Aşqarlar Kimyası İnstitutunda doktorantura və dissertanturaya qəbul keçirilib
13 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya ixtisas fənnindən qəbul imtahanı keçirilib.
İnstitutun Təhsil şöbəsindən verilən məlumata görə, imtahanda “Neft kimyası” ixtisası üzrə “Xarici dil” və “Fəlsəfə” imtahanlarını müvəffəqiyyətlə verərək, növbəti mərhələyə keçən 1 namizəd iştirak edib.
İmtahan komissiyasının sədri institutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev,  üzvləri – icraçı direktor, k.e.d., dosent Əfsun Sucayev, elmi katibi, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, “Yağlayıcı-soyuducu kompozisiyalar” laboratoriyasının müdiri, k.e.d.,professor Pərvin Məmmədova və “Müxtəlif funksiyalı polimer birləşmələr” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, k.ü.f.d. Elnarə Həsənova olub. 2 saat müddətində 5 sualı cavablandıran namizəd Qasımov Rahib Zaur oğlunun nəticəsi müsbət qiymətləndirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, İnstitutun dissertanturasına qəbul olunan Süleymanlı Natiqə Rəhim qızının dissertasiya mövzusu “D-qlükozanın sorbitol və qlukan turşusuna katalitik oksidləşməsi prosesinin tədqiqi”, rəhbərləri isə kimya elmlər doktoru, dosent Ə.R.Sucayev və kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Y.Ə. Abdullayev təsdiq edilmişdir.

В институте химии присадок состоялся прием в докторантуру и диссертантуру
13 сентября 2023 года в Институте химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся вступительный экзамен в докторантуру по подготовке доктора философии.
По информации Отдела образования института, в экзамене принял участие 1 кандидат, успешно сдавший экзамены «Иностранный язык» и «Философия» по специальности «Химия нефти» и перешедший в следующий этап.
Председателем экзаменационной комиссии был генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев, ее членами были исполнительный директор, д.х.н., доцент Афсун Суджаев, ученый секретарь, д.ф.п.х. Мехпара Сафарова, заведующая лабораторией «Смазочно-охлаждающие композиции», д.х.н., профессор Парвин Мамедова и ведущий научный сотрудник лаборатории «Различные функциональные полимерные соединения», д.ф.п.х. Эльнара Гасанова.
Результат кандидата Гасымова Рахиба Заур оглы, ответившего в течение 2 часов на 5 вопросов, был положительно оценен.
Для сведения сообщаем, что тема диссертации Сулейманлы Натиги Рахимгызы, принята в диссертационную программу института, — «Исследование процесса каталитического окисления D-глюкозы до сорбита и глюкановой кислоты», а ее научными руководителями утверждены доктор химических наук, доцент А.Р.Суджаев и доктор философии по химии, доцент Ю.А.Абдуллаева.