16 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Alkilfenollar və onların əsasında alınan yuyucu-dispersedici aşqarlar” mövzusunda maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən institutun elmi katibi k.ü.f.d., dosent Mehparə Səfərova bu seminarların elmi işçi, doktorant, magistrant və institutda təcrübə keçən tələbələri laboratoriyalarda  aparılan tədqiqatların nəticələri ilə tanış etmək nöqteyi-nəzərdən böyük əhəmiyyəti olduğunu qeyd edib.
Sonra  kimya elmlər doktoru, professor Elmira Nağıyeva “Alkilfenollar və onların əsasında alınan yuyucu-dispersedici aşqarlar” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, laboratoriyanın 1965-ci ildən akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu yarandığı tarixdən fəaliyyət göstərməsindən, motor yağlarına çoxfunksiyalı alkilfenolyat tipli aşqarların yeni modifikasiyalarının yaradılması istiqamətində karboksilat və kükürd (ya azot) saxlayan alkilfenol əsaslı yuyucu-dispersedici aşqarlar sintez edilməsindən və bu il labaoratoriyada aparılmış işlərdən danışaraq qeyd edib ki: “Hal-hazırda laboratoriyanın əməkdaşları sənayedə buraxılan əmtəə aşqarlarını əvəz edə bilən yeni çoxfunksiyalı aşqarların sintezi üzrə tədqiqatlar aparırlar. Tərkibində müxtəlif heteroatomlar saxlayan yüksək istismar göstəricilərinə və həm də yüksək qələviliyə malik olan yeni alkilfenolyat aşqarlarının (ИХП-114, ИХП-130, AKİ-140, AKİ-150, AKİ-154, AKİ-156, AKİ-162, AKİ-164, AKİ-210, AKİ-215, AKİ-218, AKİ-219, AKİ-223 və s.) alınmasının optimal şəraiti işlənilmişdir.
ИХП-114 və ИХП-130 aşqarlarının alınma texnologiyası Sumqayıt Aşqarlar zavodunda işlənilmişdir. Müəyyən olunmuşdur ki, alınan aşqarlar yüksək oksidləşmə, korroziyaya qarşı və yuyuculuq xassələrinə görə əmtəə aşqarlarından – ВНИИНП-714, МАСК, ОЛОА-218А və s. üstündür.
Alınmış aşqarların tətbiqi ilə müasir texnikanın tələblərinə cavab verən yeni M-8B, M-10Г2, М-10В2, М-16ИХП-3, М-20В2Ф və s. kimi motor yağları işlənilmişdir”.
Təqdimatla bağlı elmi katib, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, laboratoriya müdiri k.e.d., professor Pərvin Məmmədova, aparcı elmi işçilər – k.ü.f.d., dos. Nüsrət Əliyev və k.ü.f.d. Məlahət Abbasova fikirlərini bildirib, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

Институте химии присадок состоялся семинар на тему «Алкилфенолы и моющие-диспергирующие присадки на их основе»
267
16 января 2024 года в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся образовательный семинар на тему «Алкилфенолы и моющие-диспергирующие присадки на их основе».
Ученый секретарь института, доцент Мехпара Сафарова, выступая со вступительной речью, отметила, что данные семинары имеют большое значение с точки зрения ознакомления научных работников, докторантов, магистрантов и студентов, проходящих практику в институте, с результатами исследований, проведенных в лабораториях.
Затем доктор химических наук, профессор Эльмира Нагиева выступила с обширным докладом на тему «Алкилфенолы и моющие-диспергирующие присадки на их основе». Она отметила, что лаборатория работает с 1965 года, когда был создан Институт химии присадок имени академика А.Кулиева, занимаясь синтезом моющих-диспергирующих присадок на основе алкилфенолов, содержащих карбоксилат и серу (или азот) в направлении создания новых модификаций многофункциональных присадок типа алкилфенолятов для моторных масел. Рассказывая о проделанной работе в лаборатории в этом году,  она отметила следующее: «В настоящее время сотрудники лаборатории проводят исследования по синтезу новых многофункциональных присадок, способных заменить товарные присадки, выпускаемые в промышленности. Разработаны оптимальные условия получения новых алкилфенолятных присадок, содержащие различные гетероатомы, обладающих высокими эксплуатационными характеристиками и высокой щелочностью (ИХП-114, ИХП-130, АКİ-140, АКİ-150, АКİ-154, АКİ-156, АКİ-162, АКİ-164, АКİ-210, АКİ-215, АКİ-218, АКİ-219, АКİ-223 и др.).
Технология получения присадок ИХП-114 и ИХП-130 разработана на Сумгайытском заводе присадок. Установлено, что полученные присадки превосходят промышленные присадки — ВНИИНП-714, МАСК, ОЛОА-218А и др. благодаря своим высоким окислительным, антикоррозионным и моющим свойствам.
С использованием полученных присадок разработаны новые моторные масла М-8Б, М-10Г2, М-10В2, М-16ИХП-3, М-20В2Ф и др., соответствующие требованиям современной техники».
По поводу выступления высказали свои мнения и предложения ученый секретарь д.ф.п.х. Мехпара Сафарова, заведующая лабораторией, д.х.н., профессор Парвин Мамедова, ведущие научные сотрудники – д.ф.п.х., доц. Нусрат Алиев и Малахат Аббасова.