Aşqarlar Kimyası İnstitutunda aparılan fundamental tədqiqatların səmərəliliyi artırılacaq
05 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) Elmi Şuranın geniş tərkibdə iclası keçirilib.
İclası giriş nitqi ilə açan İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən elmi fəaliyyətə görə əlavə aylıq ödənişlər müəyyənləşdirilib: “Məqsəd elmi tədqiqat müəssisələrində aparılan tədqiqatların səmərəliliyini artırmaq və əldə olunan nəticələri məqalə şəklində dünyanın nüfuzlu jurnallarında çap etməyə həvəsləndirməkdir. Elmmetrik meyarlar üzrə fərqləndirilən və əlavə aylıq ödənişlər alan alimlər içərisində AKİ əməkdaşlarının olması sevindirici haldır. Lakin onların sayı cəmi 4 nəfərdir. Biz istəyirik ki, elmi fəaliyyəti fərqlənən və əlavə maliyyələşən alimlərimizin sayı bütün elmi işçilərimizi əhatə etsin”.
Ə.Sucayev qeyd etdi ki, bundan sonra ayrı-ayrı laboratoriyalarda yerinə yetirilən elmi tədqiqatların keyfiyyət göstəricilərini yüksəltmək üçün prioritet istiqamətlərə önəm verilməli və fundameltal nəticələr maksimum “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan jurnallarda dərc olunmalıdır: “Bunun üçün multidissiplinar mövzularda və beynəlxalq tədqiqat qrupları ilə birgə araşdırmalara üstünlük vermək lazımdır”.
O, İnstitutda istər fundamental, istərsə də tətbiqi sahədə indiyə qədər mühüm elmi nəticələr əldə olunduğunu, amma onların daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
O, İnstitutda işə davamiyyət məsələrinə nəzarət tədbirlərin artırılacağını qeyd edib və işçilərin gündəlik fəaliyyət planı üzrə müvafiq işlə təmin olunmasının zəruriliyini bildirib.

Эффективность фундаментальных исследований, проводимых в Институте химии присадок, будет повышена
5 сентября 2024 года в Институте химии присадок (ИХП) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось заседание Ученого совета в широком составе.
Исполнительный директор института, доктор химических наук, профессор Афсун Суджаев, открывший встречу вступительной речью, сообщил, что Государственное агентство по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Азербайджанской Республики определило дополнительные ежемесячные выплаты за научную деятельность: «Цель – повысить эффективность исследований, проводимых в научно-исследовательских учреждениях, и стимулировать публикацию полученных результатов в виде статей в престижных журналах мира. Отрадно, что среди ученых есть сотрудники ИХП, отличающиеся по наукометрическим критериям и получающие дополнительные ежемесячные выплаты. Но их количество всего 4 человека. Мы хотим, чтобы в число наших ученых, чья научная деятельность отличается и которые получают дополнительное финансирование, вошли все наши научные работники.
А.Суджаев отметил, что для повышения качественных показателей научных исследований, проводимых в отдельных лабораториях, необходимо придавать значение приоритетным направлениям и публиковать фундаментальные результаты в журналах, входящих в базы данных «Web of Science» и «Scopus»: «Для этого нужны мультидисциплинарные темы и необходимо поставить в приоритет совместные исследования с международными исследовательскими группами.
Он подчеркнул, что в институте достигнуты важные научные результаты как в фундаментальной, так и в прикладной областях, но их необходимо расширять.
Он отметил, что меры контроля за посещением работы в институте будут усилены, и заявил о необходимости обеспечения сотрудников соответствующей работой согласно ежедневному плану деятельности.