Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda II kurs magistrant Hümbətzadə Aysel Namiq qızının “Epixlorhidrin əsasında ksantogenat turşusunun efirlərinin sintezi və triboloji xassələrinin tədqiqi” mövzusunda magistr dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi təşkil olunub.
İnstitutun icraçı direktoru k.e.d., dosent Əfsun Sucayev indiyə qədər Aşqarlar Kimyası İnstitutunda magistraturanı bitirən tələbələrin hamısının bu elmi tədqiqat müəssisəsində qalıb müxtəlif vəzifələrdə işlədiyini, onların bir çoxunun artıq doktorantura pilləsində elmi araşdırmalarını davam etdirdiyini bildirib və təəssüflə qeyd edib ki, artıq bundan sonra magistrantura pilləsi elmi tədqiqat institutlarında olmayacaq: “Universitetlərə qəbul olunacaq magistrantlar isə müştərək elmi rəhbərliklə tədqiqat işlərini institutlarda yerinə yetirə biləcəklər”.
Sonra magistr Aysel Hümbətzadə elmi işinin aktuallığı, məqsədi, əsas məqsədə çatmaq üçün yerinə yetirdiyi vəzifələr,  əldə etdiyi elmi yenilikləri, işin elmi, nəzəri və praktik əhəmiyyəti, sintez etdiyi yeni maddələrin aşqar kimi tətbiqi imkanları haqqında məlumat verərək, bu mövzuda 4 tezis və 1 məqalənin müəllifi olduğunu vurğulayıb.
İddiaçı mövzu ətrafında verilən sualları cavablandırıb.
Müzakirə zamanı rəyçi: k.ü.f.d.,dos. Q.Qəhrəmanova işin aktuallığını, müasirliyini, vacibliyini vurğulayıb, mövzu ilə bağlı irad və təkliflərini bildirib.
Çıxış edənlər M.Səfərova, E.Nağıyeva, N.Əliyev, M.Mirzoyeva öz fikirlərini bildirib, işin əsas müdafiəyə təqdim olunmasını tövsiyə ediblər.

В Институте химии присадок состоялось предварительное обсуждение магистерской диссертации
В Институте химии присадок им.академика А.Кулиева Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики состоялось предварительное обсуждение диссертации магистранта второго года обучения Гумбатзаде Айсель Намиг кызы на тему «Синтез эфиров ксантогеновой кислоты на основе эпихлоргидрина и исследование трибологических свойств».
Исполнительный директор института, д.т.н., доцент Афсун Суджаев сообщил, что все студенты, закончившие магистратуру в Институте химии присадок, остались в этом научно-исследовательском учреждении и работали на различных должностях. Он сообщил, что многие из них уже продолжили свои научные исследования на уровне докторантуры, и с сожалением отметил, что степень магистра больше не будет доступна в научно-исследовательских институтах: «Аспиранты, которые будут приняты в университеты, смогут выполнять свою научно-исследовательскую работу в институтах под совместным научным руководством».
Затем, дав информацию об актуальности научной работы Айсель Гумбатзаде, ее цели, поставленных задачах для достижения основной цели, полученных научных результатах, научной, теоретической и практической значимости работы, возможностях применения синтезированных новых веществ он подчеркнул, что она является автором 4 тезисов и 1 статьи по этой теме.
Истец ответил на вопросы по теме.
Рецензент  к.ф.п.х., доц. Г.Кахраманова в своем выступлении подчеркнула актуальность и важность работы, высказала свои замечания и предложения по теме.
Выступившие М.Сафарова, Э.Нагиева, Н.Алиев и М.Мирзоева высказали свое мнение и рекомендовали передать дело на рассмотрение основной защиты.