Aşqarlar Kimyası İnstitutu alimlərinin Web of Science bazasına daxil olan jurnallarda dərc olan məqalələrinin sayı artıb
276
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Ə.M. Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) tədqiqatçılarının “ Clarivate Analytics” (Web of Science) bazasında indeksləşdirilən jurnallarda dərc olunan məqalələrin və onlara edilən istinadların sayı əsaslı şəkildə artıb. İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayevin verdiyi məlumata görə, AKİ alimlərinin 2022-2024-cü illər üzrə olmaqla son 3 ildə beynəlxalq bazaya daxil olan Q1, Q2, Q3 və Q4 kvartilli jurnallarda 27 tədqiqat işi dərc olunub və dünya miqyasında digər tədqiqatçılar tərəfindən bu məqalələrə 73 dəfə istinad edilib (https://www.webofscience.com/wos/woscc/summary/badfbe18-4f4a-49e8-8bd6-f3af36d0e756-010620867f/relevance/1).
O qeyd edib ki, məqalələrdən Q1 kvartilli jurnallarda 2, Q2 kvartilli jurnallarda 7, Q3 kvartilli jurnallarda 10, Q4 kvartilli jurnallarda 8 məqalə dərc olunub.

The number of articles published by scientists of the Institute of Chemistry of Additives in journals included in the Web of Science database has increased
217
The number of articles and references to them by researchers of Academician A.M.Guliyev Institute of Chemistry of Additives  (ICA) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, published in journals indexed in the Clarivate Analytics (Web of Science) database, has increased significantly. According to the information of the executive director of the institute, doctor of chemical sciences, professor Afsun Sujayev, over the past 3 years, 27 scientific articles by ICA scientists have been published in QI, Q2, Q3 and Q4 quartile journals included in the international database, and for the period 2022-2024, these articles were cited by researchers 73 times worldwide (https://www.webofscience.com/wos/woscc/summary/badfbe18-4f4a-49e8-8bd6-f3af36d0e756-010620867f/relevance/1).
He noted that 2 articles were published in journals of the Q1 quartile, 7 in journals of the Q2 quartile, 10 in journals of the Q3 quartile, and 8 articles in journals of the Q4 quartile.