AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru “Elmdə Zəfər mükafatı – 2021” müsabiqəsinin qalibi olub
756
Noyabrın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunda “Elmdə Zəfər mükafatı – 2021” müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib.
Fonddan bildirilib ki, ilk dəfə keçirilən müsabiqədə Azərbaycan alimlərinin və gənc tədqiqatçıların elmi işlərinə baxılıb. Ali məktəblərin elmi-pedaqoji işçilərindən, elmi-tədqiqat institutlarının rəhbər və mütəxəssislərindən, eləcə də iri təşkilat və müəssisələrin rəhbər və nümayəndələrindən ibarət müsabiqə komissiyası alim və gənc tədqiqatçıların tətbiqi mümkün olan ən maraqlı və aktual elmi işlərini müəyyən edib.
Tədbirdə fondun icraçı direktoru Mehriban İmanova qalibləri obyektiv qiymətləndirən ekspert komissiyasının üzvlərinə minnətdarlığını bildirib. O, qalibləri təbrik edərək onların elmi işlərinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə qaliblərin bal cədvəlləri nümayiş olunub. Onlara sertifikat, diplomlar və pul mükafatları təqdim edilib.
“Sinam” MMC şirkəti müsabiqənin baş sponsoru olmaqla qaliblərə kompüter və planşetlər verib.
Qaliblər öz minnətdarlığını bildiriblər, müsabiqənin gələcək illərdə də müntəzəm olaraq keçirilməli olduğunu vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və İslam Dünyası Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Zəfər Günü və Dünya Elm Günü ilə əlaqədar təşkil etdiyi “Elmdə Zəfər mükafatı-2021” müsabiqəsinə 2021-ci ilin oktyabr ayında start verilib. Müsabiqəyə daxil olan elmi işlərin ekspertizası oktyabrın 12-dən noyabrın 5-dək aparılıb. Müsabiqənin nəticələri noyabrın 10-da açıqlanıb. Müsabiqədə I yerin qalibi AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşı Elçin Hüseynov, II yerin qalibləri AMEA-nın akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun əməkdaşları – icraçı direktor Əfsun Sucayev, aparıcı elmi işçi Emin Qəribov, Bakı Mühəndislik Universitetinin əməkdaşları Şəhriyar Muxtarov, Ceyhun Mikayılov, Suğra Hümbətova, Vüqar Muradov, III yerin qalibləri isə SOCAR-ın “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutunun əməkdaşı Şamo Tapdıqov, AMEA Fizika İnstitutunun əməkdaşı Elçin Cəfərov və Joris Van der Jeugt olub.

Executive Director of the Institute of Chemistry of Additives of ANAS won the “Victory Award in Science – 2021” competition
373
The award ceremony for the winners of the “Victory in Science Prize – 2021” competition was held on November 11 at the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan.
The Foundation reports that scientific works of Azerbaijani scientists and young researchers were considered in the competition for the first time. The competition committee, consisting of scientific and pedagogical personnel of universities, heads and specialists of research institutes, as well as heads and representatives of large organizations and enterprises, identified the most interesting and relevant scientific works of scientists and young researchers.
At the event, the executive director of the Foundation Mehriban Imanova thanked the members of the expert commission, which objectively assessed the winners. She congratulated the winners and noted the high level of their scientific work.
The winners’ score tables were demonstrated at the event. They were awarded certificates, diplomas and cash prizes.
Sinam LLC, the general sponsor of the competition, provided the winners with computers and tablets.
The winners expressed their gratitude and stressed that the competition should be held regularly in the coming years.
It should be noted that the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and the World Islamic Organization for Science, Education and Culture (ICESCO) organized the “Victory in Science Award-2021” competition in 2021. It started in October. Examination of scientific works included in the competition was carried out from October 12 to November 5. The results of the competition were announced on November 10. The first place in the competition was taken by an employee of the Institute of Radiation Problems of ANAS Elchin Huseynov, the second place was taken by employees of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives  – executive director Afsun Sujayev, leading researcher Emin Garibov, employees of the Baku Engineering University Shahriyar Mukhtarov, Jeyhun Mikailov, Sug, Vugar Muradov, and the third place was taken by Shamo Tapdigov, employee of the Oil and Gas Research Institute of SOCAR, Elchin Jafarov, employee of the Institute of Physics of ANAS and Joris Van der Jogt