Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Gənclər üçün akademik Əli Quliyev” adlı mükafatı təqdim olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) elmi işçisi İbadulla Mahmudov elmi fəaliyyətində fərqləndiyinə görə “Gənclər üçün akademik Əli Quliyev” adlı mükafatla təltif edilib. Bunula bağlı təqdimat mərasimi keçirilib. Ona diplom və pul mükafatını İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev və akademik Əli Quliyevin oğlu Azərbaycan Tibb Universitetinin professoru Fikrət Quliyev təqdim ediblər.
Bu mükafat artıq 10 ilə yaxındır ki, elmi fəaliyyətində xüsusi nailiyyətlər əldə etmiş hər il bir gənc alimə təqdim olunur.
İbadulla Mahmudov son bir ildə apardığı beynəlxalq səviyyəli tədqiqatın nəticələrini 3 nüfuzlu, impakt faktorlu jurnalda  dərc etdirdiyi üçün bu adlı mükafata layiq görülüb.
Məlumat üçün bildirək ki, İ.Mahmudov Portuqaliyanın Lissabon Universitetində zərif üzvi sintez üsulları yeni üzvi birləşmələr və onların müxtəlif metal komplekslərinin sintezi və tədqiqi ilə bağlı təcrübəkeçmədə iştirak etmişdir.
O, hazırda öz tədqiqatlarını AKİ-nin “Fizioloji fəal üzvi birləşmələr” laboratoriyasında elmi işçi kimi davam etdirir.

В Институте химии присадок вручена награда «Академик Али Кулиев – молодежи»
Научный сотрудник Института химии присадок им.академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Ибадулла Махмудов награжден премией для молодежи «Академик Али Кулиев» за выдающиеся достижения в научной деятельности. Диплом и денежную премию ему вручили генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев и профессор Азербайджанского медицинского университета Фикрет Гулиев, сын академика Али Кулиева.
Эта награда ежегодно вручается молодому ученому, достигшему особых успехов в своей научной деятельности на протяжении почти 10 лет.
Ибадулла Махмудов был награжден этой премией за публикацию результатов своего исследования международного уровня в 3 престижных журналах с импакт-фактором в прошлом году.
К сведению, И.Махмудов проходил стажировку в Лиссабонском университете, Португалия, связанную с синтезом и исследованием новых органических соединений и их различных металлокомплексов.
В настоящее время он продолжает свою научную деятельность в должности научного сотрудника лаборатории «Физиологически активные органические соединения» ИХП.