Aşqarlar Kimyası İnstitutunda tələbələr üçün maarifləndirici seminar keçirilib
30 mart 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə bir qrup IV kurs tələbələri üçün maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə seminarın gündəliyi haqqında məlumat verən İnstitutun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev bildirdi ki, təcrübə keçən universitet tələbələrinə ayrı-ayrı laboratoriyalarda aktual mövzularda aparılan tədqiqatların nəticələri ilə tanış etmək nöqteyi-nəzərdən belə seminarların böyük əhəmiyyəti var. Bu həm də tələbələri elmə maraq yaratmaqla, düzgün istiqamətləndirir.
Ə.Sucayev qeyd etdi ki, hər bir laboratoriya orada təcrübi vərdişlər qazanan tələbələrə həm də həmin sahədə elmi tədqiqatlar aparmış Azərbaycanın tanınmış alimləri haqqında geniş məlumatlar vermək lazımdır ki, yetişən gənclik görkəmli elm adamlarını tanısınlar.
Sonra “Alkilfenol əsasında çoxfunksiyalı üzvi birləşmələr” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əli Qədirov “Mürəkkəb efir əsasında sintetik aviasiya yağları, antioksidləşdirici aşqarlar və onların mexanizmi” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış etdi.
O, sintetik yağlara yüksək temperatura davamlı oksidləşmə inhibitorlarının yaradılması, bu məqsədə nail olmaq üçün molekulun tərkibində azot, kükürd, bor, silisium atomları və müxtəlif funksional qruplar saxlayan, yüksək temperatura davamlı inhibitorların sintez metodlarınin işlənilməsi və onların təsir mexanizmi öyrənilməsindən, sintez edilmiş birləşmələr və əmtəə aşqarlarının tətbiqi ilə qazturbin mühərrikləri üçün sintetik efir yağları əsasında yüksək temperaturlara (200-240 ºC) davamlı sürtkü kompozisiyalarının hazırlanması haqqında  dünyada, Azərbaycanda, o cümlədən çalışdığı laboratoriyada yerinə yetirilən işlər, əldə olunan mühüm elmi nəticələr, bu istiqamətdə tanınmış alimlərimiz haqqında səlis məlumat verdi və çoxsaylı sualları cavablandırdı.

В Институте химии присадок проведен образовательный семинар для студентов
30 марта 2023 года состоялся образовательный семинар для группы студентов четвертого курса Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности по специальности «Химическая инженерия», проходящих производственную практику в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики.
В своем вступительном слове исполнительный директор института, доктор химических наук Афсун Суджаев, говоря о программе семинара, отметил, что такие семинары имеют большое значение с точки зрения ознакомления студентов вузов, проходящих практику, с результатами исследований, проведенных  по актуальным темам в отдельных лабораториях. Это также ориентирует студентов в правильном направлении, создавая интерес к науке.
А.Суджаев отметил, что каждая лаборатория должна предоставить студентам, получающим в ней практические навыки, обширную информацию об известных ученых Азербайджана, проводивших научные исследования в этой области, чтобы подрастающая молодежь знала выдающихся ученых.
Затем с  докладом на тему «Синтетические авиационные масла на основе сложного эфира, антиоксидантных присадок и их механизм» выступил ведущий научный сотрудник лаборатории «Многофункциональные органические соединения на основе алкилфенолов», доктор философии по химии, доцент Али Гадиров. Он рассказал о создании высокотемпературостойких ингибиторов окисления синтетических масел, разработке методов синтеза этих ингибиторов, содержащих атомы азота, серы, бора, кремния и различные функциональные группы в молекуле, и изучении их механизма действия. Он  дал четкие сведения о приготовлении смазочных композиций, устойчивых к высоким температурам (200-240ºC) на основе синтетических эфирных масел для газотурбинных двигателей с применением присадок, работах, выполненных в мире, в Азербайджане, в том числе в его лаборатории, где были получены важные научные результаты, а  также о наших известных ученых в этой области.