Aşqarlar Kimyası İnstitutunda doktorantura və dissertanturaya qəbul keçirilib
13 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya ixtisas fənnindən qəbul imtahanı keçirilib.
İnstitutun Təhsil şöbəsindən verilən məlumata görə, imtahanda “Neft kimyası” ixtisası üzrə “Xarici dil” və “Fəlsəfə” imtahanlarını müvəffəqiyyətlə verərək, növbəti mərhələyə keçən 1 namizəd iştirak edib.
İmtahan komissiyasının sədri institutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev,  üzvləri – icraçı direktor, k.e.d., dosent Əfsun Sucayev, elmi katibi, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, “Yağlayıcı-soyuducu kompozisiyalar” laboratoriyasının müdiri, k.e.d.,professor Pərvin Məmmədova və “Müxtəlif funksiyalı polimer birləşmələr” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, k.ü.f.d. Elnarə Həsənova olub. 2 saat müddətində 5 sualı cavablandıran namizəd Qasımov Rahib Zaur oğlunun nəticəsi müsbət qiymətləndirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, İnstitutun dissertanturasına qəbul olunan Süleymanlı Natiqə Rəhim qızının dissertasiya mövzusu “D-qlükozanın sorbitol və qlukan turşusuna katalitik oksidləşməsi prosesinin tədqiqi”, rəhbərləri isə kimya elmlər doktoru, dosent Ə.R.Sucayev və kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Y.Ə. Abdullayev təsdiq edilmişdir.

The Institute of Additives Chemistry held exam for doctoral study and dissertation study
On September 13, 2023, the entrance exam to the doctoral program for the preparation of a doctor of philosophy was held at Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
According to the information of the Department of Education of the Institute, 1 candidate took part in the exam, successfully passed the Foreign Language and Philosophy exams in the specialty PetroChemistry and passed to the next stage.
The chairman of the Examination Commission was the director general of the institute academician Vagif Farzaliev,  members were the executive director, Dr.Sci.in Chem., Associate Professor Afsun Sujayev, academic secretary, Ph.D. Mehpara Safarova, head of the laboratory Lubricant-cooling compositions, Dr.Sci.inChem., Professor Parvin Mammadova and leading researcher of the laboratory “Different functional polymer compounds”, Ph.D. Elnara Hasanova. The result of the candidate Gasimov Rahib Zaur oglu, who answered 5 questions within 2 hours, was positively evaluated.
For your information,  the topic of the dissertation of Suleimanly Natigi Rahim gizi (Investigation of the process of catalytic oxidation of D-glucose to sorbitol and glucan acid) was accepted into the dissertation program of the institute,  and her scientific supervisors were approved (Dr.Sci.inChem., Associate Professor A.R.Sujayev and Ph.D., Associate Professor Yu.A.Abdullaev).