AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda olan BDU-nun baza kafedrasının fəaliyyəti müzakirə olunub
Dünən AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda yerləşən Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin “Neft kimyası və kimya texnologiyası” kafedrasının “Aşqarlar, sürtkü materialları, yağlar və soyuducu mayelər” baza kafedrasının fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunan görüş keçirilib. Görüşdə baş direktor akademik Vaqif Fərzəliyev, icraçı direktor k.e.d., dosent Əfsun Sucayev, BDU-nun tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Fərda İmanov, Kimya fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini k.ü.f.d, dosent Fuad Kərimli iştirak ediblər.
Baş direktor akademik Vaqif Fərzəliyev rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin yaranma tarixi, elmi fəaliyyət istiqamətləri, əldə etdiyi mühüm nailiyyətləri, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı haqqında geniş məlumat verib.
V.Fərzəliyev baza kafedrasında BDU-nun Kimya fakültəsində “Kimya” və “Kimya müəllimliyi” ixtisaslaşmaları üzrə təhsil alan bakalavr və magistrantlar üçün yaradılmış şərait haqqında danışıb.
Görüşdə yeni tədris ilində baza kafedrasının mövcud vəziyyəti, gələcək perspektiv fəaliyyəti, tədris prosesinin, tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkili müzakirə olunub. Fərda İmanov Universitetdə təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlar və 2021/2022-ci tədris ilində tədrisin təşkili haqqında məlumat verib.
Sonra baza kafedranın fəaliyyət planı müzakirə edilib, tədris auditoriyasına və İnstitutun elmi-tədqiqat laboratoriyalarına baxış keçirilib.

The activity of the Base Department of BSU was discussed at the Institute of Chemistry of Additives of ANAS
361
Yesterday, at the Institute of Chemistry of Additive of ANAS, a meeting was held to discuss the activities of the base department “Additives, lubricants, oils and coolants” of the “Petrochemistry and Chemical Technology” Department of the Faculty of Chemistry of Baku State University (BSU). The meeting was attended by the Director General of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev, Executive Director, Dr. Sci. in Chem., Associate Professor Afsun Sujayev, Vice-Rector of BSU for Education and Training Technologies Farda Imanov and Deputy Dean of the Faculty of Chemistry, Ph.D. in Chem., Associate Professor Fuad Karimli.
Director General  Academician Vagif Farzaliyev spoke in detail about the history of the scientific institution, directions of scientific activity, its important achievements, international cooperation and training of highly qualified personnel.
V.Farzaliyev also told about the conditions created for the training of bachelors and masters at the basic departments, in the specialties “Chemistry” and “Teaching Chemistry” at the Faculty of Chemistry of BSU.
At the meeting, the current state of the base department in the new academic year, prospects for the future, the organization of the educational process and the practice of students were discussed.
Farda Imanov informed about the reforms carried out in the field of education at the university and the organization of training in the 2021/2022 academic year.
Then the work plan of the base department was discussed, the classroom and research laboratories of the institute were examined.