Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənc kadrlara önəm verilir
11 iyun 2023-cü il tarixdə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda İnstitutun “Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi” laboratoriyasının vakant elan edilən böyük elmi işçi vəzifəsinə seçkilər keçirilib. Bu vəzifəyə İnstitutun elmi işçisi Hüseynova Mənsurə Teyfur qızının namizədliyi irəli sürülüb.
İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev namizəd haqqında məlumat verərək, Mənsurə Hüseynovanın böyük elmi potensialının olduğunu, bu il  “Neft kimyası” ixtisasından kimya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi Karboksil və merkapto qrup saxlayan liqandlarla keçid elementlərinin komplekslərinin sintezi və aşqar kimi tədqiqi mövzusunda dissertasiya işini uğurla müdafiə etdiyini və kimya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görüldüyünü vurğulayıb.
O, Mənsurə Hüseynovanın yüksək ixtisaslı kadr kimi yetişdiyini və fəaliyyəti ilə çalışdığı laboratoriyaya böyük fayda gətirdiyini bildirib.
Sonda Elmi Şura üzvlərinin gizli səsverməsinin yekun nəticələrinə görə, M.Hüseynova “Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi” laboratoriyasında böyük elmi işçi vəzifəsinə təsdiq edilib.
İnstitut rəhbərliyi və Elmi Şura üzvlərinə təşəkkür edən M.Hüseynova ona göstərilən böyük ehtimadı doğruldacağını ifadə edib.

The Institute of Chemistry of Additives gives importance to young personnel
On June 11, 2023, a regular meeting of the Academic Council of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held.
At the meeting, elections were held for the vacant position of a senior researcher at the laboratory “Analysis and physico-chemical studies of organic compounds and compositions” of the Institute. Huseynova Mansura Teyfur gizi, a researcher at the institute, was nominated for this position.
The General Director of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev gave information about the candidate and said that Mansura Huseynova has great scientific potential, this year she presented a dissertation on the topic “Synthesis of complexes of transition elements with ligands containing carboxyl and mercapto groups, and investigation as additives”, successfully defended it, received PhD in Chemistry, specializing in “Petrochemistry”. He said that Mansura Huseynova has established herself as a highly qualified employee, and her work has brought great benefits to her laboratory.
As a result, according to the final results of the secret ballot of the members of the Academic Council, M.Huseynova was approved for the position of senior researcher of the laboratory “Analysis and physico-chemical studies of organic compounds and compositions.”
Thanking the leadership of the institute and the members of the Academic Council, M.Huseynova expressed that she would justify the great trust placed in her.