Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunan elmi müsabiqə keçiriləcək
XX əsr milli tariximizin ən qüdrətli siması olan görkəmli siyasi və dövlət xadimi  Ümummilli lider Heydər Əliyevin bizlərə ərmağan etdiyi zəngin dövlətçilik irsi və həyat fəlsəfəsi hələ uzun müddət diqqət mərkəzində olacaqdır. Çünki Ulu öndərin həyat və yaradıcılıq fəlsəfəsi öz xalqına həmişə sədaqətlə xidmət etmək, Azərbaycan Respublikasını müstəqil bir dövlət kimi formalaşdırmaq olmuşdur.
Heydər Əliyev irsini daim  öyrənmək, qorumaq, təbliğ və tətbiq etmək bugünkü və gələcək nəsillərin qarşısında duran ən vacib məsələlərdən biridir. Bu məqsədlə də 2023-cü il  “Heydər Əliyev ili” elan olunub. Bu əlamətdar il ilə bağlı ölkəmizin hər yerində  yerli və beynəlxalq əhəmiyyətli forum, konfrans, simpozium, dəyirmi masa və seminarların keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunda  da “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində silsilə tədbirlərə start verilib. Bu haqda məlumat verən İnstitutun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayevin sözlərinə görə, İnstitutun Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində bu elmi müəssisənin gənc tədqiqatçıları olan gənc alim, doktorant, dissertant və magistrantlar arasında “Ən yaxşı elmi məruzə” adlı müsabiqə elan edilib: “01 aprel-01 may 2023-cü il tarixlərini əhatə edən müsabiqə müddətində iştirakçılar son bir ildə apardıqları elmi tədqiqatların ən mühüm nəticələri ilə bağlı təqdimat hazırlayıb ekspertlər qarşısında məruzə edəcəklər”.
Ekspert Komisiyasının yekun rəyi əsasında I, II və III yerlər üzrə qaliblər seçiləcək, onlara diplom və pul mükafatları təqdim olunacaq.

A scientific competition dedicated to “Year of Heydar Aliyev ” will be held at the Institute of Chemistry of Additives
203
The rich heritage of state wisdom and worldview, presented to us by the national leader Heydar Aliyev, an outstanding politician and statesman, who is the most influential figure in our national history of the 20th century, will be in the spotlight for a long time to come. Because the philosophy of life and work of the great leader has always been to faithfully serve his people and form the Republic of Azerbaijan as an independent state. Constant study, preservation, promotion and application of the heritage of Heydar Aliyev is one of the most important tasks facing today’s and future generations. To this end, 2023 has been declared Year of Heydar Aliyev. In connection with this significant year local and international forums, conferences, symposiums, round tables and seminars are planned to be held in all corners of our country.
A series of events has also started at the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan within the framework of  Year of Heydar Aliyev.
According to the executive director of the institute, doctor of chemical sciences Afsun Sujayev, within the framework of “Year of Heydar Aliyev”, with the joint activity of the Territorial  organization of the New Azerbaijan Party (NAP) of the Institute and the Council of Young Scientists and Specialists among young scientists, doctoral students, dissertators and undergraduates of this scientific institution there is announced the competition “Best scientific report”. During the competition period, which covers April 1 – January 1, 2023, participants will prepare a presentation on the most important results of their scientific research conducted over the past year and will make a presentation to experts. Based on the final conclusion of the Expert Commission, the winners of I, II and III places will be selected and awarded diplomas and cash prizes.