Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə Türkiyə universitetləri arasında birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub
204
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi laboratoriyasının müdiri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mənsurə Hüseynova və Triboloji xassələrə malik üzvi birləşmələr laboratoriyasının elmi işçisi, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay Mustafayeva Türkiyənin Mərmərə Universitetində elmi ezamiyyətdə olublar.
İlk öncə Mərmərə Universitetinin Kimya fakültəsinin dekanı professor Ali Rza Özkaya ilə görüşərək, institutun fəaliyyəti, aparılan elmi araşdırmaların əsas istiqamətləri, əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlər və beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat təqdim ediblər. Sonra isə bu elmi müəssisənin professoru Bahattin Yalçın ilə indiyə qədər aparılan birgə elmi tədqiqat işlərinin əsas nəticələrini və gələcəkdə nəzərdə tutulan perspektiv işlərin planını müzakirə ediblər.
İnstitutun əməkdaşları növbəti gün Mərmərə Universitetinin laboratoriyalarında aparılan tədqiqat işləri və yeni fiziki-kimyəvi analiz cihazları, onların iş prinsipləri, istifadə sahələri barədə məlumat əldə ediblər və praktiki nümunələrlə tanış olublar.
Daha sonra Aşqarlar Kimyası İnstitutunun əməkdaşları Gəbzə Texnik Universitetinin prorektoru professor Mahmut Durmuşun dəvəti ilə həmin universitetin elmi inkişafına dair ətraflı təqdimatları izləyiblər, həmçinin institutda aparılan qabaqcıl tədqiqatlar və innovativ yanaşmalar barədə ətraflı məlumat əldə ediblər. Eyni zamanda, institut ilə müştərək birgə layihələrin həyata keçirilməsi və gələcəkdə iki müəssisə arasında əməkdaşlıq barədə memorandum imzalanması barədə razılıq əldə edilib.

The implementation of joint projects between the Institute of Chemistry of Additives and Turkish universities was discussed
165
Mansura Huseynova, PhD in Chemistry, Head of the Laboratory for Analysis and Physicochemical Research of Organic Compounds and Compositions of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education, and Gunay Mustafayeva, Research Fellow of the Laboratory of Organic Compounds with Tribological Properties, Chairwoman of the Council of Young Scientists and Specialists, were on a scientific mission to Marmara University, Turkey.
First, they met with Professor Ali Rza Özkaya, Dean of the Faculty of Chemistry of Marmara University, and provided detailed information about the activities of the institute, the main directions of scientific research, important scientific achievements, and projects implemented within the framework of international cooperation. Then, they discussed the main results of joint scientific research conducted so far and the plan for future prospective work with Professor Bahattin Yalçın of this scientific institution.
The next day, the institute’s employees received information about the research work conducted in the laboratories of Marmara University and new physicochemical analysis devices, their working principles, areas of use, and were introduced to practical examples.
Later, at the invitation of the Vice-Rector of Gebza Technical University, Professor Mahmut Durmus, the employees of the Institute of Chemistry of Additives watched detailed presentations on the scientific development of that university, as well as received detailed information about the advanced research and innovative approaches conducted at the institute. At the same time, an agreement was reached on the implementation of joint projects with the institute and the signing of a memorandum of cooperation between the two institutions in the future.