Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi müsabiqənin qalibləri mükafatlandırılıb
431
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan gənc alim və mütəxəssislər arasında “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə İnstitutun foyesində “Heydər Əliyev guşəsi” qarşısına tər çiçəklər qoyulub. Sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Ulu Öndərin və Azərbaycan ərazi bötüvlüyü uğurunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbir iştirakçıları Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən qısametrajlı filmi izləyiblər.
Tədbirdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev giriş nitqi ilə çıxış edib. O, Ümummilli Liderin keçmiş SSRİ dövründə respublikaya rəhbərlik etdiyi zamanı respublikamızı durğunluq vəziyyətindən çıxararaq, qabaqcıl respublikalar sırasına daxil etməsindən danışıb. Akademik bildirib ki, tarixi şəxsiyyətin ikinci hakimiyyəti dövründə ölkəmiz 90-cı illərin əvvəllərində yenidən müstəqilliyini itirmək təhlükəsindən xilas olunub, düşdüyü siyasi və iqtisadi böhrandan qurtulub: “1993-cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyev xalqın təkidli tələbi ilə respublikamızın ən çətin vaxtında hakimiyyətə qayıtdı, yenicə müstəqillik qazanmış, amma kövrək olan bir dövləti tənəzzüldən tərəqqiyə apardı və bununla da ölkədə ictimai-siyasi sabitlik, iqtisadi inkişaf, ordu quruculuğu təşəkkül tapdı. Daha sonra onun layiqli davamçısı cənab İlham Əliyev 44 günlük Vətən Müharibəsi ilə şahidlərimizin, qazilərimizin canı-qanı bahasına erməni işğalına son qoydu və xalqımıza qələbə sevinci yaşatdı”.
O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkə həyatının bütün sahələrinə, o cümlədən elmə, təhsilə və mədəniyyətə böyük diqqət yetirdiyini, gənclərə hər bir sahədə böyük dəstək verdiyini söyləyib. Bunun nəticəsidir ki, son illərdə gənclərin elmi-ictimai, siyasi fəallığı güclənib.
Sonra tədbirdə iştirak edən Yeni Azərbaycan Partiyası Gənclər Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov çıxış edərək bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev kimi dünya miqyaslı görkəmli dövlət xadimi, tarixi şəxsiyyətin məhz Azərbaycan xalqının qismətinə düşməsi böyük iftixar hissidir. Heydər Əliyevin xarici siyasəti müstəqil Azərbaycanı yaşatmaq, onu hərtərəfli inkişaf etdirmək, problemlərimizi həll etmək, xalqımızın dünya xalqları birliyində özünəlayiq yer tutmasına nail olmaq məqsədi daşıyıb.
O qeyd edib ki, Azərbaycanda gənclər siyasətinin əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub: “Ulu Öndər Azərbaycan gəncliyi qarşısında bir sıra mühüm vəzifələr qoymuşdu. Elə bugünkü sağlam gəncliyimizin formalaşmasında da bu vəzifələrin müstəsna rolu var. Cənab prezident İlham Əliyev tərəfindən hər zaman gənclərin fəaliyyətinə yüksək diqqətin göstərilməsi, həyata keçirilən dövlət proqramları, yaradılan infrastruktur birbaşa olaraq ölkə başçısı tərəfindən gənclərə olan həssas münasibəti ehtiva edir. Əlbəttə ki, Azərbaycan gəncliyi də bu yüksək diqqətə layiq olmaq üçün fəaliyyətini daha da genişləndirməli, atdığı hər addımda ölkə maraqlarını düşünməli, dövlətçilik prinsiplərini özünün fəaliyyətində ən ali səviyyədə əks etdirməlidir. Bu, bir vətəndaşlıq məsuliyyəti və borcudur”.
Daha sonra YAP İdarə Heyətinin üzvü, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev çıxış edərək qeyd edib ki, vətəni, xalqı qarşısında misilsiz xidmətlərinə görə bu gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ölkəmizin hər yerində və onun hüdudlarından kənarda hər bir azərbaycanlının yüksək ehtiramı və dərin minnətdarlıq hissi ilə geniş qeyd olunur. O, Heydər Əliyevin keçdiyi böyük, mənalı və şərəfli həyat yolundan və fəaliyyətində doğma xalqına bağlılıq və təəssübkeşlik hisslərindən danışıb.
Ə.Sucayev İnstitutda çalışan gənc alim və mütəxəssisləri daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlara həvəsləndirmək üçün keçirilən belə müsabiqələrin artıq 10 ildir ki, ənənəvi hal aldığını və hər il Ümummilli Liderin anadan olduğu tarixə həsr edildiyini söyləyib. O, bu cür müsabiqələrin gənc tədqiqatçıların elmi məruzə etmək və məqalə yazmaq vərdişlərinə yiyələnmələrində mühüm rol oynadığını bildirib.
Daha sonra institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay İsmayılova çıxış edərək namizədlərin seçimi zamanı mövzunun aktuallığı, əldə olunan nəticələrin elmi və praktikliyi, məruzəçinin sualları cavablandırma səviyyəsi və mövzu ilə əlaqədar dərc etdirdiyi elmi əsərlər kimi meyarların əsas götürüldüyünü bildirib. O, “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsinin qaliblərinin seçimi zamanı ekspert dəyərləndirməsinin şəffaf aparıldığını vurğulayıb.
Beləliklə, Ekspertlər Komissiyasının qərarı ilə institutun kiçik elmi işçisi, I kurs doktorant Nərgiz Məcidi müsabiqənin I, kiçik elmi işçi, II kurs doktorant  Lalə Əliyeva II, kiçik elmi işçi Mirəli İsakov isə III yerə və institutda istehsalat təcrübəsi keçən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti Sabah qruplarının tələbəsi Çinarə Zayıdova sertifikata layiq görülüblər.
Qaliblərə İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev və YAP Gənclər Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov tərəfindən diplom və gül təqdim olunub.

The winners of the scientific competition dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev were awarded at the Institute of Chemistry of Additives
317
Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan hosted an award ceremony for the winners of the “Best Scientific Report” competition among young scientists and specialists, dedicated to the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, organized by the Territorial Organization of the New Azerbaijan Party together with the Council of Young Scientists and Specialists.
First, flowers were laid in front of the “Heydar Aliyev Corner” in the foyer of the institute. Then the State Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and after a moment of silence, the memory of the Great Leader and our martyrs who died for the territorial integrity of Azerbaijan was honored, the participants of the event watched a short film about the life and work of the national leader.
The General Director of the Institute of Chemistry of Additives Academician Vagif Farzaliyev made an opening speech at the event. He spoke about how the National Leader, during his leadership of the republic in the days of the former USSR, had brought our republic out of stagnation and included it in the ranks of the advanced republics. The academician said that during the second reign of the historical figure, our country had been saved from the threat of losing its independence again in the early 90s, got rid of the political and economic crisis in which it fell: “In 1993, Great Leader Heydar Aliyev returned to power in the most difficult time of our republic, at the insistence of the people, and led the independent, but fragile state from decline to progress, and at the same time socio-political stability was established in the country, under which economic development and army building began. Later, his worthy follower, Mr. Ilham Aliyev, at the cost of the lives of our martyrs and veterans of the 44-day Patriotic War, put an end to the Armenian occupation and gave our people the joy of victory.”
He said that national leader Heydar Aliyev had paid great attention to all spheres of the country’s life, including science, education and culture, and provided great support to young people in all areas. As a result, the scientific, social and political activity of young people has increased in recent years.
Then the participant of the event chairman of the Youth Union of the New Azerbaijan Party, Bakhtiyar Islamov said: “It was a great pride that such an outstanding statesman and world-class historical figure as Great Leader Heydar Aliyev fell to the lot of the Azerbaijani people. Heydar Aliyev’s foreign policy was aimed at preserving independent Azerbaijan, its comprehensive development, solving our problems, achieving a worthy place for our people in the community of peoples of the world”.
He noted that the basis of the youth policy in Azerbaijan had been laid by the national leader Heydar Aliyev: “The great leader set a number of important tasks for the youth of Azerbaijan. These responsibilities play a pivotal role in shaping our healthy youth today. The constant attention of President Ilham Aliyev to the activities of young people, the ongoing state programs, the created infrastructure speaks of the sensitive attitude of the head of state to young people. Of course, in order to deserve such high attention, the youth of Azerbaijan must further expand their activities, think about the interests of the country at every step, and reflect the principles of statehood at the highest level in their activities. It is a civic responsibility and duty.”
Then a member of the Board of the NAP, Executive Director of the Institute of Chemistry of Additives, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev noted that thanks to national leader Heydar Aliyev’s incomparable services to the Motherland and people his 100th anniversary of the birth will be celebrated everywhere in our country and beyond. He spoke about the great, meaningful and honorable life path of Heydar Aliyev, about the feelings of affection and fanaticism for his native people in his activities.
A. Sujayev said that such competitions, held to encourage young scientists and specialists working at the institute for high-level scientific research, had become traditional for 10 years and were annually timed to coincide with the birthday of the national leader. He said that such competitions played an important role in acquiring the skills of writing scientific reports and articles by young researchers.
Then, the chairman of the Young Scientist and Specialist Council of the institute, Gunay Ismayilova, spoke and said that criteria such as relevance of the topic, scientific and practicality of the obtained results, the level of answering the questions of the speaker and scientific works published on the topic had been taken into account during the selection of candidates. She emphasized that the expert evaluation had been carried out transparently during the selection of the winners of the “Best scientific report” competition.
Thus, according to the decision of the Commission of Experts, Nargiz Majidi, junior researcher of the institute, first-year doctoral student, won the first, Lala Aliyeva, junior researcher, second-year doctoral student, second, and Mirali Isakov, junior researcher, won the third places and student Sabah group of the Azerbaijan State Oil and Industry University, who completed production experience at the institute Chinara Zayidova was awarded a certificate.
Academician Vagif Farzaliyev, Director General of the Institute, and Bakhtiyar Islamov, Chairman of YAP Youth Union, presented diplomas and flowers to the winners.