Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Gənclər üçün akademik Əli Quliyev” adlı mükafatı təqdim olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) elmi işçisi İbadulla Mahmudov elmi fəaliyyətində fərqləndiyinə görə “Gənclər üçün akademik Əli Quliyev” adlı mükafatla təltif edilib. Bunula bağlı təqdimat mərasimi keçirilib. Ona diplom və pul mükafatını İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev və akademik Əli Quliyevin oğlu Azərbaycan Tibb Universitetinin professoru Fikrət Quliyev təqdim ediblər.
Bu mükafat artıq 10 ilə yaxındır ki, elmi fəaliyyətində xüsusi nailiyyətlər əldə etmiş hər il bir gənc alimə təqdim olunur.
İbadulla Mahmudov son bir ildə apardığı beynəlxalq səviyyəli tədqiqatın nəticələrini 3 nüfuzlu, impakt faktorlu jurnalda  dərc etdirdiyi üçün bu adlı mükafata layiq görülüb.
Məlumat üçün bildirək ki, İ.Mahmudov Portuqaliyanın Lissabon Universitetində zərif üzvi sintez üsulları yeni üzvi birləşmələr və onların müxtəlif metal komplekslərinin sintezi və tədqiqi ilə bağlı təcrübəkeçmədə iştirak etmişdir.
O, hazırda öz tədqiqatlarını AKİ-nin “Fizioloji fəal üzvi birləşmələr” laboratoriyasında elmi işçi kimi davam etdirir.

“Academician Ali Guliyev for young people” award was presented at the Institute of Chemistry of Additives
466
Researcher of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Ibadulla Mahmudov was awarded the “Academician Ali Guliyev” Prize for Youth for outstanding achievements in scientific activities. The diploma and a cash prize were presented to him by the Director General of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev, and Professor of the Azerbaijan Medical University Fikret Guliyev, the son of Academician Ali Guliyev.
This award is presented annually to a young scientist who has achieved special success in his scientific work for almost 10 years.
Ibadulla Mahmudov was awarded this prize for publishing his international research results in 3 prestigious impact factor journals last year.
For your information, I.Mahmudov underwent an internship at the University of Lisbon, Portugal, related to the synthesis and study of new organic compounds and their various metal complexes.
Currently, he continues his scientific activity as a researcher at the Laboratory of Physiologically Active Organic Compounds of the ICA.