Aşqarlar Kimyası İnstitutunda kimya üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib
428
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Elmi şuranın geniş tərkibdə iclası keçirilib. Gündəlikdə olan məsələ İnstitutun “Triboloji xassələrə malik üzvi birləşmələr” laboratoriyasının elmi işçisi, sabiq dissertant Günay Gəray qızı Mustafayevanın “Tiokarbon, tiosianat turşuları və qliserin törəmələrinin əsasında yeni üzvi maddələrin sintezi və sürtkü yağlarına aşqar kimi tədqiqi” mövzusunda kimya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi ilə bağlı olub.
Laboratoriya müdiri kimya üzrə elmlər doktoru, professor Pərvin Məmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən müzakirədə iddiaçı G.Mustafayeva mövzu ilə əlaqədar əldə etdiyi və mühüm elmi yenilikləri, sintez etdiyi 29 yeni maddənin fundamental elmi və tətbiqyönlü əhəmiyyətə malik olması və aparılmış tədqiqatlar nəticəsində üzvi kimyanın az öyrənilmiş bir sahəsi olan ditiolların fiziki-kimyəvi xassələri, onların yağlayıcılıq xassələrinin öyrənilməsi istiqamətində apardığı müfəssəl tədqiqatlar və onların aşqar kimi tədqiqi ilə bağlı geniş məlumat verib, çoxsaylı sualları cavablandırıb.
G.Mustafayeva bildirib ki, dissertasiya mövzusu üzrə apardığı tədqiqatlar zamanı əldə olunan mühüm elmi, nəzəri və praktik yeniliklərlə bağlı 35 elmi əsəri dərc olunub ki, onların 6-ı xarici jurnallarda, qalanlar respublika əhəmiyyətli jurnallarda məqalə, konfranslar materialları-tezis və 5 patentdən ibarətdir.
Müzakirə zamanı rəyçilər – k.ü.f.d., S.Osmanova və  k.ü.f.d. M.Hüseynova işin aktuallığını, müasirliyini, vacibliyini vurğulayıb, mövzu ilə bağlı rast gəldikləri irad və təkliflərini səsləndiriblər.
İddiaçının çalışdığı laboratoriya müdiri k.ü.e.d. A.Məmmədova və aparıcı elmi işçi k.ü.f.d. N.Novotorjina şəxsi keyfiyyətləri haqqında məlumat verərək, onun çox çalışqan və istedadlı olduğunu diqqətə çatıdırıb və nümayiş etdirdiyi bilik səviyyəsinin müvafiq elmi dərəcə almağa imkan verdiyini bildiriblər.
Elmi Şuraının üzvlərindən M.Səfərova, H.Cavadova, P.Məmmədova, X.Əfəndiyeva, C.Həmidova dissertasiya işi,  məruzə ətrafında rəy və tövsiyələrini bildiriblər.
Sonda müzakirənin yekunu olaraq Elmi Şura üzvləri açıq səsvermə ilə dissertasiya işini əsas Müdafiə Şurasında müdafiə olunmasını tövsiyə ediblər.

At Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, a meeting of the Academic Council was held in a broad composition.
The issue on the agenda was related to the preliminary discussion of the dissertation work of a researcher at the laboratory of the Institute “Organic compounds with tribological properties”, former doctoral student Gunay Geray gizi Mustafayeva on the topic “Synthesis of new organic substances based on thiocarboxylic and thiocyanic acids, glycerol derivatives and research as an additive to lubricating oils”  to award her Ph.D. in Chemistry.
During the discussion chaired by Professor Parvin Mammadova, Doctor of Chemical Sciences, head of the laboratory, applicant G. Mustafayeva explained the important scientific results she obtained on this topic, the fundamental scientific and applied significance of 29 new substances synthesized by her. As a result of her research in a little-studied area of  organic chemistry she  provided extensive information and answered numerous questions regarding the physico-chemical properties of dithiols, detailed studies carried out by her in the field of studying their lubricating properties and exploring them as additives.
G.Mustafayeva noted that 35 scientific works related to important scientific, theoretical and practical results obtained in the course of research conducted on the topic of the dissertation were published, 6 of them in foreign journals, the rest in republican journals, articles, conference materials and 5 patents.
During the discussion, the reviewers – Ph.D. S.Osmanova and Ph.D. M.Huseynova emphasized the relevance, modernity and importance of the work, expressed their comments and suggestions on the topic.
Head of the laboratory where the applicant works, Doctor of Chemical Sciences. A.Mammadova and leading researcher Ph.D. N.Novotorjina, giving information about the personal qualities of G.Mustafayeva, noted that she was very hardworking and talented researcher, and the level of knowledge she demonstrated allowed  her to receive an appropriate scientific degree.
Members of the Academic Council M.Safarova, H.Javadova, P. Mammadova, H.Efendiyeva and J.Hamidova expressed their opinions and recommendations on the dissertation and report. Based on the results of the discussion, members of the Academic Council by open vote recommended the dissertation for defense at the main Defense Council.