edərək bildirdi ki, istər ölkə, istərsə də AMEA səviyyəsində müasir gənclər hərəkatının inkişafı üçün dövlət səviyyəsində kifayət qədər işlər görülüb. “Bu gün Azərbaycan gəncliyinin önündə böyük qapılar, yollar açılıb. Gəncliyə göstərilən dövlət qayğısı sabaha və uğurlara hesablanan bir siyasətdir və bu siyasət sağlam və intellektual nəslin formalaşmasına xidmət edir. Bütün bunlar isə Azərbaycan gəncliyinin sabahına daha böyük inamla baxmağa əsas verir. Dövlətimizin bütün sahələrdə həyata keçirdiyi uğurlu və məqsədyönlü siyasət nəticəsində Azərbaycan gəncliyi xoşbəxt və firavan gələcəyə doğru addımlamaqdadır”, deyə vurğuladı.
İnstitutun icraçı direktoru dosent Əfasun Sucayev, İnstitut YAP Ərazi Təşkilatının sədr müavini k.ü.f.d. Səbiyə Osmanova çıxış edərək gəncləri təbrik etdilər və öz tövsiyələrini verdilər.
Tədbirin sonunda AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutu gənc alim və mütəxəssislərin elmi-ictimai fəaliyyətini əks etdirən video-rolik nümayiş olundu və 2021-ci il üzrə fərqlənən gənclər diplomlarla təltif olundular.

On “February 2 – Youth Day” distinguished young people of the Institute of Chemistry of Additives of ANAS were awarded
586
Today at the Institute of Chemistry of Additives of ANAS  there was organized a festive event in connection with National Youth Day by the Territorial Organization of PEA, the Council of Young Scientists and Specialists and the Trade Union.
In his speech, the Director General of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev, noted that the state always paid attention and care to the youth: “On February 1, 1997, our national leader Heydar Aliyev signed the order to announce February 2.  Youth Day of Azerbaijan has been  marked  for 25 years since the day the decree was issued. This is the most obvious example of that attention, which is shared by our youth.”
Vagif Farzaliyev said: “The youth is the leading force in the development of any state. Undoubtedly, youth policy led by our state, played an important role in the formation of today’s Azerbaijani youth as a modern, developed, highly intelligent leader of the society.  The youth policy of the state is developing at the new stage under the leadership of Mr. Ilham Aliyev. Today in Azerbaijan there are all favorable conditions for it, to give great value to the potential of youth, to solve its problems, to realize its desires and dreams.”
The academician noted that our youth played a big role in achieving the Great Victory in the 44th day of the Patriotic War. He also noted a great demand for young scientists and specialists in the field of science, and dependence of the bright future of science  on the talents and abilities of young people.
Then the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute Gunay Ismayilova said: “At the state level there was done enough work for the development of modern youth movement. The care of the state for the youth is a policy which serves the formation of a healthy and intellectual generation. All this allows to watch with greater confidence  the future of Azerbaijani youth. As a result of successful and purposeful policy pursued by our state in all spheres, the youth of Azerbaijan will move towards a happy and prosperous future,” she said.
Executive Director of the Institute, Associate Professor Afasun Sujayev, Deputy Chairman of the Territorial Organization of the PEA of the Institute, Ph.D. Sabiya Osmanova congratulated the young people and gave their recommendations.
At the end of the event, a video clip was shown, reflecting the scientific and public activities of young scientists and specialists of the Institute of Chemistry of Additives of ANAS, and young people, distinguished in 2021, were awarded diplomas.