Aşqarlar Kimyası İnstitutunda beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində işlər aparılır
201
Aşqarlar Kimyası İnstitutunda beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi sahəsində mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir.
İnstitutunun alimləri Bakı Mühəndislik Universiteti və Rusiyanın müxtəlif elmi-tədqiqat mərkəzlərindən olan həmkarlar ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində yeni Şiff əsasları sintez etmiş, struktur xüsusiyyətləri müfəssəl öyrənilmişdir. Tədqiqatın nəticələri impakt faktoru 4 olan Q1 klasifikasiyalı Journal Molecular Structure-də dərc olunmuşdur.
Belarusdan olan həmkarlar ilə uzun müddətdir ki, müştərək tədqiqatlar aparılır. İndiyə qədər AKİ-də zərif üzvi sintez üsullarından istifadə etməklə yeni sintez olunmuş birləşmələrin müxtəlif funksional xassələrini, onların təsir mexanizmini tədqiq etmək və quruluşları ilə səmərəliliyi arasında olan əlaqəyə əsasən perspektivli reagentlərin seçilməsinin elmi əsasları işlənilmiş, həmin birləşmələrin heyvanlar üzərində eksperimental modellərdə effektivliyi qiymətləndirilmiş, bioloji fəaliyyət spektrinin kompüter hesablamaları aparılmış, bu birləşmələrin standart dərmanlarla müqayisədə yüksək effektivliyə malik olduğu sübut olunmuşdur.
Aşqarlar Kimyası İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti və Bakı Mühəndislik Universitetinin bir qrup aparıcı aliminin Türkiyədən olan həmkarları ilə birlikdə apardıqları müştərək beynəlxalq səviyyəli tədqiqatların nəticələri dünyaca məşhur “Wiley” nəşriyyatının jurnalı olan “Chemistry and Biodiversity”də dərc olunub (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/  10.1002/cbdv.202403048).
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika Problemləri İnstitutu və ABŞ Cənubi Karolinanın Allan Universitetinin aparıcı alimləri ilə birlikdə kompüter kimyasının imkanlarından istifadə etməklə tiokarbamidin bəzi keçid metal komplekslərinin alınma reaksiyalarının DFT hesablamaları aparılmış, nəzəri olaraq ehtimal olunan optimal strukturlar müəyyənləşdirilmiş, sonra təcrübi olaraq təsdiq edilmişdir.
İnstitutda əvvəl sintez olunmuş bir sıra yeni oksiran və tiiranların  Türkiyənin Atatürk, Bartin Universitetlərinin alimləri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində müxtəlif metabolik fermentlərə, o cümlədən asetilxolinesteraza və karbon anhidraz izoenzimlərinə təsiri qiymətləndirilmişdir. Bu nəticələr sintez edilmiş birləşmələrin hədəf fermentlər üçün yüksək yaxınlıq və spesifiklik nümayiş etdirdiyini göstərir ki, bu da onların terapevtik agentlər kimi gələcək inkişaf potensialını müəyyən edir. Gələcək tədqiqatlar bu birləşmələrin selektivliyini və bioaktivliyini artırmaq üçün struktur xüsusiyyətlərinin optimallaşdırılmasına, farmakokinetik və farmakodinamik xüsusiyyətlərini qiymətləndirmək üçün   qiymətləndirmələrin aparılmasına və neyrodegenerativ və metabolik xəstəliklərin müalicəsində potensial tətbiqlərinin araşdırılmasına yönəldiləcək.
Səudiyyə Ərəbistanın Kral Səid Universitetinin əməkdaşları ilə “Neyrodegenerativ xəstəliklərdə terapevtik potensiala malik inhibitorların yaradılması” mövzusunda birgə  tədqiqat qrupu yaradılıb. Tədqiqat qrupunun Səudiyyə Ərəbistanı tərəfdən rəhbəri Saleh Alvasel ilə müştərək beynəlxalq tədqiqat çərçivəsində bu il ərzində “Asetofenona əsaslanan yeni xalkon,  semikarbazon, tiosemikarbazon və indolon törəmələrinin sintezi və bioloji tədqiqatları: struktur-fəaliyyət əlaqəsi, molekulyar birləşmə, molekulyar dinamika və kinetik tədqiqatlar” mövzusunda aparılan beynəlxalq səviyyəli müştərək tədqiqatlar zamanı mühüm nəticələr əldə olunmuşdur.
Bu mühüm nəticələr “Web of Science” bazasında arxivləşdirilən Q2 kateqoriyalı impakt faktoru 4.0 olan dünyaca məşhur “Elsevier” nəşriyyatının  “Journal Molecular Structure” jurnalında müfəssəl araşdırma məqaləsi kimi dərc olunmuşdur. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022286024027066.

Work is underway at the Institute of Chemistry of Additives to expand international scientific relations
52
The Institute of Chemistry of Additives  regularly hosts events to expand international scientific ties.
As part of an international collaboration with colleagues from Baku Engineering University and various Russian research centers, scientists at the Institute have synthesized new Schiff bases and studied their structural properties in detail. The research results were published in the journal “Molecular Structure” with a Q1 classification and an impact factor of 4.
Joint research with colleagues from Belarus has been ongoing for a long time. Currently, using advanced methods of organic synthesis, the Institute is studying the various functional properties of newly synthesized compounds, their mechanisms of action, developing a scientific basis for selecting promising reagents based on the relationship between their structure and efficacy, evaluating the efficacy of these compounds in animal models, conducting computer calculations of the spectrum of biological activity, and demonstrating the high efficacy of these compounds compared to standard drugs.
The results of a joint international study conducted by a group of leading scientists from the Institute of Chemistry of Additives, Baku State University and Baku Engineering University, together with colleagues from Turkey, were published in the journal “Chemistry and Biodiversity” by the world-renowned Wiley publishing house (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/cbdv.202403048).
In collaboration with leading scientists from the Institute of Physical Problems at Baku State University and Allan University in South Carolina (USA), DFT calculations of the formation reactions of several transition metal complexes with thiocarbamide were performed using computational chemistry. The theoretically possible optimal structures were determined, and then experimentally confirmed.
As part of an international collaboration with scientists from Atatürk and Bartin Universities in Turkey, the effects of several new oxiranes and thiiranes, previously synthesized at the institute, on various metabolic enzymes, including acetylcholinesterase and carbonic anhydrase isoenzymes, were assessed. The results demonstrate that the synthesized compounds exhibit high affinity and specificity for the target enzymes, indicating their potential for further development as therapeutic agents. Future research will focus on optimizing the structural features of these compounds to enhance their selectivity and bioactivity, evaluating their pharmacokinetic and pharmacodynamic properties, and exploring their potential use in the treatment of neurodegenerative and metabolic diseases.
A joint research group has been established with researchers from King Said University (Saudi Arabia) on the topic of “Development of Inhibitors with Therapeutic Potential for Neurodegenerative Diseases.” In a joint international study conducted this year with Saleh Alwasel, the head of the Saudi Arabian research team, important results were achieved in the international collaborative research project “Synthesis and Biological Characterization of Novel Acetophenone-Based Chalcone, Semicarbazone, Thiosemicarbazone, and Indolone Derivatives: Structure-Activity Relationships, Molecular Assembly, Molecular Dynamics, and Kinetic Studies.”
These important findings were published as a detailed research article in Molecular Structure, a world-renowned Elsevier journal with an impact factor of Q2 4.0, archived in the Web of Science database. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022286024027066.