Aşqarlar Kimyası İnstitutunda təcrübə keçən tələbələr akademik elmi tədqiqatlara cəlb olunublar
Bu ildən etibarən Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası  İnstitutunda (AKİ) tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkilində bir sıra yeniliklər tətbiq edilir. Belə ki, İnstitutun müvafiq laboratoriyalarında istehsalat təcrübəsi keçən Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin IV kurs tələbələri akademik elmi tədqiqatlara cəlb olunublar. Məqsəd elmə maraq göstərən istedadlı tələbələrin elmə istiqamətlənməsini indidən təşviq etməkdir. Ayrı-ayrı laboratoriyalarda İnstitutun aparıcı alimlərinin elmi rəhbərliyi ilə tələbələr konkret mövzular üzrə fundamental və praktikyönlü tədqiqatlar aparırlar və hazırda əldə edilən mühüm nəticələr patentləşdirilir, müştərək məqalələr hazırlanır.
Artıq təcrübəçi tələbələr təcrübə keçdikləri laboratoriyalarda apardıqları tədqiqatın mövzusunda təqdimat hazırlayaraq konfranslara da qatılırlar. Belə tələbələrdən biri – BDU-nun Kimya fakültəsinin IV kürs tələbəsi Fərid İsmayıllı 22-23 may 2024-cü il tarixində Bakı Dövlət Universitetində keçirilən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş doktorant, magistr və gənc tədqiqatçıların “Kimya və Kimya texnologiyası” III Respublika elmi konfransında iştirak etmiş və bölmə iclasında “p-fenolsulfoizopropilksantogenat oksidləşməyə  qarşi  aşqar  kimi” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış etmişdir.

Students practicing at the Institute of Chemistry of Additives are involved in academic research
Since this year, a number of innovations in the organization of industrial practice of students have been implemented at Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Thus, fourth-year students of the Chemistry Department of Baku State University (BSU), who had industrial experience in the relevant laboratories of the institute, were involved in academic scientific research. The goal is to further encourage talented students interested in science.
Under the scientific supervision of leading scientists of the institute, students conduct fundamental and practical research on specific topics in individual laboratories, the important results obtained at present are patented and joint articles are prepared. Student interns prepare presentations on research conducted in their laboratories and participate in conferences.
One of such students, Farid Ismayilli, a fourth-year student of the Chemistry Department of BSU, took part in the conference “Chemistry and Chemical Technology” for doctoral students, master’s students and young scientists dedicated to the 101st anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, which was held at Baku State University on May 22-23, 2024. He took part in the III Republican Scientific Conference and made a broad presentation on the topic “P-phenolsulfoisopropylxanthate as an antioxidant additive” at the section meeting.