Aşqarlar Kimyası İnstitutunda beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində işlər aparılır
201
Aşqarlar Kimyası İnstitutunda beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi sahəsində mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir.
İnstitutunun alimləri Bakı Mühəndislik Universiteti və Rusiyanın müxtəlif elmi-tədqiqat mərkəzlərindən olan həmkarlar ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində yeni Şiff əsasları sintez etmiş, struktur xüsusiyyətləri müfəssəl öyrənilmişdir. Tədqiqatın nəticələri impakt faktoru 4 olan Q1 klasifikasiyalı Journal Molecular Structure-də dərc olunmuşdur.
Belarusdan olan həmkarlar ilə uzun müddətdir ki, müştərək tədqiqatlar aparılır. İndiyə qədər AKİ-də zərif üzvi sintez üsullarından istifadə etməklə yeni sintez olunmuş birləşmələrin müxtəlif funksional xassələrini, onların təsir mexanizmini tədqiq etmək və quruluşları ilə səmərəliliyi arasında olan əlaqəyə əsasən perspektivli reagentlərin seçilməsinin elmi əsasları işlənilmiş, həmin birləşmələrin heyvanlar üzərində eksperimental modellərdə effektivliyi qiymətləndirilmiş, bioloji fəaliyyət spektrinin kompüter hesablamaları aparılmış, bu birləşmələrin standart dərmanlarla müqayisədə yüksək effektivliyə malik olduğu sübut olunmuşdur.
Aşqarlar Kimyası İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti və Bakı Mühəndislik Universitetinin bir qrup aparıcı aliminin Türkiyədən olan həmkarları ilə birlikdə apardıqları müştərək beynəlxalq səviyyəli tədqiqatların nəticələri dünyaca məşhur “Wiley” nəşriyyatının jurnalı olan “Chemistry and Biodiversity”də dərc olunub (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/  10.1002/cbdv.202403048).
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika Problemləri İnstitutu və ABŞ Cənubi Karolinanın Allan Universitetinin aparıcı alimləri ilə birlikdə kompüter kimyasının imkanlarından istifadə etməklə tiokarbamidin bəzi keçid metal komplekslərinin alınma reaksiyalarının DFT hesablamaları aparılmış, nəzəri olaraq ehtimal olunan optimal strukturlar müəyyənləşdirilmiş, sonra təcrübi olaraq təsdiq edilmişdir.
İnstitutda əvvəl sintez olunmuş bir sıra yeni oksiran və tiiranların  Türkiyənin Atatürk, Bartin Universitetlərinin alimləri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində müxtəlif metabolik fermentlərə, o cümlədən asetilxolinesteraza və karbon anhidraz izoenzimlərinə təsiri qiymətləndirilmişdir. Bu nəticələr sintez edilmiş birləşmələrin hədəf fermentlər üçün yüksək yaxınlıq və spesifiklik nümayiş etdirdiyini göstərir ki, bu da onların terapevtik agentlər kimi gələcək inkişaf potensialını müəyyən edir. Gələcək tədqiqatlar bu birləşmələrin selektivliyini və bioaktivliyini artırmaq üçün struktur xüsusiyyətlərinin optimallaşdırılmasına, farmakokinetik və farmakodinamik xüsusiyyətlərini qiymətləndirmək üçün   qiymətləndirmələrin aparılmasına və neyrodegenerativ və metabolik xəstəliklərin müalicəsində potensial tətbiqlərinin araşdırılmasına yönəldiləcək.
Səudiyyə Ərəbistanın Kral Səid Universitetinin əməkdaşları ilə “Neyrodegenerativ xəstəliklərdə terapevtik potensiala malik inhibitorların yaradılması” mövzusunda birgə  tədqiqat qrupu yaradılıb. Tədqiqat qrupunun Səudiyyə Ərəbistanı tərəfdən rəhbəri Saleh Alvasel ilə müştərək beynəlxalq tədqiqat çərçivəsində bu il ərzində “Asetofenona əsaslanan yeni xalkon,  semikarbazon, tiosemikarbazon və indolon törəmələrinin sintezi və bioloji tədqiqatları: struktur-fəaliyyət əlaqəsi, molekulyar birləşmə, molekulyar dinamika və kinetik tədqiqatlar” mövzusunda aparılan beynəlxalq səviyyəli müştərək tədqiqatlar zamanı mühüm nəticələr əldə olunmuşdur.
Bu mühüm nəticələr “Web of Science” bazasında arxivləşdirilən Q2 kateqoriyalı impakt faktoru 4.0 olan dünyaca məşhur “Elsevier” nəşriyyatının  “Journal Molecular Structure” jurnalında müfəssəl araşdırma məqaləsi kimi dərc olunmuşdur. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022286024027066.

В Институте химии присадок ведется работа по расширению международных научных связей
Институт химии присадок регулярно проводит мероприятия в области расширения международных научных связей.
Ученые Института в рамках международного сотрудничества с коллегами из Бакинского инженерного университета и различных научно-исследовательских центров России синтезировали новые основания Шиффа, детально изучив их структурные свойства. Результаты исследований опубликованы в журнале «Молекулярная структура» с классификацией Q1 и импакт-фактором 4.
Совместные исследования с коллегами из Беларуси проводятся уже давно. К настоящему времени, используя усовершенствованные методы органического синтеза, ИХП работает над изучением различных функциональных свойств вновь синтезированных соединений, механизма их действия, разработкой научных основ отбора перспективных реагентов на основе соотношения их структуры и эффективности, оценкой эффективности этих соединений в экспериментальных моделях на животных, проведением компьютерных расчетов спектра биологической активности и доказательством высокой эффективности этих соединений по сравнению со стандартными лекарственными препаратами.
Результаты совместного международного исследования, проведенного группой ведущих ученых из Института химии присадок, Бакинского государственного университета и Бакинского инженерного университета совместно с коллегами из Турции, опубликованы в журнале «Химия и биоразнообразие» всемирно известного издательства Wiley (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/  10.1002/cbdv.202403048).
Совместно с ведущими учеными из Института физических проблем Бакинского государственного университета и Университета Аллана в Южной Каролине (США) были проведены DFT-расчеты реакций образования некоторых комплексов переходных металлов с тиокарбамидом с использованием возможностей компьютерной химии, определены теоретически возможные оптимальные структуры, а затем экспериментально подтверждены.
В рамках международного сотрудничества с учеными из университетов Ататюрка и Бартина в Турции была проведена оценка влияния ряда новых оксиранов и тииранов, синтезированных ранее в институте, на различные метаболические ферменты, включая изоферменты ацетилхолинэстеразы и карбоангидразы. Полученные результаты показывают, что синтезированные соединения обладают высокой аффинностью и специфичностью к целевым ферментам, что определяет их потенциал для дальнейшей разработки в качестве терапевтических средств. Будущие исследования будут сосредоточены на оптимизации структурных особенностей этих соединений для повышения их селективности и биоактивности, проведении оценок их фармакокинетических и фармакодинамических свойств, а также изучении их потенциального применения в лечении нейродегенеративных и метаболических заболеваний.
Создана совместная исследовательская группа с сотрудниками Университета короля Саида (Саудовская Аравия) по теме «Разработка ингибиторов с терапевтическим потенциалом при нейродегенеративных заболеваниях». В рамках совместного международного исследования с Салехом Альваселем, руководителем исследовательской группы из Саудовской Аравии, в ходе проведенного в этом году международного совместного исследования по теме «Синтез и биологические исследования новых производных халкона, семикарбазона, тиосемикарбазона и индолона на основе ацетофенона: взаимосвязь структуры и активности, молекулярная сборка, молекулярная динамика и кинетические исследования» были достигнуты важные результаты.
Эти важные результаты были опубликованы в виде подробной исследовательской статьи в журнале Molecular Structure, всемирно известном издании Elsevier с импакт-фактором Q2 4.0, архивированном в базе данных Web of Science. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022286024027066.