Aşqarlar Kimyası İnstitutuna ekskursiya edən istedadlı məktəblilər diplomala təltif ediliblər
“Heydər Əliyev ili” çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutuna ekskursiya edən Bakı məktəblərindən istedadlı və fəallıqları ilə seçilən şagirdlər təltif ediliblər. Bu haqda İnstitutun Elmi Şurasının 11 yanvar 2024-cü il tarixində keçirilən iclasında məlumat verən icraçı direktor kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, Sabunçu rayon 192 saylı  orta məktəbin şagirdləri İnstitutda olublar, laboratoriyalarda olan müasir fiziki-kimyəvi cihazlarla və aparılan elmi tədqiqatlarla yaxından tanış olublar: “Digər məktəblərin şagirdlərindən fərqli olaraq bu məktəbin 8-ci sinif şagirdləri olan Aysel Seyidova və Zeynəb Quliyeva Aşqarlar Kimyası İnstitutnun görkəmli alimləri olmuş akademiklər – Əli Quliyev və İzzət xanım Orucova haqqında maraqlı təqdimatla çıxış etdilər. Onların elmə marağını artırmaq üçün qiymətləndirməyə qərar verdik”.
Sonra şagirdlərə diplomlar təqdim olunub.
İclasda hazırda təhsilini davam etdirən doktorant və dissertantlar attestasiyadan keçirilib. Ə.Sucayev bildirib ki, elmin inkişafının hazırkı yenilənmə mərhələsi dünyanın müasir tələblərinə və ölkəmizdə yaradılan yeni reallıqlara uyğunlaşdırılmalıdır: “Bunun üçün elmi tədqiqat müəssisələrində, o cümlədən Aşqarlar Kimyası İnstitutunda yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində səmərəliliyin artırılması istiqamətində keyfiyyət dəyişikliklərinə önəm verilməlidir. Bu nöqteyi-nəzərdən elmi fəaliyyətini doktorantura və dissertanturada davam etdirən hər bir mütəxəssis elmi işini yüksək səviyyədə yerinə yetirib müvafiq elmi dərəcə qazanmaqla, çalışdığı İnstituta, eyni zaman da bütövlükdə ölkəmizə, dövlətimizə, millətimizə fayda gətirmiş olur. Dissertasiya işi müdafə etməyə yalnız öz şəxsi məsələniz kimi baxmamalısınız. Bu həm də ümumi məsələdir”.
O, İnstitut rəhbərliyi tərəfindən gənclərə hər zaman dəstək olacaqlarını, onlara maddi-texniki və informasiya dəstəyi veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra 2024-ci il üzrə institut laboratoriyalarının illik fəaliyyət və institut elmi seminarlarının planları, o cümlədən, Ekspert Şurasının yenilənmiş tərkibi təsdiqlənib və nizam-intizam məsələləri müzakirə edilib.

Талантливые школьницы, посетившие Институт химии присадок, были награждены дипломами
В рамках «Года Гейдара Алиева» были награждены талантливые и активные ученики бакинских школ, побывшие на экскурсии в Институт химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Сообщая об этом на заседании Ученого совета института, состоявшегося  11 января 2024 года, исполнительный директор, доктор химических наук, профессор Афсун Суджаев сказал, что учащиеся средней школы №192 Сабунчинского района посетили институт и  внимательно ознакомились с современными физико-химическими приборами в проводимыми в лабораториях научными исследованиями: «В отличие от учениц других школ, Айсель Сеидова и Зейнаб Гулиева, учащиеся 8-го класса этой школы, сделали интересную презентацию о видных ученых Института химии присадок — академиках Али Кулиеве и Иззат Оруджевой. Мы решили оценить их, чтобы повысить их интерес к науке».
Затем учащимся  были вручены дипломы.
На заседании Ученого совета прошли аттестацию докторанты и диссертанты, продолжающие обучение в настоящее время. А.Суджаев заявил, что нынешний этап обновления развития науки должен быть адаптирован к современным требованиям мира и новым реалиям, создаваемым в нашей стране: «Для этого качественные изменения происходят в сторону повышения эффективности в области высоких технологий. Важное значение следует придать подготовке квалифицированных кадров в научно-исследовательских учреждениях, в том числе в Институте химии присадок. С этой точки зрения каждый специалист, продолжающий свою научную деятельность в докторантуре и диссертантуре на высоком уровне и получающий соответствующую ученую степень, приносит пользу институту, в котором он работает, и одновременно нашей стране, государству и обществу в целом. Не следует относиться к защите диссертации как к своему личному делу. Это тоже общая проблема». Он отметил, что руководство института всегда будет поддерживать молодых людей, им будет оказана материальная, техническая и информационная поддержка.
Далее были утверждены планы годовой деятельности лабораторий института и научных семинаров на 2024 год, в том числе обновленный состав Экспертного совета, обсуждены вопросы дисциплины.