Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Mülki Müdafiə üzrə maarifləndirici dərs keçilib
23 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Hərbiləşdirilməmiş Mülki Müdafiə qüvvələri ilə Mülki Müdafiə üzrə maarifləndirici dərs keçilib.
İnstitut Mülki Müdafiə Qərargah rəisi Hüseyn Dünyamalıyev fövqəladə hadisələr zamanı idarə edilmə və idarəetmə məntəqələri, Mülki Müdafiənin idarə edilməsinin əsas vəzifələri,  ehtimal olunan hərbi münaqişlərin xarakterindən, Mülki müdafiənin idarə olunmasını təmin etmək üçün idarəetmə sisteminin yaradılması, idarəetmə məntəqələri, onların təyinatı və yerləşdirilməsi, idarəetmə məntəqələrinin qruplar üzrə bölgüsü, idarəetmə məntəqələrinin növləri, MM rabitə və xəbərdarlıq sisteminin vəzifələri, təşkili prinsipləri və rabitə xəbərdarlıq vasitələri, rabitə növləri – səyyar və siqnalla rabitə vasitələri, radio və telefon rabitə növü,  məftilli rabitə vasitələri, Mülki Müdafiənin xəbərdarlıq sistemi, obyektlərdə, şəhərlərdə rabitə və xəbərdarlığın təşkili. qəza təhlükəli kimyəvi maddələrin ətrafa yayılması ilə baş verən qəza hallarında növbətçi dispetçerin fəaliyyəti haqqında geniş maarifləndirici təqdimatla çıxış edib.
Təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndis R.Quliyev institut əməkdaşlarının təhlükəsizliyinin təmin olunması ilə bağlı tədbirlər haqqında məlumat verib. Yanğına qarşı təbliğat apararaq, yanğın təhlükəsizliyi tədbirlərindən danışıb, bildirib ki, yanğından müdafiə sistemlərini və vasitələrini, o cümlədən ilkin yanğınsöndürmə vasitələrini saz vəziyyətdə saxlamaq, onların başqa məqsədlərlə istifadə olunmasına yol verməmək lazımdır.

An educational lesson on Civil Defense was held at the Institute of Chemistry of Additives
On February 23, 2024, an educational lesson on civil defense with non-military civil defense forces was held at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
Huseyn Dunyamaliev, head of the civil defense apparatus of the Institute, made a broad presentation on command and control points in emergency situations, the main tasks of Civil Defense management, the nature of possible military conflicts, the creation of a management system to ensure the management of Civil Defense, control points, their designations and placement, division control points by groups, types of control points, tasks of the MM communication and warning system, principles of organization and means of warning communication, types of communication – mobile and communication means, type of radio and telephone communications, wired communication means, Civil Defense warning systems, communications at facilities, cities and the organization of notification and activities of the duty dispatcher in the event of an accident caused by the spread of hazardous chemicals.
Security engineer R. Guliyev informed about measures to ensure the safety of the institute’s employees. Speaking against the fire, he spoke about fire safety measures and said that it is necessary to maintain fire protection systems and means, including primary fire extinguishing equipment, in good condition and not allow them to be used for other purposes. The event was attended by unit managers.