AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru “Elmdə Zəfər mükafatı – 2021” müsabiqəsinin qalibi olub
756
Noyabrın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunda “Elmdə Zəfər mükafatı – 2021” müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib.
Fonddan bildirilib ki, ilk dəfə keçirilən müsabiqədə Azərbaycan alimlərinin və gənc tədqiqatçıların elmi işlərinə baxılıb. Ali məktəblərin elmi-pedaqoji işçilərindən, elmi-tədqiqat institutlarının rəhbər və mütəxəssislərindən, eləcə də iri təşkilat və müəssisələrin rəhbər və nümayəndələrindən ibarət müsabiqə komissiyası alim və gənc tədqiqatçıların tətbiqi mümkün olan ən maraqlı və aktual elmi işlərini müəyyən edib.
Tədbirdə fondun icraçı direktoru Mehriban İmanova qalibləri obyektiv qiymətləndirən ekspert komissiyasının üzvlərinə minnətdarlığını bildirib. O, qalibləri təbrik edərək onların elmi işlərinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə qaliblərin bal cədvəlləri nümayiş olunub. Onlara sertifikat, diplomlar və pul mükafatları təqdim edilib.
“Sinam” MMC şirkəti müsabiqənin baş sponsoru olmaqla qaliblərə kompüter və planşetlər verib.
Qaliblər öz minnətdarlığını bildiriblər, müsabiqənin gələcək illərdə də müntəzəm olaraq keçirilməli olduğunu vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və İslam Dünyası Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Zəfər Günü və Dünya Elm Günü ilə əlaqədar təşkil etdiyi “Elmdə Zəfər mükafatı-2021” müsabiqəsinə 2021-ci ilin oktyabr ayında start verilib. Müsabiqəyə daxil olan elmi işlərin ekspertizası oktyabrın 12-dən noyabrın 5-dək aparılıb. Müsabiqənin nəticələri noyabrın 10-da açıqlanıb. Müsabiqədə I yerin qalibi AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşı Elçin Hüseynov, II yerin qalibləri AMEA-nın akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun əməkdaşları – icraçı direktor Əfsun Sucayev, aparıcı elmi işçi Emin Qəribov, Bakı Mühəndislik Universitetinin əməkdaşları Şəhriyar Muxtarov, Ceyhun Mikayılov, Suğra Hümbətova, Vüqar Muradov, III yerin qalibləri isə SOCAR-ın “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutunun əməkdaşı Şamo Tapdıqov, AMEA Fizika İnstitutunun əməkdaşı Elçin Cəfərov və Joris Van der Jeugt olub.

Исполнительный директор Института химии присадок НАНА стал победителем конкурса «Премия Победы в науке — 2021».
620
Церемония награждения победителей конкурса «Премия Победы в науке — 2021» прошла 11 ноября в Фонде развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Как сказано в сообщении фонда, научные работы азербайджанских ученых и молодых исследователей рассматривались в конкурсе впервые. Конкурсная комиссия, состоящая из научно-педагогических кадров вузов, руководителей и специалистов научно-исследовательских институтов, а также руководителей и представителей крупных организаций и предприятий, определила наиболее интересные и актуальные научные работы ученых и молодых исследователей.
На мероприятии исполнительный директор Фонда Мехрибан Иманова поблагодарила членов экспертной комиссии, которая объективно оценила победителей. Она поздравила победителей и отметила высокий уровень их научной работы.
На мероприятии были продемонстрированы таблицы баллов победителей. Им были вручены грамоты, дипломы и денежные призы.
ООО «Синам», генеральный спонсор конкурса, предоставил победителям компьютеры и планшеты.
Победители выразили благодарность и подчеркнули, что в ближайшие годы конкурс должен проводиться регулярно.
Следует отметить, что Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Национальная академия наук Азербайджана (НАНА) и Всемирная исламская организация науки, образования и культуры (ICESCO) организовали «Премию Победы в науке-2021» конкурс в 2021 году. Он стартовал в октябре. Экспертиза научных работ, включенных в конкурс, проводилась с 12 октября по 5 ноября. Итоги конкурса были объявлены 10 ноября. Первое место в конкурсе занял сотрудник Института радиационных проблем НАНА Эльчин Гусейнов, второе место заняли сотрудники Института химии присадок им.академика Али Кулиева — исполнительный директор Афсун Суджаев, ведущий научный сотрудник Эмин Гарибов, сотрудники Бакинского инженерного университета Шахрияр Мухтаров, Джейхун Микаилов, Суг, Вугар Мурадов, а третье место заняли Шамо Тапдигов, сотрудник Исследовательского института нефти и газа ГНКАР, Эльчин Джафаров, сотрудник Института физики НАНА и Йорис Ван дер Йогт.