Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Üzvi kimya” ixtisası üzrə təhsil alan I kurs magistrantlarının yay imtahan sessiyası başlayıb.
İnstitutun Təhsil şöbəsindən verilən məlumata əsasən, 1 ay davam edən sessiyanın ikinci yarım ilində tədris olunan 7 fənn əsasında magistrantların yekun biliyi qiymətləndiriləcək. Həmin fənnlərdən 3-ü – fəlsəfə, psixologiya və pedaqogika mərkəzləşdirilmiş formada Mərkəzi Elmi Kitabxanada, qalan 4 ixtisasla bağlı fənn (Üzvi kimyanın nəzəri məsələləri, Üzvi kimyada fiziki-kimyəvi tədqiqat üsulları, Sterokimya, Zərif üzvi sintez II) üzrə isə AKİ-nin özündə tədrisi həyata keçirən müəllimlər tərəfindən keçiriləcək.
Magistrantlar yay sessiyasının ilk imtahanını “Üzvi kimyanın nəzəri məsələləri” fənnindən verdilər. Yazılı şəkildə 2 saat müddətində 5 sualı cavablandıran magistrantların bilikləri əla qiymətləndirilib.

Началась летняя экзаменационная сессия магистрантов Института химии присадок
Началась летняя экзаменационная сессия магистрантов 1-го курса Института  химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики по специальности «Органическая химия».
Согласно информации, предоставленной Отделом образования института, итоговые знания аспирантов будут оцениваться по 7 предметам, преподаваемым во второй половине сессии. Из них 3 предмета — философия, психология и педагогика — преподаются в ЦНБ централизованно, а остальные 4 предмета относятся к специальности (теоретические вопросы органической химии, физико-химические методы исследования в органической химии, стереохимия, тонкий органический синтез II), их преподают в самом ИХП и экзамены будут проводиться преподавателями из института.
Магистранты сдали первый экзамен летней сессии по предмету «Теоретические вопросы органической химии». Знания магистрантов, ответивших на 5 вопросов в письменной форме в течение 2 часов, оценивались как отлично.