Aşqarlar Kimyası İnstitutunda kimya üzrə fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib
438
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) Elmi Şuranın geniş tərkibdə iclası keçirilib.
Elmi Şurada İnstitutun sabiq doktorantı Zübeyda Tərlan qızı İsrafilovanın “Tərkibində rodanid qrupu saxlayan yeni üzvi birləşmələrin sintezi və funksional xassələrinin tədqiqi” mövzusunda 2314.01 – Neft kimya ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi təşkil olunub.
Laboratoriya müdiri texnika üzrə elmlər doktoru Elmira Nağıyevanın sədrliyi ilə keçirilən müzakirədə iddiaçı Z.İsrafilova mövzu ilə əlaqədar fazalararası katalizator əsasında sintez etdiyi yeni maddələrin fundamental elmi və tətbiqyönlü əhəmiyyətə malik olması və onların həm karbohidrogenlərin oksidləşməsinə qarşı antioksidant aşqar kimi tədqiqi, həm katalitik fəallıqları, rodanidlərin yağlayıcı-soyuducu mayelərdə antimikrob aşqar kimi tədqiqi istiqamətində apardığı tədqiqatlar zamanı əldə etdiyi mühüm elmi yeniliklərlə bağlı geniş məlumat verib və çoxsaylı sualları cavablandırıb.
Z.İsrafilovanın mövzu üzrə tədqiqatın əsas nəticələri yüksək impakt faktorlu jurnallarında çap olunmuş və 1 patentlə təsqiq olunmuşdur.
Müzakirə zamanı rəyçilər – k.ü.e.d., professor P.Məmmədova və  k.ü.f.d., dos. E.Həsənova işin aktuallığını, müasirliyini, vacibliyini vurğulayıb, mövzu ilə bağlı irad və təkliflərini bildiriblər.
İddiaçının elmi rəhbəri kimya elmləri doktoru, professor  Ə.Sucayev Z.İsrafilovanın şəxsi keyfiyyətləri haqqında məlumat verərək, onun çox çalışqan və istedadlı olduğunu, tədqiqatları institutun laboratoriyalarında yerinə yetirdiyini diqqətə çatıdırıb və nümayiş etdirdiyi bilik səviyyəsinin müvafiq elmi dərəcə almağa imkan verdiyini bildirib.
Elmi Şuraının üzvlərindən M.Səfərova, A.Məmmədova, Y.Ramazanova, N.Əliyev, S.Məmmədova dissertasiya işi ətrafında rəy və tövsiyələrini bildiriblər.

A meeting of the Academic Council with a wide composition was held at academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives (ICA) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
At the Academic Council, a preliminary discussion was organized on the dissertation of Zubeyda Tarlan kyzy Israfilova, a former doctoral student at the institute, on the topic “Synthesis and functional properties of new organic compounds containing a thiocyanate group” for the degree of PhD in petrochemistry 2314.01.
In a discussion chaired by Doctor of Technical Sciences, head of the laboratory Elmira Nagiyeva, applicant Israfilova Z. gave extensive information about the important scientific achievements she obtained during research in the direction of the synthesis of new substances based on a phase-transfer catalyst, she noted that the resulting substances have fundamental scientific and applied importance, have antioxidant and antimicrobial properties. She also answered numerous questions.
The main results of Z.Israfilova’s research on this topic were published in journals with a high impact factor and confirmed by 1 patent.
During the discussion, the reviewers – Doctor of Chemical Sciences, Professor P.Mammadova and PhD, Associate Professor E.Hasanova emphasized the relevance and importance of the work, expressed their comments and suggestions on the topic.
Scientific supervisor of the applicant, Doctor of Chemical Sciences Professor A.Sujayev, provided information about the personal qualities of Israfilova Z., noting that she is very hardworking and talented, conducts research in the laboratories of the institute, and that the level of knowledge she has demonstrated allows her to receive an appropriate scientific degree.
Members of the Academic Council M.Safarova, A.Mammadova, Y. Ramazanova, N.Aliyev and S.Mammadova expressed their opinions and recommendations regarding the dissertation work.