Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda II kurs magistrant Hümbətzadə Aysel Namiq qızının “Epixlorhidrin əsasında ksantogenat turşusunun efirlərinin sintezi və triboloji xassələrinin tədqiqi” mövzusunda magistr dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi təşkil olunub.
İnstitutun icraçı direktoru k.e.d., dosent Əfsun Sucayev indiyə qədər Aşqarlar Kimyası İnstitutunda magistraturanı bitirən tələbələrin hamısının bu elmi tədqiqat müəssisəsində qalıb müxtəlif vəzifələrdə işlədiyini, onların bir çoxunun artıq doktorantura pilləsində elmi araşdırmalarını davam etdirdiyini bildirib və təəssüflə qeyd edib ki, artıq bundan sonra magistrantura pilləsi elmi tədqiqat institutlarında olmayacaq: “Universitetlərə qəbul olunacaq magistrantlar isə müştərək elmi rəhbərliklə tədqiqat işlərini institutlarda yerinə yetirə biləcəklər”.
Sonra magistr Aysel Hümbətzadə elmi işinin aktuallığı, məqsədi, əsas məqsədə çatmaq üçün yerinə yetirdiyi vəzifələr,  əldə etdiyi elmi yenilikləri, işin elmi, nəzəri və praktik əhəmiyyəti, sintez etdiyi yeni maddələrin aşqar kimi tətbiqi imkanları haqqında məlumat verərək, bu mövzuda 4 tezis və 1 məqalənin müəllifi olduğunu vurğulayıb.
İddiaçı mövzu ətrafında verilən sualları cavablandırıb.
Müzakirə zamanı rəyçi: k.ü.f.d.,dos. Q.Qəhrəmanova işin aktuallığını, müasirliyini, vacibliyini vurğulayıb, mövzu ilə bağlı irad və təkliflərini bildirib.
Çıxış edənlər M.Səfərova, E.Nağıyeva, N.Əliyev, M.Mirzoyeva öz fikirlərini bildirib, işin əsas müdafiəyə təqdim olunmasını tövsiyə ediblər.

The preliminary discussion of the master’s thesis was held at the Institute of Chemistry of Additives
342
At academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, there was held a preliminary discussion of the dissertation of the second-year undergraduate Humbatzadeh Aysel Namig kyzy on the topic “Synthesis of xanthogenic acid esters based on epichlorohydrin and the study of tribological properties”.
The Executive Director of the Institute, Dc.Sci.in Tech., Associate Professor Afsun Sujayev said that all students who graduated from the Master’s program at the Institute of Chemistry of Additives remained in this research institution and worked in various positions. He reported that many of them had already continued their scientific research at the doctoral level, and noted with regret that the master’s degree would no longer be available at research institutes: “PhD students who are admitted to universities will be able to carry out their research work at institutes under joint scientific supervision”.
Then, giving information about the relevance of Aysel Humbatzadeh’s scientific work, its goals, the tasks set to achieve the main goal, the scientific results obtained, the scientific, theoretical and practical significance of the work, the possibilities of using synthesized new substances, he emphasized that she is the author of 4 theses and 1 article on this topic.
The candidate answered questions on the topic.
Reviewer G.Kahramanova in her speech emphasized the relevance and importance of the work, expressed her comments and suggestions on the topic.
The speakers M.Safarova, E.Nagiyeva, N. Aliyev and M.Mirzoyeva expressed their opinion and recommended to admit to the main defense.