Aşqarlar Kimyası İnstitutunda kimya üzrə fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib
438
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) Elmi Şuranın geniş tərkibdə iclası keçirilib.
Elmi Şurada İnstitutun sabiq doktorantı Zübeyda Tərlan qızı İsrafilovanın “Tərkibində rodanid qrupu saxlayan yeni üzvi birləşmələrin sintezi və funksional xassələrinin tədqiqi” mövzusunda 2314.01 – Neft kimya ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi təşkil olunub.
Laboratoriya müdiri texnika üzrə elmlər doktoru Elmira Nağıyevanın sədrliyi ilə keçirilən müzakirədə iddiaçı Z.İsrafilova mövzu ilə əlaqədar fazalararası katalizator əsasında sintez etdiyi yeni maddələrin fundamental elmi və tətbiqyönlü əhəmiyyətə malik olması və onların həm karbohidrogenlərin oksidləşməsinə qarşı antioksidant aşqar kimi tədqiqi, həm katalitik fəallıqları, rodanidlərin yağlayıcı-soyuducu mayelərdə antimikrob aşqar kimi tədqiqi istiqamətində apardığı tədqiqatlar zamanı əldə etdiyi mühüm elmi yeniliklərlə bağlı geniş məlumat verib və çoxsaylı sualları cavablandırıb.
Z.İsrafilovanın mövzu üzrə tədqiqatın əsas nəticələri yüksək impakt faktorlu jurnallarında çap olunmuş və 1 patentlə təsqiq olunmuşdur.
Müzakirə zamanı rəyçilər – k.ü.e.d., professor P.Məmmədova və  k.ü.f.d., dos. E.Həsənova işin aktuallığını, müasirliyini, vacibliyini vurğulayıb, mövzu ilə bağlı irad və təkliflərini bildiriblər.
İddiaçının elmi rəhbəri kimya elmləri doktoru, professor  Ə.Sucayev Z.İsrafilovanın şəxsi keyfiyyətləri haqqında məlumat verərək, onun çox çalışqan və istedadlı olduğunu, tədqiqatları institutun laboratoriyalarında yerinə yetirdiyini diqqətə çatıdırıb və nümayiş etdirdiyi bilik səviyyəsinin müvafiq elmi dərəcə almağa imkan verdiyini bildirib.
Elmi Şuraının üzvlərindən M.Səfərova, A.Məmmədova, Y.Ramazanova, N.Əliyev, S.Məmmədova dissertasiya işi ətrafında rəy və tövsiyələrini bildiriblər.

Предварительное обсуждение диссертации доктора философии по химии состоялось в Институте химии присадок
156
В Институте химии присадок (ИХП) имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось заседание Ученого совета с широким составом.
На Ученом совете было организовано предварительное обсуждение диссертации Зубейды Тарлан кызы Исрафиловой, бывшей докторантки института, на тему «Синтез и функциональные свойства новых органических соединений, содержащих роданидную группу» для получения степени доктора философии  по нефтехимии 2314.01.
В дискуссии под председательством доктора технических наук, заведующей лабораторией Эльмиры Нагиевой соискатель Исрафилова З. дала обширную информацию о важных научных достижениях, полученных ею в ходе исследований в  направлении синтеза новых веществ на основе межфазного катализатора, она отметила что полученные вещества имеют фундаментально-научное и прикладное значение, обладают антиокислительными и антимикробными свойствами.
Она также ответила на многочисленные вопросы.
Основные результаты исследований З.Исрафиловой по данной теме опубликованы в журналах с высоким импакт-фактором и подтверждены 1 патентом.
В ходе обсуждения рецензенты — д.х.н., профессор П.Мамедова и д.ф.п.х., доц. Э.Гасанова подчеркнули актуальность и важность работы, высказали свои замечания и предложения по теме.
Научный руководитель соискателя, д.х.н. профессор А.Суджаев, предоставил информацию о личных качествах Исрафиловой З., отметив, что она очень трудолюбива и талантлива, проводит исследования в лабораториях института, и что продемонстрированный ею уровень знаний позволяет ей получить соответствующую научную степень.
Члены Ученого совета М.Сафарова, А.Мамедова, Ю.Рамазанова, Н.Алиев и С.Мамедова высказали свои мнения и рекомендации по поводу диссертационной работы.