27 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda  “Elm günü” ilə bağlı bayram tədbiri keçirilib.
Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin bayramı olan “Elm Günü” Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsis edilmişdir. Bu bayram 2019-cu ildə ölkədə ilk dəfə olaraq  yüksək səviyyədə qeyd edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun elmi katibi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Səfərova açaraq, Azərbaycan elminin inkişaf etdirilməsinə dövlət səviyyəsində göstərilən böyük qayğı, ölkədə alimin və elmin nüfuzunun yüksəldilməsindən, elmdə olan kəşflərdən, elm sahəsində fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin əldə etdikləri nailiyyətlərdən danışıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü Məcdi Nərgiz bu günün yaranma tarixi ilə bağlı geniş məruzə ilə çıxış edib.
Professor Pərvin Məmmədova, institutun qocaman alimi Nüsrət Əliyev və İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri, k.ü.f.d., dosent  Elxan İsakov Azərbaycan elminin inkişafı üçün dövlətimizin yaratdığı geniş imkanlardan, ölkədə elmin populyarlaşdırılması istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilməsindən danışb və  gəncləri bu gün münasibətilə təbrik edib, öz arzu və istəklərini çatdırıblar.

В Институте химии присадок отметили 27 марта – День науки
27 марта 2024 года в Институте химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось праздничное мероприятие, посвященное «Дню науки».
«День науки» — праздник научного сообщества Азербайджана, учрежден Указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 9 апреля 2018 года. Впервые в 2019 году этот праздник отметили на высоком уровне.
Мехпара Сафарова, ученый секретарь института, доктор философии по химии открыла мероприятие вступительной речью и рассказала о большой заботе, проявленной на государственном уровне к развитию азербайджанской науки, подъеме авторитета ученых и науки в стране, достижениях ученых и специалистов, работающих в области науки.
С обширным докладом об истории этого дня выступила член Совета молодых ученых и специалистов Мажди Наргиз. Старший научный сотрудник института Нусрат Алиев, профессор Парвин Мамедова и председатель профсоюзной организации института, доцент Эльхан Исаков рассказали о широких возможностях, создаваемых нашим государством для развития азербайджанской науки, реализации ряда мер по популяризации науки в стране, поздравили молодежь с этим днем, передали свои пожелания.