Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Üzvi kimya” ixtisası üzrə təhsil alan I kurs magistrantlarının yay imtahan sessiyası başlayıb.
İnstitutun Təhsil şöbəsindən verilən məlumata əsasən, 1 ay davam edən sessiyanın ikinci yarım ilində tədris olunan 7 fənn əsasında magistrantların yekun biliyi qiymətləndiriləcək. Həmin fənnlərdən 3-ü – fəlsəfə, psixologiya və pedaqogika mərkəzləşdirilmiş formada Mərkəzi Elmi Kitabxanada, qalan 4 ixtisasla bağlı fənn (Üzvi kimyanın nəzəri məsələləri, Üzvi kimyada fiziki-kimyəvi tədqiqat üsulları, Sterokimya, Zərif üzvi sintez II) üzrə isə AKİ-nin özündə tədrisi həyata keçirən müəllimlər tərəfindən keçiriləcək.
Magistrantlar yay sessiyasının ilk imtahanını “Üzvi kimyanın nəzəri məsələləri” fənnindən verdilər. Yazılı şəkildə 2 saat müddətində 5 sualı cavablandıran magistrantların bilikləri əla qiymətləndirilib.

The summer examination session of the graduate students at the Institute of Chemistry of Additives has started
385
The summer examination session of the 1st year undergraduates of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in the specialty “Organic Chemistry” has begun.
According to the information provided by the Department of Education of the Institute, the final knowledge of undergraduates will be assessed in 7 subjects taught in the second half of the session. 3 subjects – philosophy, psychology and pedagogy – are taught centrally, and the remaining 4 subjects are related to the specialty (theoretical issues of organic chemistry, physical and chemical research methods in organic chemistry, stereochemistry, fine organic synthesis II), they are taught in the ICA and exams will be conducted by teachers from the Institute.
Undergraduates passed the first exam of the summer session on the subject “Theoretical Issues of Organic Chemistry”. The knowledge of undergraduates who answered 5 questions in writing within 2 hours was rated as excellent.