Aşqarlar Kimyası İnstitutu alimlərinin Web of Science bazasına daxil olan jurnallarda dərc olan məqalələrinin sayı artıb
276
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Ə.M. Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) tədqiqatçılarının “ Clarivate Analytics” (Web of Science) bazasında indeksləşdirilən jurnallarda dərc olunan məqalələrin və onlara edilən istinadların sayı əsaslı şəkildə artıb. İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayevin verdiyi məlumata görə, AKİ alimlərinin 2022-2024-cü illər üzrə olmaqla son 3 ildə beynəlxalq bazaya daxil olan Q1, Q2, Q3 və Q4 kvartilli jurnallarda 27 tədqiqat işi dərc olunub və dünya miqyasında digər tədqiqatçılar tərəfindən bu məqalələrə 73 dəfə istinad edilib (https://www.webofscience.com/wos/woscc/summary/badfbe18-4f4a-49e8-8bd6-f3af36d0e756-010620867f/relevance/1).
O qeyd edib ki, məqalələrdən Q1 kvartilli jurnallarda 2, Q2 kvartilli jurnallarda 7, Q3 kvartilli jurnallarda 10, Q4 kvartilli jurnallarda 8 məqalə dərc olunub.

Увеличилось количество статей, опубликованных учеными Института химии присадок в журналах, включенных в базу данных Web of Science
Существенно увеличилось количество статей и ссылок на них исследователей Института химии присадок имени академика А.М.Кулиева (ИХП) Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики, опубликованных в журналах, индексируемых в базе данных Clarivate Analytics (Web of Science). По информации исполнительного директора института, доктора химических наук, профессора Афсуна Суджаева, за последние 3 года в в QI, Q2, Q3 и Q4 квартильных журналах, включенных в международную базу, опубликовано 27 научных статей ученых ИХП и за период 2022-2024 гг.  во всем мире эти статьи цитировались исследователями 73 раза(https://www.webofscience.com/wos/woscc/summary/badfbe18-4f4a-49e8-8bd6-f3af36d0e756-010620867f/relevance/1).
Он отметил, что 2 статьи были опубликованы в журналах квартиля Q1, 7 — в журналах квартиля Q2, 10 — в журналах квартиля Q3 и 8 статей — в журналах квартиля Q4 квартала.