AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda olan BDU-nun baza kafedrasının fəaliyyəti müzakirə olunub
Dünən AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda yerləşən Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin “Neft kimyası və kimya texnologiyası” kafedrasının “Aşqarlar, sürtkü materialları, yağlar və soyuducu mayelər” baza kafedrasının fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunan görüş keçirilib. Görüşdə baş direktor akademik Vaqif Fərzəliyev, icraçı direktor k.e.d., dosent Əfsun Sucayev, BDU-nun tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Fərda İmanov, Kimya fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini k.ü.f.d, dosent Fuad Kərimli iştirak ediblər.
Baş direktor akademik Vaqif Fərzəliyev rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin yaranma tarixi, elmi fəaliyyət istiqamətləri, əldə etdiyi mühüm nailiyyətləri, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı haqqında geniş məlumat verib.
V.Fərzəliyev baza kafedrasında BDU-nun Kimya fakültəsində “Kimya” və “Kimya müəllimliyi” ixtisaslaşmaları üzrə təhsil alan bakalavr və magistrantlar üçün yaradılmış şərait haqqında danışıb.
Görüşdə yeni tədris ilində baza kafedrasının mövcud vəziyyəti, gələcək perspektiv fəaliyyəti, tədris prosesinin, tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkili müzakirə olunub. Fərda İmanov Universitetdə təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlar və 2021/2022-ci tədris ilində tədrisin təşkili haqqında məlumat verib.
Sonra baza kafedranın fəaliyyət planı müzakirə edilib, tədris auditoriyasına və İnstitutun elmi-tədqiqat laboratoriyalarına baxış keçirilib.

В Институте химии присадок НАНА обсудили деятельность базовой кафедры БГУ
Вчера в Институте химии присадок НАНА состоялась встреча, посвященная обсуждению деятельности базовой кафедры «Присадки, смазочные материалы, масла и охлаждающие жидкости» кафедры «Нефтехимия и химическая технология» химического факультета  Бакинского государственного университета (БГУ). На встрече приняли участие генеральный директор института, академик Вагиф Фарзалиев, исполнительный директор, доктор химических наук, доцент Афсун Суджаев, проректор БГУ по образованию и учебным технологиям Фарда Иманов и заместитель декана химического факультета, доктор философии по химии, доцент Фуад Керимли.
Генеральный директор академик Вагиф Фарзалиев подробно рассказал об истории научного учреждения, направлениях научной деятельности, его важных достижениях, международном сотрудничестве и подготовке высококвалифицированных кадров.
В.Фарзалиев рассказал об условиях, созданных для обучения бакалавров и магистров на базовых кафедрах, по специальностям «Химия» и «Преподавание химии» на химическом факультете БГУ.
На встрече обсуждались текущее состояние базовой кафедры в новом учебном году, перспективы на будущее, организация учебного процесса и практика студентов.
Фарда Иманов проинформировал о реформах, проводимых в сфере образования в университете и организации обучения в 2021/2022 учебном году.
Затем был обсужден план работы базовой кафедры, осмотрены учебная аудитория и исследовательские лаборатории института.