Aşqarlar Kimyası İnstitutunda tələbələr üçün maarifləndirici seminar keçirilib
30 mart 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə bir qrup IV kurs tələbələri üçün maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə seminarın gündəliyi haqqında məlumat verən İnstitutun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev bildirdi ki, təcrübə keçən universitet tələbələrinə ayrı-ayrı laboratoriyalarda aktual mövzularda aparılan tədqiqatların nəticələri ilə tanış etmək nöqteyi-nəzərdən belə seminarların böyük əhəmiyyəti var. Bu həm də tələbələri elmə maraq yaratmaqla, düzgün istiqamətləndirir.
Ə.Sucayev qeyd etdi ki, hər bir laboratoriya orada təcrübi vərdişlər qazanan tələbələrə həm də həmin sahədə elmi tədqiqatlar aparmış Azərbaycanın tanınmış alimləri haqqında geniş məlumatlar vermək lazımdır ki, yetişən gənclik görkəmli elm adamlarını tanısınlar.
Sonra “Alkilfenol əsasında çoxfunksiyalı üzvi birləşmələr” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əli Qədirov “Mürəkkəb efir əsasında sintetik aviasiya yağları, antioksidləşdirici aşqarlar və onların mexanizmi” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış etdi.
O, sintetik yağlara yüksək temperatura davamlı oksidləşmə inhibitorlarının yaradılması, bu məqsədə nail olmaq üçün molekulun tərkibində azot, kükürd, bor, silisium atomları və müxtəlif funksional qruplar saxlayan, yüksək temperatura davamlı inhibitorların sintez metodlarınin işlənilməsi və onların təsir mexanizmi öyrənilməsindən, sintez edilmiş birləşmələr və əmtəə aşqarlarının tətbiqi ilə qazturbin mühərrikləri üçün sintetik efir yağları əsasında yüksək temperaturlara (200-240 ºC) davamlı sürtkü kompozisiyalarının hazırlanması haqqında  dünyada, Azərbaycanda, o cümlədən çalışdığı laboratoriyada yerinə yetirilən işlər, əldə olunan mühüm elmi nəticələr, bu istiqamətdə tanınmış alimlərimiz haqqında səlis məlumat verdi və çoxsaylı sualları cavablandırdı.

An educational seminar was held for students at the Institute of Chemistry of Additives
On March 30, 2023, an educational seminar was held for a group of fourth-year students of the Azerbaijan State University of Oil and Industry in specialty Chemical Engineering, who are undergoing work practice at academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The Executive Director of the Institute, Doctor of Chemistry Afsun Sujayev, speaking about the program of the seminar, noted that such seminars are of great importance in terms of familiarizing university students undergoing practice with the results of research conducted on relevant topics in individual laboratories. It also orients students in the right direction by creating an interest in science.
A.Sujayev noted that each laboratory should have provided students who received practical skills in it with extensive information about famous Azerbaijani scientists who conducted scientific research in this area, so that the growing youth would know outstanding scientists.
Then the leading researcher of the laboratory “Multifunctional organic compounds based on alkylphenols”, Doctor of Philosophy in Chemistry, Associate Professor Ali Gadirov made a report on the topic “Synthetic aviation oils based on esters, antioxidant additives and their mechanism”. He spoke about the creation of high-temperature-resistant synthetic oil oxidation inhibitors, the development of methods for the synthesis of these inhibitors containing nitrogen, sulfur, boron, silicon atoms and various functional groups in the molecule, and the study of their mechanism of action. He gave clear information about the preparation of lubricant compositions resistant to high temperatures (200-240ºC) based on synthetic essential oils for gas turbine engines with the use of additives, works performed in the world, in Azerbaijan, including in his laboratory, where there were important scientific results, as well as about our famous scientists in this field.