Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev öncə gündəlikdə olan məsələlər haqqında məlumat verib.
Daha sonra “Üzvi kimya” və “Neft kimya” ixtisasları üzrə təhsil alan və elmi tədqiqatla məşğul olan elmlər və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə əyani, qiyabi doktorant və dissertantların attestasiyası keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, hər bir elmi tədqiqat müəssisəsinin əsas funksiyalarından biri də yüksək ixtisaslı kadr – elmlər və fəlsəfə doktoru hazırlığıdır.  Ona görə elmi fəaliyyətini doktorantura və dissertanturada davam etdirən hər bir elmi mütəxəssis elmi işini yüksək səviyyədə yerinə yetirib müvafiq elmi dərəcə qazanmaqla, təhsil aldığı və ya çalışdığı elmi müəssisənin elmi göstəricilərini yaxşılaşdırır, bütövlükdə isə ölkəyə və cəmiyyətə töhvə vermiş olur. Ona görə elmi rəhbərlər istər dissertasiya mövzularının seçilməsində, istərsə də doktorant və dissertantın gələcəyin yüksək səviyyəli alimi, elmi mütəxəssisi kimi formalaşmasına məsuliyyətlə yanaşmalı, dünya elminin müasir çağırışlarını, elmi tədqiqatların multidissiplinarlığını nəzərə almalıdırlar.
Attestasiyada hər bir doktorant və dissertantın 2023-cü ildə gördükləri elmi işlərin qısa təqdimatı dinlənilib, onların konfranslarda iştirakı, nəşr olunan elmi əsərləri müzakirə edilib, suallar cavablandırılıb, həmçinin Attestasiya Komissiyası üzvlərinin təklif və tövsiyələri dinlənilib.
Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə fərdi iş planlarında nəzərdə tutulan işləri tam həcmdə yerinə yetirildiyindən doktorantların növbəti tədris ilində təhsillərini davam etdirməsi tövsiyə olunub.
İclasda həmçinin təhsilini başa vuran, lakin hələ müdafiə etməyən sabiq doktorant və dissertantların üzləşdiyi problemlərlə maraqlanıb, prosesin sürətlənməsi üçün tövsiyələr verilib.

В Институте химии присадок прошла аттестация докторантов и диссертантов
Сегодня состоялось очередное заседание Ученого совета Института химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев в первую очередь проинформировал о вопросах повестки дня.
Далее была проведена аттестация докторантов и диссертантов очной и заочной формы обучения по подготовке  докторов наук и философии, обучающихся и занимающихся научными исследованиями по специальностям «Органическая химия» и «Нефтехимия».
Как сообщил генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев, одной из основных функций каждого научно-исследовательского учреждения является подготовка высококвалифицированных кадров — докторов наук и философии. Поэтому каждый научный специалист, продолжающий свою научную деятельность в докторантуре и диссертантуре, выполняя свою научную работу на высоком уровне и получая соответствующую ученую степень, улучшает научные показатели научного учреждения, в котором он учится или работает,  в целом вносит вклад в развитие страны и общества. Именно поэтому научные руководители должны взять на себя ответственность за выбор тем диссертаций и формирование докторантов и диссертантов как ученых высокого уровня и научных специалистов будущего, учитывать современные вызовы мировой науки и мультидисциплинарность научной деятельности.
На аттестации было заслушано краткое изложение научной работы, выполненной каждым докторантом и диссертантом в 2023 году, обсуждено их участие в конференциях, опубликованные научные работы, даны ответы на вопросы, а также были  выслушаны предложения и рекомендации членов аттестационной комиссии.
Решением Аттестационной комиссии докторантам рекомендовано продолжить обучение в следующем учебном году, так как работа, предусмотренная индивидуальными планами работы, выполнена в полном объеме.